Brand Week Istanbul

Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi

Maltepe Üniversitesi, İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve İnsan Hakları Anabilim Dalı Başkanı

person1Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi

Maltepe Üniversitesi, İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve İnsan Hakları Anabilim Dalı Başkanı || Maltepe University, Director of Centre for Research and Application of Human Rights

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

1 sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

NELER YAPIYOR?

1959 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu yıl Prof. Dr.Takiyettin Mengüşoğlu'nun asistanı olarak bu bölümde göreve başladı. 1965'te hazırladığı "Schopenhauer ve Nietzsche'de İnsan Problemi" başlıklı tezle Doktora derecesini aldı. 1965-68 yıllarında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde görev yaptı.

1968'de Hacettepe Üniversitesine atanan Kuçuradi, 1969 yılında Felsefe Bölümünü kurdu ve emekli olduğu 2003 yılına kadar Bölüm Başkanlığını yürüttü. 1970'te doçent, 1978'de profesör oldu. Kuçuradi bu üniversitede İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu ve bu Merkezin bünyesinde İnsan Hakları Yüksek Lisans ve Doktora Programı yürütmeye başladı.1983’te Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonunun Yönetim Kuruluna seçildi ve 1988-1998 arasında bu Federasyonun Genel Sekreterliğini, 1998-2003 arasında da Başkanlığını yaptı. Halen bu Federasyonun Onursal Başkanıdır. Felsefe ve İnsan Hakları konusunda bir UNESCO kürsüsü sahibi olan Ioanna Kuçuradi, halen, Maltepe Üniversitesi’nin İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve İnsan Hakları Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2010 yılından beri Ölüm Cezasına Karşı Uluslararası Komisyonunun üyesidir.


“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle