Brand Week Istanbul Onur Konuğu Belli Oldu

Yaşama nereden baktığımız, onu nasıl gördüğümüzü belirleyen unsurlardan biri. Farklı bakış açıları edinip hayata farklı yerlerden bakarak yeni yaşamlar keşfetmek ise bilgi ile mümkün. Bilgi; bize ulaşıp farklı dünyalar göstermek için bekliyor.

Zülfü Livaneli’nin dediği gibi; “Bilgi ne garip bir şeydi. Şişede hapsedilmiş bir cin gibi yıllarca duruyor, senin gelip kapağını açacağın günü bekliyordu.”

Brand Week Istanbul’un bu seneki onur konuğu; yazar, yönetmen ve besteci; Zülfü Livaneli.

Hem geleceğin beslediği bilinmeyenleri hem de bugünü şekillendiren teknolojik ve toplumsal deneyimleri Brand Week Istanbul’da masaya yatıracağız ve yeni yüzyılda insanı ve insanlığı anlamaya çalıaşacağız. Onur konuğumuz Livaneli için anlatmak ve anlamak içiçe geçmiş iki uğraş. Söz söylemek, hikâyeler anlatmak, hatta tüm sanatsal çabalar anlamaya çalışmak amacı içeriyor. Bu buluşma, bünyesinde yarına dair çok kıymetli ve derin içgörüler barındırıyor.

İnsanın varolduğu ekosisteme ait olmayan yönelimleri, daha da ötesi onu yokeden ve yıpratan eylemleri artık geri döndürülemez sonuçlar doğurmaya başladı. Livaneli’ye göre tabiatın, denizlerin, dağların zarar görmesi kafamızı nereye çevirsek karşımıza kara bir tablo gibi çıkan bir gerçek. İnsan, teknolojik gelişmelere sahip olma uğruna ve o gelişmeler sayesinde, bugününü kurarken geleceğini yıkan bir paradigma oluşturdu. Tarihi yaratan esas motivasyonların başında gelen bu eylemler silsesi, sadece zamanıın tanımını değil insanın da tanımını değiştirdi.

Brand Week İstanbul’da, Zülfü Livaneli ile birlikte yaşamı, sevgiyi savunmayı, özgürlüğün bedelini, geleceği barışla yontmayı kısacası; içinden hızla geçtiğimiz teknolojik gelişmeler ve kaotik öngörüler arasında 21. Yüzyılda insan olmayı ve insan konuşacağız.

 

Siz de Balıkçı ve Oğlu romanının yazarından, Yiğidim Aslanım şarkısının bestecisinden, Sis filminin yönetmeninden insana olmaya dair içgörüleri duymak istiyorsanız, Brand Week Istanbul’daki yerinizi ayırın.