Brand Week Istanbul

Yekta Kopan

Sunucu ve Moderatör

person1Yekta Kopan

Sunucu ve Moderatör

sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

NELER YAPIYOR?

Yekta Kopan çocukken TRT Ankara Radyosu ile başladığı seslendirme sanatçılığını hala fiilen devam ettirmekte. Yazın hayatına şiir yazarak başladı. Pek çok dergi ve online dergiye yazan Kopan, ilk kitabını 2000 yılında yayımladı. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri’ romanı 2002 yılında Sait Faik Hikâye Armağanına değer görüldü.

Altı yaş öncesi için yazdığı ve Şilili ressam Alex Pelayo tarafından resimlenen çocuk kitabı “Burun”, 2009 yılında yayımlandı.

Kasım 2009’da yayımlan “Bir de Baktım Yoksun” adlı öykü kitabı hem Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne hem de Haldun Taner Öykü Ödülü’ne değer görülerek önemli bir başarı kazandı.

Seslendirme sanatçısı olarak hayatı boyunca yaptığı çalışmalar sonucu sanatçının sesi özellikle Jim Carrey, Geleceğe Dönüş filmi serilerindeki Michael J. Fox, çizgi film karakteri Sylvester ve Buz Devri (film) animasyon karakteri miskin Sid ile özdeşleşti. Ayrıca Star Wars Sezon 1,2 ve 3’te Obi-Wan Kenobi’yi ve X Men 2’de Cyclops’u seslendirdi.


DAHA ÖNCE NELER YAPTI?

1968 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası aracılığıyla henüz çocukken, TRT Ankara Radyosu’nda seslendirme yapmaya başlamıştır. Seslendirme sanatçısı olan ablası Yeşim Kopan gibi Radyo Çocuk Saati Programı’nda seslendirme eğitimi almış ve bu alanda çalışmalarını aralıksız sürdürmüştür. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle