Brand Week Istanbul

Prof. Dr. Yılmaz Esmer

Kültürel Değerler ve Post-Materyalizm

person1Prof. Dr. Yılmaz Esmer

Kültürel Değerler ve Post-Materyalizm

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

1 sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

Bugüne kadar birçok önemli araştırmaya imza atan Prof. Dr. Yılmaz Esmer, 1968 yılında Yale Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden lisans derecesi alarak başladığı akademik kariyerine, Stanford Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 1975 yılında aldığı yüksek lisans ve 1977 yılında aldığı doktora dereceleri ile devam etti. 1977-1982 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nde Yrd. Doç olarak görev alan Prof. Dr. Esmer, Boğaziçi Üniversitesi’nden 1983 yılında Doçent, 1989 yılında Profesör unvanlarını aldı.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nde de birçok araştırma yöneten Prof.Dr. Esmer yer aldığı uluslararası araştırmalarla tanınmaktadır. Prof. Dr. Esmer; Dünya Değerler Araştırması Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Sosyal Taraması Türkiye Ülke Koordinatörü ve Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi, Avrupa Değerler Araştırması Türkiye Araştırma Sorumlusu, Karşılaştırmalı Seçim Sistemleri Araştırması Türkiye Temsilcisi, AB VI. Çerçeve Programı Network of Excellence Ortağı, AB VII. Çerçeve Programı Collaborative Projects Ortağı, Journal of Civil Society Editörler Kurulu üyesi ve World Cultures Report Danışma Kurulu üyesidir. 1990 yılında da Fulbright Bursiyeri olarak Michigan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde araştırmalar yürütmüştür.

 

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) Kurucu Genel Direktörü olan Prof. Dr. Yılmaz Esmer Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü, Yaz Okulu Müdürü, Rektör Yardımcısı ve Üniversite Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

 

Çalışmalarında özellikle karşılaştırmalı değer araştırmaları, kültürel çeşitlilik, sosyal bilimler metodolojisi, araştırma yöntemleri, sosyal değişim ve modernizasyon gibi konulara eğilen Prof. Dr. Esmer’in en son yayınlanan çalışmaları arasında “Elite and Mass Values: Religion as an Intervening Factor”, “Radikalizm, Aşırılık ve Toplumsal Değerler Bir Saha Araştırmasının Bulguları”, “Religion, Democratic Values and Political Conflict”, “The International System, Democracy and Values”, “Changing Values, Persisting Cultures: Case Studies in Value Change” ve “The Effects of Religion and Religiosity on Voting Behavior” bulunmaktadır. 

 

Prof. Dr. Yılmaz Esmer bugün de Bahçeşehir Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde ders vermektedir.

“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle