İkilemlere Karşı Mizahın Gücü

Din görevlilerinin, finansal açıdan yüksek gelir seviyesine dahil olmaları bizleri neden rahatsız eder? Sosyal medyada “yaşam tarzımıza” dair paylaşımlarda bulunarak toplumda haset uyandırmak ne kadar doğru? İnsanlar, inancı ve inanç temelli ritüelleri açgözlülüklerini gizlemek için  bir araç olarak kullanıyor mu?

Brand  Week Istanbul’da, ünlü podcast PreachersNSneakers’ı yaratan ve aynı isimli kitabın yazarı, girişimci Ben Kirby ile bu zor soruların cevaplarını arayacağız. Ben Kirby, bu alengirli konuların üzerine mizahi bir bakış açısı ile yaklaşırken, özgün bir üretimin yollarını da deşifre ediyor. Vaizlerin pahalı kıyafetler giymesinden yola çıkarak şaka yollu başlattığı sosyal medya kanalı Batı dünyasında hızla büyük bir fenomene dönüştü. Ben Kirby, yukarıda bahsedilen tüm bu incelikleri irdelerken, imaj ve eğlence saplantılı Batı kültürünün yarattığı ikilemleri de gözler önüne seriyor.

Ben Kirby’nin yarattığı bu düşünce ve eleştiri ortamı, “doğru” çareyi bulmakla ilgili değil, tam tersine, insanların inandıklarını ve neden inandıklarını dillendirilmesi, söze dökmesi ve kültürel normları eleştirmek ve değiştirebilmek için neler yapması gerektiğine etrafında gelişti ve milyonlara ulaştı.

Kendi markasını kurmadan önce teknoloji odaklı hizmetler sunan bir şirketin yönetim kadrosunda yer alan ve milyon dolarlık çalışmaların liderliğini ülstenen Ben Kirby’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar; New York Times, The New Yorker, The Wall Street Journal, Buzzfeed, Fox News ve Complex de dâhil olmak üzere birçok farklı mecrada yayınlandı.

Brand Week Istanbul’da, kültürel normları samimi bir gözle eleştirebilmeyi ve sıradanı aşarak etkili bir özgünlüğe ulaşmanın yollarını, marka konumlandırırken fark yaratabilmeyi, Batı kültüründeki kabullenilmiş toplumsal olgulara mizahi bir dille bakabilmeyi, PreachersNSneakers’ı yaratan isim Ben Kirby ile konuşacağız. Siz de bu içgörülerden haberdar olmak istiyorsanız, hemen yerinizi ayırın.