Brand Week Istanbul

Dr. Selda Günsel

Shell, Ar-Ge ve Ticari Teknolojiler Başkan Yardımcısı

person1Dr. Selda Günsel

Shell, Ar-Ge ve Ticari Teknolojiler Başkan Yardımcısı || VP, Global R&D and Global Commercial Technology, Shell

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

Yer Aldığı Konuşma, Workshop ya da Etkinlikler

1 sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

NELER YAPIYOR?

Profesyonel iş hayatına 1986 yılında ABD’de Pennzoil Şirketi’nde araştırma mühendisi olarak başlayan Günsel, çeşitli yöneticilik görevlerinin ardından 1999 yılında Pennzoil-Quaker State Şirketi’nde Teknoloji Gelişiminden Sorumlu Direktör ve ardından Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı görevlerine atandı. 2002 yılında Shell, Pennzoil Şirketi’ni satın aldı ve Günsel, bu dönüşümü yöneten ekipte önemli bir rol üstlendi. 2002 yılından bu yana Shell Madeni Yağlar Teknolojisi Genel Müdürlüğü, Stratejik Global Ar-Ge Genel Müdürlüğü, Akaryakıtlar ve B2B Teknolojisinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve Global Ticari Faaliyetler Bölümü Teknoloji Başkan Yardımcılığı olmak üzere üst düzey pozisyonlarda görev aldı. Bu görevi sırasında, Çin’de ilk Shell Teknoloji Merkezini de kurdu. 2016 yılında Shell Küresel Madeni Yağlar Tedarik Zinciri Ürün ve Kalite Genel Müdürü olarak atandı. Ocak 2018’den bu yana Shell Küresel Ar-Ge ve Ticari Teknolojiler Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Dr. Selda Günsel, ayrıca Birleşik Krallık’daki Imperial College’da araştırma görevlerinde bulundu. Kendisi araştırma konularında yayınladığı geniş literatürün yanı sıra çeşitli patentlerin de sahibidir.

Dr. Selda Günsel, 2013 yılından bu yana Çin’de Tsinghua Üniversitesi’nde Fahri Profesör olarak hizmet veriyor. Kendisi, Penn State Üniversitesi Endüstriyel Danışma Kurulu üyesidir. Birleşik Krallık, Journal of Lubrication Science ve ABD, Tribology Transactions yayınlarının yaz işleri kurullarında yer almaktadır. Birçok uluslararası kongrede başkanlık görevini üstlenmiştir.

BAŞARILARI / ÖDÜLLERİ

Dr. Selda Günsel 2015 yılında Tribolojist ve Yağlama Mühendisleri Derneği (STLE) tarafından verilen ve en yüksek teknik ödül olan STLE Uluslararası Ödülü’ne layık görüldü. Kariyeri boyunca gösterdiği üstün başarılarından dolayı STLE Fellow Ödülü, Ar-Ge 100 İnovasyon Ödülü, Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Birliği (SAE) Ödülü, STLE Captain Alfred E. Hunt En İyi Araştırma Ödülü, Penn State Üniversitesi Olağanüstü Kimya Mühendisliği Mezunu Ödülü’nün sahibi oldu.

2017 yılında, toplumların enerji ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak teknoloji çözümlerini geliştirme, enerji verimliliğini artırma ve çevresel etkileri azaltma konularındaki liderliğinden dolayı Dr. Selda Günsel, ABD’nin en saygın kurumlarından Ulusal Mühendislik Akademisi’ne (NAE) seçildi.

Dr. Selda Günsel 2019 yılında T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar’ ödül programı kapsamında ‘İş Dünyası’ kategorisinde küresel çapta en başarılı Türk kadın mühendis ödülünün sahibi oldu.


“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle