Brand Week Istanbul 2017, bomba gibi bir konuşmacı kadrosuyla yolda. Ve bu bombalardan biri de kuşkusuz, Latin Amerika’nın dahi ajansı DAVID’in kurucu ortağı ve CCO’su Anselmo Ramos. Kendisini, 6-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Brand Week Istanbul’da dinlemeden önce, bilmeniz gereken bazı şeyler olduğunu düşündük.

DAVID’den öncesiyle başlayalım. 24 yaşında reklamcılığa adım atan Anselmo Ramos, Brezilya’daki evini birçok şehre taşımakta tereddüt etmez. O dönem kariyerinden Y&R Lizbon, Madrid, Miami ve Lowe New York geçer. Ardından ise CCO olarak Ogilvy Brezilya ofisine döner.

Buradayken Ramos, tüm sektörün imrenerek baktığı, oyunun kurallarını değiştiren cinsten bir işe liderlik eder: Dove-Real Beauty Sketches. Bu iş, Latin Amerika için de Cannes’da ilk kez Titanium Grand Prix’sini getirir. Aynı tarihte Ogilvy Brezilya Cannes’da Yılın Ajansı seçilir.

Anselmo Ramos hayatındaki en önemli kararlardan birini alarak, Ogilvy Latin Amerika’da birlikte çalıştığı dostları Gaston Bigio ve Fernando Musa ile DAVID’ı kurar. Bugün Buenos Aires, São Paulo ve Miami ofisleri bulunan DAVID, geçtiğimiz birkaç sene boyunca adını, birbirinden prestijli işlerle duyurur. Bu işlerden biri, Burger King için Pride 2014’e özel olarak hazırlanan Proud Whopper işidir. Kampanya, Advertising Age’in o yılki ödül raporunda, yılın en ödüllü altıncı kampanyası olarak yer alır.

Heinz’ın Mad Men ilhamlı işini hatırlamayan var mı? Markanın Pass The Heinz işi örnek bir vaka olarak anılır. Dizide Don Draper’ın kabul ettiremediği bu fikir, Ramos tarafından seneler sonra gerçek bir kampanya olarak hayata geçirilir. Aynı marka için hayata geçirdiği Wiener Stampede ise Heinz’ın ilk Super Bowl kampanyasıdır.

2014’te DAVID’in Miami ofisinin başına geçen Ramos, bu yıl Cannes’da Yılın Reklamvereni seçilen Burger King’in övgüyle karşılanan pek çok işinin ardındaki isim. Bunlardan en önemlileri ise bu yıl markaya 2 Grand Prix kazandıran iki ayrı çalışma. Tabii ki, incelikli fikirleri ve mizahlarıyla sıyrılan Burning Stores ve Google Home of the Whopper işlerinden bahsediyoruz.

Kariyeri başarılarla dolu kreatif, bugüne kadar 195’in üzerinde Cannes Aslanı kazanır. Bunların 30’u yalnızca 2017 Cannes Lions’a aittir.

Yazan: Tuğba Dülger Özöğretmen

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.