Erling Kagge

Kâşif, Yazar

Kâşif, Yazar || Explorer, Author

Erling Kagge

Kâşif, Yazar || Explorer, Author

sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

NELER YAPIYOR?

Norveçli kâşif, yayıncı, yazar, avukat, koleksiyoner, girişimci ve siyasetçi Erling Kagge, Kuzey Kutbu’na desteksiz olarak erişen ilk iki insandan biridir. 1990’da Borge Ousland ile birlikte bu unvanı elde eden Kagge, 8 Mart’ta başladığı serüvenini 58 gün sonra tamamlamış ve yaklaşık 800 kilometrelik rotayı kayak üzerinde geçip ekipman ve erzaklarını kızaklarla taşımıştır.

3 yıldan daha az bir süre sonra (1992-1993) 1,310 kilometreyi 50 günde kat ederek Güney Kutbu’na desteksiz ve tek başına erişen ilk kâşif olan Kagge, yolculuğu boyunca dünya ile sıfır iletişim kurmuş ve bu seferiyle Time’ın 1 Mart 1993 sayısına kapak olmuştur.

1994’te Everest’e tırmanan ve “Üç kutup meydan okuması” (Three Poles Challenge)’nı tamamlayan ilk kişi unvanını elde eden Kagge bu periyodu da kapsayan iki yıl içinde Norveçli alüminyum ve yenilenebilir enerji kaynakları şirketi Norsk Hydro’da avukat olarak görev almıştır. Norveçli kâşif aynı zamanda Atlantik Okyanusu’nu iki defa yelkenli ile geçmiş, Horn Burnu’nu da yine iki sefer geçmiştir.

Üç kutup meydan okumasını tamamlayarak tarihe geçen Kagge, takip eden yıllarda Cambridge Üniversitesi’nde üç dönem boyunca felsefe eğitimi görmüştür. 1996’da Oslo merkezli yayınevi Kagge Forlag’ı kuran Erling Kagge, ismini taşıyan yayınevi ile bugün itibarıyla Norveç’in lider yayıncılarından biri konumundadır. 2000 yılında Norveç’teki en eski yayınevlerinden biri olan J.M. Stenersens Forlag’ı satın alan Erling Kagge, senede yaklaşık 100 yeni yayına imza atan bu iki oluşumla bugün Norveç’in en büyük kurgu-dışı yayıncısı konumuna gelmiştir.

2010’da şehir tarihçisi ve fotoğrafçı Steve Duncan ile birlikte New York’un kanalizasyon, metro ve su kanallarına inen Kagge, bu keşfinde Bronx’tan Atlantik Okyanusu’nun kıyısına kadar yürümüştür. 2012’de Los Angeles’taki Sunset Boulevard’ı baştan sona 3 günde, Petter Skavlan ve Peder Lund eşliğinde yürüyen Kagge 2019’un Aralık ayında ise yine aynı kadro ile New York Broadway’i (Sleepy Hallow’dan Manhattan’ın uç noktasına kadar) 24 saat içinde yürüyerek kat etmiştir.

Kâşifliğin, yazarlığın ve yayıncılığın yanında uluslararası modern sanat koleksiyonerliği konusunda da dünyadaki liderlerden biri olan Kagge’nin koleksiyonundaki parçalardan bir kısmı Astrup Fearnley Museum for Modern Art’ta sergilenmiştir. 2020’de Fondacion van Gogh Arles, Madrid Sala Santander ve Bolzano Museion’da Kagge’ye ait koleksiyonlar gösterilmiştir.

KİTAPLARI

Keşif, felsefe ve sanat koleksiyonerliği üzerine 9 kitap yazan Kagge’nin eserleri 39 dile çevrilmiştir. Financial Times ve New York Times gibi prestijli yayınlarda düzensiz aralıklarla makaleleri yayınlanan Kagge bugün 90’lardakine nazaran daha gözden uzak şeklide keşiflerine devam etmektedir.

Kagge’nin Türkçe’ye “Gürültü Çağında Sessizlik” adıyla çevrilen “Silence: In the Age of Noise” isimli kitabı 2019’un Ocak ayında BBC Radio 4’un Book of the Week seçkisinde yer almış, The Guardian aynı eseri “sessizlik hakkında en iyi on kitaptan biri” olarak göstermiştir. Kagge, 2010 yılında The New York Times’da yayınlanan “The Wilderness Below Your Feet” isimli makalede şu sözlerle tanımlamıştır: “Kagge büyüleyici bir adam. O felsefi bir kâşif ve belki de keşifçi bir filozof.”


“Fotoğrafçı: Simon Skreddernes” 


“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle