ZEYNEP ÖZBATUR ATAKAN

ZEYNEP ÖZBATUR ATAKAN 1

Üretimde Ustalık Jüri Üyesi

- ZeynoFilm Yapımcı

İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. 1986-1999 yılları arasında reklam filmi sektöründe  her alanda çalıştı ve yapımcı olarak uzmanlaştı. 1994 yılından itibaren çalışmalarına kurucu ortağı olduğu şirket ile devam etti.

1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek için Zeynofilm’i kurdu.

2010 yılında “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülünü kazandı.

2013 yılından beri öncelikle Avrupa ve tüm dünyadaki görsel-işitsel  alanda üretim yapan kadınların fırsat eşitliğini amaçlayan Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı (European Women Audiovisual Network)’nın başkan yardımcısıdır.

2014 yılında Uçan Süpürge “Bilge Olgaç Mesleki Başarı Ödülü”ne layık görülen Atakan’ın yapımcılığını üstlendiği Kış Uykusu filmi ile  67. Cannes Film Festivali’nde en prestijli ödülü olan Altın Palmiye (Palme d’Or) sahibi olmuştur.

2014-2018 yılları arasında Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum projesini hayata geçirmiş,direktörlüğünü yapmıştır.

Avrupa Film Akademisi’nin bir projesi olan ‘Genç İzleyici Ödülü’ çalışmasının Türkiye bölümü sorumlusudur.

2015 yılından itibaren Sabancı Vakfı tarafından oluşturulan Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışmasının sanat yönetmenidir.

Avrupa Film Akademisi ve Asya Film Akademisi üyesidir.