Brand Week Istanbul

Zülfü Livaneli

Kültür Köprüleri

person1Zülfü Livaneli

Kültür Köprüleri || Bridges of Culture

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

1 sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

Zülfü Livaneli, 1946 yılında dünyaya geldi. Günümüzün en etkili ve önemli yazar ve entelektüellerinden biri olan Livaneli, çoksatan romanlara imza atmış ve bugüne kadar birçok hem ulusal hem de uluslararası birço edebiyat ödülüne layık görülmüştür.    

 

Livaneli’nin, farklı sosyal ve tarihi arka planlar üzerine kurulu, zengin bir anlatım gücüne sahip eserleri 37 farklı dile çevrildi, önde gelen eleştirmenlerce övgüye layık görüldü ve tiyatro, opera ve sinemaya uyarlandı. Siyasi görüşlerinden dolayı 1972’de ülkesinde ayrılmak zorunda bırakılan Livaneli, yurt dışından Elia Kazan, Arthur Miller, James Baldwin ve Peter Ustinov gibi sanatçı ve entelektüeller ile tanıştı ve onlarla birlikte çalıştı. 1984’te Türkiye’ye geri döndü.    

 

Eserleri, kültürel ve siyasi faaliyetleri ve dünya barışına katkılarından dolayı 1995 yılında UNESCO tarafından İyi Niyet Elçisi olarak atandı. Hem milletvekili olarak Türkiye'deki siyasi faaliyetine devam etti hem de Avrupa Konseyi’nde yer aldı.   

 

Çok yönlü kişiliği, dünya görüşü ve yazdığı eserler ile hem ulusal ve hem uluslararası çapta bir okuyucu kitlesinin zihninde derin izler bırakmayı sürdürüyor.


“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle

Etiketler