Büyük Veri ve Yapay Zekâ

Her gün sayısız dijital eylem ile sayısız kere dijital ayak izimizi bırakıyoruz. Bu izlerin toplamından oluşan Büyük Veri; yapay zekâ temelli araçlarla işleniyor ve geleceğin, yarının, bir saat sonrasının, alınacak bir sonraki kararın ne olacağına dair tahminlerde bulunuyor. Son teknoloji yardımıyla geliştirilen Büyük Veri projeleri sadece üretim, finans yahut iş dünyasının diğer bileşenlerinde değil aynı zamanda sağlık sorunları, doğal afet, suç gibi toplumu olumsuz etkileyen olayların önlenmesinde de işe yarar görevler üstlenmeye başladı. Lakin kapsayıcılığı giderek artan ve hızla gelişen Büyük Veri kullanımları beraberinde etik soruları da getiriyor. Veri gizliliği ve veri güvenliği, verilerin ayrımcılığa ve toplumsal eşitsizliğe yol açan kullanımları gibi.

Buna paralel kuşkular uzun süredir yapay zekâ kullanımı için de duyuluyor. Bilim kurgunun kült çalışmalarının merkezinde yapay zekâ olması onun günlük hayatın ne kadar içinde olduğunun ve gündemde ne denli bir yer kapladığının bir sonucu. Somut örneklerinden biri de otomasyonun giderek makinalara geçmesiyle ortaya çıkan sosyal değişim. Fütürist, düşünce lideri ve yazar Bernard Marr’a göre yapay zekâ anlayışındaki önemli eksikliklerden biri; tasarımdan yönetime kadar organizasyondaki herkesin yapay zekânın ne olduğunu ve nasıl fayda sağladığını bilmemesi ve bu konuda ortak bir anlayışa ulaşamaması. Marr’a göre insanlar yapay zekâ ile nelerin mümkün olduğunu anladıklarında ve fikirlerini pratiğe dökebildiklerinde dünya çok daha hızlı gelişecek.

Veri ve verinin kullanımı tüm dünyayı değiştirmekte, bugünkü kapasitesi yarın neler başarabileceğinin göstergesi. İş dünyası için hayati bir varlığa dönüşen veri, aynı zamanda öngörü kabiliyeti yüksek iş analizleri, yapay zekâ, makine öğrenimi gibi dönüştürücü inovatif teknolojiyi de barındırıyor. Bu sebeple dijital dönüşümün arkasında esas güç olarak konumlanmış durumda.

Büyük veri projelerindeki diğer birçok detayı ve yapay zekâ kullanımın geleceğine dair konuları Bernard Marr ile Brand Week Istanbul’da görmek için siz de hemen kayıt olun…