Demet Evgar

Oyuncu

Oyuncu || Actress

Demet Evgar

Oyuncu || Actress

sonuç gösteriliyor

Özgeçmişi

NELER YAPIYOR?

18 Mayıs 1980’de Manisa’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Konservatuvar arkadaşları ile beraber kurduğu Tiyatro Kılçık’da başladığı tiyatro kariyerine Kenter Tiyatrosu’nda devam etti. Kent oyuncuları kadrosunda yer alan Evgar “Gece Mevsimi”, “Anna Karenina”, “39 Basamak” ve “Cimri” tiyatro oyunlarında rol aldıktan sonra kendi tiyatrosu Tiyatro Pangar’ı kurdu. Tiyatro Pangar’da “Macbeth”, “Soytarım Kral Lear”, “Kozalar” ve “Hedda Gabler” adlı oyunlarda rol aldı. Yazarı, metni, oyuncusu ile yüzde yüz bir Türk prodüksiyonu olan “Kozlar”ı dünyanın en prestijli festivallerinden Avignon-Off’a taşıdı.Aslı ile Kerem”, “Emret Komutanım” “Erkekler Ağlamaz” ve “Avlu” gibi televizyon dizilerinin yanı sıra, Türk televizyonlarında 8 sezon boyunca yayınlanarak bir fenomen haline dönüşen “1 Kadın 1 Erkek” dizisinde “Zeynep” karakterini canlandırdı. “Banyo”, “Beyza’nın Kadınları”, “Güneşi Gördüm”, “Yahşi Batı”, “Sen Aydınlatırsın Geceyi” “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok”, “Sofra Sırları”, “Aile Arasında” ve “Topal Şükran’ın Maceraları” gibi sinema filmlerinde hafızalardan hala daha silinmeyen karakterleri canlandıran Demet Evgar, “Kötü Kedi Şerafettin” animasyon filminde iki karaktere birden sesi ile hayat verdi.

Halen “39 basamak” ve “Hedda Gabler” oyunlarını tiyatro seyircisi ile buluşturmaya devam eden Evgar, 2020 sezonunda Show Tv’de yayınlanan “Alev Alev” dizisinde “Cemre” karakterini canlandırmakta olup, sahneye adım attığı 17 yaşından itibaren, “Hayat Amacım” diye tanımladığı oyunculuğa Tiyatro, Sinema ve Televizyon’da hayat verdiği karakterler ile devam etmekte ve kurucusu olduğu Hata Yapım Atölyesi’nde eğitmen olarak görev almaktadır.

Canlandırdığı karakterler ile bir çok ödülle onurlandırılmış olan Demet Evgar, Türk Sinema tarihininin “En İyi On Komedi Kadın Oyuncu”su ödülünün de sahibidir.


“İletişim” başlığıyla ilgili içerikleri görüntüle