Brand Week Istanbul

Tuba Şatana

Marmara Denizi: Kültürel Yaratıcılık Biyolojik Hakikate mi Tosladı?

person1Tuba Şatana

Marmara Denizi: Kültürel Yaratıcılık Biyolojik Hakikate mi Tosladı?

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

1 sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

Yemek olgusunun kültürel, sosyolojik, birleştirici özelliklerini inceleyen, her sene başka bir konu etrafında uzman ve akademisyenler buluşturarak, kültür mirasımıza katkı sunmayı amaçlayan uluslararası Sapor İstanbul Eski Usul Sempozyum’u 2019 yılında hayata geçirdi. 

 

Yemeği, onu yaratanların hikayelerinini, esnafı, yerel ürünleri, tatları, şehrin yemek halini ve Türkiye coğrafyasının yemek kültürünü anlattığı  istanbulfood.com’u ise 2009 yılında hayata geçirdi.

 

TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği bölümü mezunu olan Şatana, yiyecek ve içecek sektöründe 1993 yılında çalışmaya başladı ve  açılışından yönetimine birçok uluslararası otel ve kuruluşta görev almış, yemek sektörünün kadın öncülerinden ve ilk uluslararası yöneticilerinden olmuştur. 

 

Türkiye mutfağını ve yemek kültürünü yurtiçi ve yurtdışında restoranlara, şeflere ve televizyon programlarına anlatmakta, şefler ve lokantalar ile yerel malzemeyi buluşturmakta, yerel turizm kalkınma projelerinde, yiyecek ve içecek operasyonlarında uzun süreli eğitimler düzenlemekte, marka danışmanlıkları yapmakta, dönemsel olarak üniversitelerde ve gastronomi okullarında ders ve seminerler vermektedir.

 

Radikal, Hürriyet ve Cumhuriyet’te köşe yazarlığı yapmıştır. Türkiye’de ve uluslararası medyada Türkiye mutfağı ile ilgili yazılar yazmaya devam etmektedir. 

 

Meyhane Erbabının El Kitabı (Boyut, 2011) eş yazar, Güneşin ve Ateşin Tadı (YKY, 2012) fotoğraf sanatçısı, Yashim Cooks Istanbul (Arganout Books, 2016) kitabına fotoğrafları ile katkıda bulunmuştur. “İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle

Etiketler