Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Öğretim Üyesi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Öğretim Üyesi

sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

NELER YAPIYOR?

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten (2003) sonra, aynı üniversitede Halil İnalcık’ın danışmanlığında yazdığı tez ile yüksek lisans diplomasını aldı (2006). Ardından Georgetown Üniversitesi Yeniçağ Avrupa Tarihi kürsüsünde yazdığı “Espionage in the 16th century Mediterranean: Secret Diplomacy, Mediterranean Go-Betweens and the Ottoman-Habsburg Rivalry” (Onaltıncı Yüzyıl Akdeniz’inde Casusluk) başlıklı tez ile doktor unvanını aldı (2012).

Osmanlıca kaynakları Fransızca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca, Latince, Almanca, Katalanca, Portekizce ve Farsça kaynaklarla harmanlayan Gürkan’ın Türkçe, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve Almanca makaleleri ve Sultanın Casusları (2017, Macarca terc. 2020) ve Sultanın Korsanları (2018) adlı iki incelemesi bulunmaktadır. Popüler okuyucuyu hedef alan üçüncü kitabı Bunu Herkes Bilir 2020 Şubat’ında Çok Satanlar’da bir numaraya yerleşmeyi başarmıştır. Ottoman History Podcast’ın kurucu editörlerinden biri olan Gürkan, aynı zamanda Netflix’teki Rise of Empires (2020) başta birçok tarihi dizide danışmanlık yapmıştır. 

Doç. Dr. Gürkan’ın akademik kurumlarca verilmiş üç adet ödülü bulunmaktadır. 14. Kadir Has Ödülleri’nde Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’nün yanısıra, 2018 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı Ödülü’ne layık görülmüştür. Gene aynı sene Sultanın Casusları adlı kitabı Türkiye Bilimler Akademisi Bilimsel Telif Eser Ödülü’nü almıştır.

 Fransız İhtilali’nden Caz Tarihi’ne, Hümanizma ve Rönesans’dan Coğrafi Keşifler’e, Kadınların Tarihi’nden Salgın Hastalıklar’a, Sinema Tarihi’nden Kapitalizm’e birçok değişik konuyu ele aldığı Olmaz Öyle Saçma Tarih programındaki dinamik ve esprili üslubu ile özellikle genç kuşakların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Tarihi günümüzün sorun ve tartışmalarını de içine alan modern bir perspektifle ve eğlenceli bir dille geniş kitlelerle buluşturmayı amaçlamayan Gürkan, hali hazırda çeşitli platformlarda programlar hazırlamakta, belgesel ve dizilerde danışman olarak görev almakta ve şirket konuşmaları yapmaktadır.

Başlıca Eserleri

• Bunu Herkes Bilir: Tarihteki Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar (İstanbul: Kronik, 2020), 5 baskı, 85.000 kopya.

• Sultanın Korsanları: Osmanlı Akdenizi’nde Gazâ, Yağma ve Esaret, 1500 – 1700 (İstanbul: Kronik, 2018), 6 baskı, 25.000 kopya.

• Sultanın Casusları: 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj ve Rüşvet Ağları (İstanbul: Kronik, 2017), 11 baskı, 30.000 kopya - TÜBA Telif Eser Ödülü.


Hazırladığı Tarih Programları

Olmaz Öyle Saçma Tarih – Flu TV (2019-2020, 33 Bölüm)

Bunu da mı Bilmiyorsun? – Pena (2020 -    , 4 Bölüm)

“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle