UX – KULLANICI DENEYİMİ

9 KASIM // 09:30- 12:30

UX – KULLANICI DENEYİMİ 1

Kullanıcı Deneyiminden Müşteri odaklı Stratejiye: Doğru Karar anında Müşterinin Yanında Olmak

Bu oturumun temel amacı, dijital platformlarda müşterinin ihtiyaçlarına doğru yerde en uygun çözümü sunmayı merkeze alan araştırma odaklı ve yaratıcı bir strateji sunmaktır.

Bu noktada söz konusu oturum, kullanıcı / müşteri deneyimi kavramını dijital platformlarda arayüz seviyesindeki günübirlik sorunları tespit edip bunlara çözüm üretmekle sınırlı pragmatik bir anlayıştan öteye taşıyarak müşteri yolculuğuna yönelik kapsamlı bir analiz vasıtasıyla müşteriyi odağa alan uzun erimli stratejiler geliştirmenin önemine vurgu yapmaktadır.

Ürün arama sürecinde müşterinin ihtiyacını müşterinin çevrim-içi talep ve davranışları üzerinden hızla kavrayıp arama ve arama sonrası süreçlerde karar anını destekleyecek etkili çözümler üretebilmek bu stratejinin omurgasını oluşturmaktadır.

Yapılan kapsamlı müşteri yolculuğu haritalama çalışması bulgularına göre Gittigidiyor müşterileri kendi sözcükleriyle ifade ettikleri ihtiyaçlarının hızla anlaşılabilmesini ve bu ihtiyaçları karşılayacak alternatif çözümleri hızla görmek istemektedirler.

Sunulan alternatif çözümlerin en uygun olanını seçebilmek için benzer ihtiyaçlar üzerinden bir karara ulaşmış kişilerin yorumlarını görmek, bilgilendirici videolar izlemek, çözümle ilgili tüm teknik detayları görmek istemektedirler.

Ayrıca kullanıcılar bir ihtiyaçları karşılandıktan sonra oluşabilecek olası yeni ihtiyaçlarının da tahmin edilebilmesini ve bu doğrultuda hayatını zenginleştirecek potansiyel çözümlerin kendilerine önerilmesini talep etmektedir.

Bu oturumda, yukarıda bahsi geçen süreç, strateji seviyesiden deneyimin farklı adımlarına uzanan bir akış içinde araştırma bulguları ve örnekler üzerinden sunulacaktır.

Bu seansa perakende ve dijital sektörde çalışan pazarlama uzmanları, strateji departmanı çalışanları, dijital dönüşüm uzman ve yöneticileri, C level yöneticiler, çevrim-dışı ortamlarda hizmet veren ancak dijital dünyaya geçiş yapmak isteyen iş yeri sahipleri katılabilirler.