Fark Yaratan Kadınlar

Fark Yaratan Kadınlar 1

2013 yılından bu yana ‘Fark Yaratan Kadınlar’ adıyla düzenlediğimiz organizasyon, farklı disiplinlerden, başarılarıyla ilham veren kadınları onurlandırılacak.

Bugüne kadar birbirinden değerleri isimleri buluşturan Fark Yaratan Kadınlar seçkisinde Betûl Mardin, Nazlı Ümit Boyner, Magdalena Yeşil ve Ajda Pekkan gibi isimler yer alıyor.

MediaCat tarafından bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek seremonide yer alacak isimler, MediaCat editöryel ekibi tarafından titiz bir takip ve inceleme sonucu seçilecek. Öneri ve başvuru sistemiyle zenginleştirilen Fark Yaratan Kadınlar’a internet sitesi üzerinden online form doldurularak başvuru yapılabilecek. Katılımcılar hem bireysel başvuru yapıp hem de başkasını önerebilecek.

Fark Yaratan Kadınlar sitesine gitmek için tıklayınız.

 • KİMDİR?İsmi bilim dünyasının «Büyük…
  PROF. DR. FERYAL ÖZEL

  PROF. DR. FERYAL ÖZEL

  Arizona State University, Astronomi ve Astrofizik Bölümü Profesörü

  KİMDİR?

  İsmi bilim dünyasının «Büyük Fikirler» listesinde yer alan Feryal Özel, Arizona State Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Bölümü’nde çalışıyor.

  Tarihin ilk kez fotoğraflanan kara deliği olmasıyla, Einstein’in kara deliklere yönelik varsayımlarını doğrulayan M87’nin görüntülerine ulaşılmasında etkin rol oynayan teleskoplarından birini, The Event Horizon Telescope projesini yönetiyor.

  Columbia Üniversitesi’nden «Yüksek Onur Derecesi»ne sahip.

  2002 yılında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yaptı.

   

  BRAND WEEK ISTANBUL KONUŞMA BAŞLIKLARI

  Tarihte bir kara deliğin ilk kez fotoğraflanması bilim, Dünya ve insanlığın geleceği açısından ne ifade ediyor?

  Dünya ve galaksimiz ötesini keşfetme çalışmaları, Dünya’nın sorunlarını çözmeye nasıl katkı sağlayabilir?

   

  Kara delikler üzerine konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.

   

 • KİMDİR?Orta ve lise eğitimini Tarsus…
  AYŞE ARMAN

  AYŞE ARMAN

  Gazeteci ve Köşe Yazarı

  KİMDİR?

  Orta ve lise eğitimini Tarsus Amerikan Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünü kazandı.

  Öğrenciliği sırasında Nokta Dergisi’nde çalışmaya başlamasıyla üniversite eğitime ara veren Arman 22 yıl sonra okula döndü ve mezun oldu.

  Nokta, Aktüel, Tempo, Marie Claire ve Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde çalıştıktan sonra Hürriyet Gazetesinde çalışmaya başladı.

 • KİMDİR?P&G’de 20 yıldan uzun bir…
  SIRMA UMUR

  SIRMA UMUR

  P&G, Global Pazarlama ve Marka İnşasından Sorumlu Başkan Yardımcısı

  KİMDİR?

  P&G’de 20 yıldan uzun bir süre boyunca marka yönetiminde aldığı çeşitli görevlerin ardından, 2004 yılında Kuzey Amerika Kişisel Temizlik Ürünleri Genel Müdürlüğüne yükseldi.

  Sırma Umur kadınların eğitimi ve güçlendirilmesi gibi konulara da önemli destekler verdi.

  Ağustos 2018’de Global Pazarlama ve Marka Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı.

 • Neslihan Olcay, Türkiye’nin en büyük medya…
  NESLİHAN OLCAY

  NESLİHAN OLCAY

  Wavemaker, CEO

  Neslihan Olcay, Türkiye’nin en büyük medya yatırım yönetimi grubu GroupM’in çatısı altındaki bir medya, içerik ve teknoloji şirketi olan Wavemaker’ın CEO’luğu görevini yürütüyor. 25 yılı aşan kariyeri boyunca çeşitli sektörlerden gerek global gerekse de lokal sayısız reklamverenle çalışma imkanı bulan Olcay, Wavemaker’daki ekibiyle birlikte temsil ettikleri reklamverenlere, işlerini dijital çağın gerektirdiği şekilde dönüştürme ve büyütme gücü sağlamaya odaklanıyor. Eşzamanlı olarak, dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin sürdürülebilir büyümesi için çalışan IAB TR’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve IAB Avrupa’nın Eğitim Komitesi başkanlığı görevlerini de sürdürüyor. Aynı zamanda bilim ve teknoloji alanında fırsat eşitliği sağlamayı ve çeşitliliği artırmayı amaçlayan Teknolojide Kadın Derneği Wtech’in de Danışma Kurulu’nda yer alıyor.

   

  Kariyerinin ilk yıllarında halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi alanlarında çalışan Neslihan Olcay, 1995-2010 yılları arasında Universal McCann, Initiative Media ve Mindshare gibi global medya ajanslarında planlama uzmanlığından yönetici ortaklığa kadar farklı roller üstlendi. 2011-2017 yılları arasında Maxus Türkiye CEO’su olan Olcay, 2016’da bu görevine ek olarak, yeni bir pozisyon olan GroupM Türkiye Chief Digital Development Officer’lığı görevini de üstlendi ve GroupM’in akademisi AdvantageM kapsamında başlatılan dijital dönüşüm programının liderliğini yaptı.

   

  Sektöre yeni yetenekler kazandırmaya ve varolan insan kaynağının gelişimine büyük önem veren Olcay, 1999-2008 yıllarında İstanbul ve Galatasaray üniversitelerinde medya planlama dersleri verdi. 2012’de “Markaloji Markaya Dair Her Şey” kitabının medya planlama bölümünü kaleme aldı. 2011-2019 yılları arasında IAB TR Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı olduğu dönemde ülkemizde dijital pazarlama iletişimi konulu sektörel eğitimler geliştirilmesine liderlik etti. 2013-2019 yılları arasında eş zamanlı olarak, IAB TR Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Neslihan Olcay, eğitim ve dijital dönüşüm alanındaki çalışmalarını halen Mayıs 2017’den bu yana başkanlığını yürütmekte olduğu IAB Avrupa Eğitim Komitesi çatısı altında sürdürüyor. Ayrıca, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders veriyor.

   

  Reklamcılık Vakfı Media Summit, IAB Türkiye UniChallenge+, Webit Congress, MMA ICT Summit, IAB Europe Interact ve benzeri bir çok sektörel etkinliğe ve eğitim programına hazırlık komitesi üyesi, konuşmacı, moderatör ve eğitmen olarak katkı sağlayan Neslihan Olcay, IAB Avrupa 2013 Mixx Ödülleri ve Cannes Media Lions 2016’da jüri üyeliği ve IAB Türkiye 2014 Mixx Ödülleri ve Felis 2017 Doğrudan Pazarlama-Promo ve Aktivasyon Ödülleri’nde jüri başkanlığı da yaptı.

   

  Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü mezunu olan Neslihan Olcay, bir çocuk annesidir.

 • Özge Güven, 1987 doğumludur. Mimar Sinan…
  ÖZGE GÜVEN

  ÖZGE GÜVEN

  TBWAIstanbul Tasarım Direktörü

  Özge Güven, 1987 doğumludur. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Grafik Tasarım alanında tamamlamıştır. Amsterdam, Den Haag ve İstanbul’da farklı stüdyolarda Tasarımcı olarak; Kurumsal Kimlik, Ambalaj, Sergileme, Yayın Tasarımı gibi alanlarda işler üretmiştir. Kitap tasarımı özel ilgi alanıdır. Tasarım Eğitimi üzerine çalışmalar yapmakta, çeşitli workshoplara katılmakta ve yönetmektedir.

   

  2014 yılında TBWA\İstanbul’da Sanat Yönetmeni olarak çalışmaya başlamış, Tasarımcı kimliğiyle Reklam sektörüne girmiştir. 2018’de TBWA Design Community adlı departmanın kuruluşuyla Tasarım Direktörü olarak görev almıştır. İşleri, Europen Design Awards, Epica, Dubai Lynx, Loeries, Felis, Kristal Elma, Kırmızı gibi yarışmalarda ödüllendirilmiş, Cannes Lions’ta Türkiye’nin Tasarım kategorisindeki ilk ödülü olan Bronz Aslan’ı ve D&AD’de yine kategorisiyle Türkiye için bir ilk sayılan Yellow Pencil ödülünü kazanmıştır.

 • Zeynep Yalım Uzun, Ekim 2017 itibariyle altı…
  ZEYNEP YALIM UZUN

  ZEYNEP YALIM UZUN

  Arçelik, CMO

  Zeynep Yalım Uzun, Ekim 2017 itibariyle altı kıtada 145 ülkede faaliyet gösteren, ev teknolojileri şirketi Arçelik A.Ş.’nin Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (Chief Marketing Officer) olarak görev yapmaktadır. Global marka yönetimi, tüketici iç görüsü, endüstriyel tasarım ve perakende geliştirme alanlarının yönetimini gerçekleştiren Uzun, Türkiye’nin en sevilen markası Arçelik ve Avrupa beyaz eşya pazarının iki numaralı markası Beko’yu da kapsayan güçlü global ve yerel 11 markanın sorumluluğunu üstlenmektedir.

  İş yaşamına Koç Holding’de başlayan Zeynep Yalım Uzun, 1992 yılında dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden Unilever’e geçti ve 20 yılı aşkın pazarlama kariyerinde Komili, Knorr, Omo, Elidor ve Sana başta olmak üzere onlarca markanın sorumluluğunu üstlendi.
  1998 yılında Unilever Polonya’ya atanarak, 22 ülkeden oluşan bir coğrafyada Rama markasının Orta ve Doğu Avrupa Pazarlama Müdürlüğü görevini yerine getirdi. 2001 yılında Türkiye’ye dönen Zeynep Yalım Uzun, Knorr ve Calve Pazarlama Müdürlüğü, Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Müdürlüğü ve ardından Unilever Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Ev Bakım Kategorisi Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Ayrıca Omo’nun ‘Kirlenmek Güzeldir’ kampanyasının lansmanında da projeyi gerçekleştiren takıma liderlik etti.

  Zeynep Yalım Uzun,2007 yılından itibaren beş yıl boyunca Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Grubu Başkan Yardımcılığı ve Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2012-2017 yılları arasında Unilever’in ikinci en büyük markası olan ve 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Omo markasının Global Başkan Yardımcılığı görevini Londra merkezli olarak yürüttü.

  Zeynep Yalım Uzun, Robert Kolej’in ardından üniversite eğitimini ABD’de Agnes Scott College’da Ekonomi ve Psikoloji alanlarında tamamladı.
  İş hayatında kadınların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yapan Uzun, bu alanda faaliyet gösteren Turkishwin’de Kurucu Üye ve aynı platformun girişimi Bin Yaprak’ta Danışma Kurulu Üyesi’dir. ‘Yönetim Kurulunda Kadın’ organizasyonunun mentileri arasında yer alan Uzun’un bağımsız yönetim kurulu üyeliği konusunda da eğitimi bulunmaktadır. TEDx Reset Danışma Kurulu’nda görev alan Uzun ayrıca, Koruncuk Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı mütevelli heyetinde yer almaktadır.

  Girişimcilik ve start-up dünyasına yakın ilgi duyan Uzun, uluslararası düzeyde girişimcileri destekleyen Mass Challenge’da jüri üyeliği ve start- up mentorluğu da yapmaktadır.

  Zeynep Yalım Uzun, evli ve iki çocuk annesidir.

 • Hilal Eksel Merter, Boğaziçi Üniversitesi…
  HİLAL EKSEL MERTER

  HİLAL EKSEL MERTER

  BSH Türkiye, CMO

  Hilal Eksel Merter, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden lisans derecesini almış, Georgia Institute of Technology – Scheller College of Business’da İşletme ve Uluslararası Pazarlama alanlarında yüksek lisans yapmıştır.

  Pazarlama alanındaki kariyerine Johnson Wax A.Ş’de ’de ürün müdürü olarak başlayan Hilal Eksel Merter, devamında sırasıyla Anadolu Efes’te Pazarlama Müdürü, Imperial Tobacco’da Marka ve Ticari Pazarlama Direktörü olarak iş hayatına devam etmiştir. 2008 yılında London Business School’da ADP Liderlik programını tamamlamıştır. Komşufırın’da Genel Müdür Yardımcılığı, Karcher Türkiye’de Pazarlama ve Strateji Danışmanı görevlerinden sonra, son olarak Yıldız Holding’de Başkanlık Ofisi Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Bu dönemde aynı zamanda SCA Yıldız Kağıt ve Kişisel Bakım Ürünleri A.Ş.’de yönetim kurulu üyesi olmuştur. Hilal Eksel Merter, Temmuz 2018 itibariyle BSH Türkiye bünyesinde pazarlama fonksyonunun başına getirilmiştir.

  Hızlı Tüketim (ev bakımı, içecek, tütün) ve perakende sektörlerinde 20 yılı aşkın deneyime sahip bir yönetici ve lider olan Merter, pazarlama, ticari pazarlama, strateji, proje yönetimi (çok uluslu ve çapraz fonksiyonlu ekiplerle) konularında sorumluluklar üstlenmiş, önemli başarılara imza atmıştır.

  Evli ve iki çocuk sahibi olan Merter, İngilizce ve Almanca biliyor.

 • Facebook Türkiye’nin pazarlama operasyonunu…
  ASLIHAN ULUTAŞ

  ASLIHAN ULUTAŞ

  Facebook, CMO

  Facebook Türkiye’nin pazarlama operasyonunu Londra’dan yöneten Aslıhan Ulutaş, son 6 aydır Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlama ekibinin projelerinde aktif rol almaktadir. Facebook’a katılmadan önce Aslanoba Capital’da ve Tazedirekt.com’da CMO görevinde özellikle bugün Migros çatısı altında bulunan Tazedirekt markasının yaratılmasından ürün yönetimi, tasarım, kategori, pazarlama ve müşteri hizmetlerine baştan sonra tüm ekibi sıfırdan kurup, ürünü hayata geçirmiştir. Öncesinde Google EMEA Bölgesi Genel Merkezi’nde (Dublin, Ann Arbor ve İstanbul ofislerinde olmak üzere) Tüketici ürünleri ve Kurumsal pazarlama rollerinde, öncesinde ise Avon ve Eczacıbaşı gibi FMCG şirketlerinde ticari pazarlamadan sorumlu olarak çalışmıştır.

  Köln doğumlu olup Ankara’da büyüyen Ulutaş, iş ve eğitim hayatını ise İstanbul ve Dublin’de geçirmiştir. İstatistik alanında tamamladığı lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü ve UCD Michael Smurfit Graduate School of Business’ta da Pazarlama bölümü yüksek lisans derecelerini almıştır. Ayni zamanda İngiltere’de Psikolojik danışmanlık ve Psikoterapi alanında master programına da devam etmektedir. Londra’da kadınlarla ve toplumsal ruh sağlığı Re-vision sivil toplum kuruluşundan sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak calışmanın dışında, her sene Facebook ve Mediacat ile birlikte düzenlediğimiz Hack for Good yarışmasında UNICEF, Young Guru Academy ve Genç Hayat Vakfı için gerçekleşen bilinirlik kampanyalarında yer almıştır.

 • Hande Çilingir, London School of Economics,…
  HANDE ÇİLİNGİR

  HANDE ÇİLİNGİR

  Insider, CEO & Kurucu Ortak

  Hande Çilingir, London School of Economics, Economics & Management bölümünden mezun olduktan sonra Shanghai University’de International Chinese and Culture yüksek lisans programını bitirdi. İngiltere’de başlayan ve Çin’de devam eden eğitim ve sonrasında  kurumsal kariyerinin ardından, ilk girişiminden `exit` yapan Hande Çilingir, 2012 yılında 5 kurucu ortak ile birlikte Insider’ı kurdu.

  2014 yılında Endeavor Girişimcisi olarak seçilen Hande Çilingir, 2016 yılında Microsoft tarafından gerçekleştirilen “Teknolojinin Kadın Liderleri” yarışmasında “Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi” ödülüne layık görülürken, 2017 yılında Garanti Bankası, KAGİDER ve Ekonomist Dergisi tarafından “Yılın Kadın Girişimcisi seçildi” ve 2018 yılının başında da Crunchbase tarafından dünyanın ABD dışındaki en iyi 3 kadın CEO’sundan biri olarak seçildi.

  Insider, Londra, Singapur, Tokyo, Dubai, Moskova, Paris, Jakarta, İstanbul, Kiev, Sidney, Seul, Bangkok, Hong Kong, Barcelona, Helsinki ve Taipei’nin de içinde bulunduğu toplam 24 global ofisi olan bir teknoloji şirketidir. Insider’ın Growth Management Platform (Büyüme Yönetim Platformu), dijital pazarlama uzmanlarının müşteri deneyiminin ve satışın her evresinde büyümeyi hızlandırmalarına yardımcı olur. Gerçek zamanlı öngörüsel segmentleri gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenme becerileri sayesinde güçlendiren platform, web, mobil web, mobil uygulamalar ve reklam kanallarında pazarlama uzmanlarının kişiselleştirilmiş tecrübeler sunmalarını sağlar.

   

 • Diyarbakır doğumlu Dilan Bozyel’ in fotoğraf…
  DİLAN BOZYEL

  DİLAN BOZYEL

  Fotoğraf Sanatçısı

  Diyarbakır doğumlu Dilan Bozyel’ in fotoğraf sanatı ile 8 yıl önce tanışma hikayesi Londra’da başladı. Fotoğraf ve sanat üzerine aldığı eğitimlerin ardından çıktığı Ortadoğu yolculukları ile şekillenen sanat hayatına Istanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere uluslararası birçok noktada devam etmekte.

  Sanatçı, medya sektöründeki birçok sanat, reklam ve moda dergisinin fotoğraf çekimlerini yaptı. Üniversiteler başta olmak üzere birçok şehirde söyleşi, seminer ve atölyeler aracılığıyla fotoğrafçılık ve sanatın günlük hayatımıza olumlu gücünü daha çok kişiye yaymaya çalışmakta.

  Sanatçı, Döne Otyam’ın teklifi üzerine 2015 Mayıs ayında gerçekleşen 3.Mardin Bienali’ne ‘Şahmeran’ın Ortanca Kızı’ adlı eseri ile katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergide yer alan, iki konsept solo sergi ve uluslarası on beşe yakın fotoğraf ödülüne sahip olan sanatçı; politik içerikli çalışmalarıyla ilgili yeni proje ve sergiler üzerine çalışmaya devam etmekte.

Fark Yaratan Kadınlar 2019 Ödül Töreni

Fark Yaratan Kadınlar 12
Fark Yaratan Kadınlar 13