Brand Week Istanbul

Ekrem İmamoğlu

Kent ve İnsan

person1Ekrem İmamoğlu

Kent ve İnsan

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

1 sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

Ekrem İmamoğlu 1970 yılında Trabzon'da doğdu. Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nden İşletme Bölümü’nde okudu ve lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisansı yaptı. Okul yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Klübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.


1992 yılında, henüz yüksek lisans öğrencisiyken aile şirketinde çalışmaya başladı. Ardından grup şirketlerinin yönetimini üstlendi; konut projeleri ve kentsel planlama projeleri yürüttü. İstanbulluların yaşam standartlarını yükseltmek için muhtelif konut projelerini planlar ve yönetirken karşılaştığı yerel siyasetten kaynaklanan sorunların çözümü için siyasete girmeye karar verdi.


Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katıldı ve partinin Beylikdüzü İlçe Örgütü’nün üyesi oldu. Seçim kampanyaları için partisinin saha kampanyalarında çok yüksek bir performansla çalıştı ve ardından 2009 yılında Beylikdüzü'nün CHP ilçe başkanlığına seçildi.

5 yıl boyunca ilçe örgütünü büyüten ve aktif hale getiren bir ilçe başkanlığının ardından, 2013 sonunda partisinin içinde yapılan ön seçimlerle Beylikdüzü Belediyesi Adaylığı’na seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimleri için ortaya koyduğu etkin kampanyayla, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Belediye Başkanı seçildikten sonra, 2014 - 2019 yıllarında Beylikdüzü ilçesinin çehresini değiştiren çok sayıda projeyi hayata geçirdi. İlçenin sosyal yaşamında, altyapı hizmetlerinde ve ilçe sakinlerinin hayat standartlarının yükseltilmesinde yaptığı olumlu değişimler sayesinde İmamoğlu, Beylikdüzü sakinlerinin, medyanın, akademinin ve parti üst yönetiminin dikkatini çekti.


Böylelikle CHP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu'nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak atadı. Üç aylık ilham verici bir kampanyadan sonra, İmamoğlu %48.82’lik oy oranıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu oran son 30 yılda İBB Belediye Başkanlığı seçimlerinde elde edilen en yüksek oranıydı.

Ancak iktidar partisinin itirazları sonucu İmamoğlu’nun belediye başkanlığının 18. gününde, YSK daha önce görülmemiş gerekçelerle sadece İBB Başkanlığı seçimlerini iptal etti ve 23 Haziran 2019’da bu seçimin tekrarına karar verdi.

Ekrem İmamoğlu, YSK’nın seçimi iptal etmesinin ardından, 6 Mayıs 2019 akşamı Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde yaptığı tarihi konuşmayla yeni seçim kampanyasına başladı. Konuşması YSK’nın kararıyla hayal kırıklığına uğrayan seçmenler için büyük bir umut ve azim duygusu yarattı. Bu duygu tüm kampanya boyunca genişleyerek sürdürüldü.

İmamoğlu’nun 23 Haziran Kampanyası Türkiye’de adalet ve demokrasi mücadelesinin sembolü haline geldi. 23 Haziran'daki elde ettiği %54,2’lik seçmen desteği, İstanbul ve Türkiye’nin demokratik geleceği için bir dönüm noktası oldu.

Evli ve 3 çocuk babası olan Ekrem İmamoğlu 1991’den beri Beylikdüzü’nde yaşıyor.


“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle