MÜGE NEBİOĞLU

MÜGE NEBİOĞLU 1

ONAOO, Prof. Zeytinyağı Tadımcısı, Eğitimci

2003 yılında Uludağ üniversitesi Gıda Mühendisliğinden mezun oldu. 2006 yılında Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Gıda Mühendisliği’nde Yüksek Lisans’ını tamamlayarak,  2014 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliğinde doktorasına başladı.

2003 yılında özel bir şirkette proje müdürlüğü yaptıktan sonra 2005 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı.

2007 yılında Bursa ya yerleşerek Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nde uzman araştırmacı olarak(-uzmanlık alanı olarak “yağ teknolojileri-) çalışmaya başladı ve halen burada çalışmaya devam etmektedir.

2010 yılında çalıştığı konulardan biri olan Zeytinyağı ile ilgili tadım eğitimleri almaya başladı ve eğitimleri Dünya’da sayılı ve İtalya’nın ilk uluslararası okulu olan ONAOO da 3 yıl boyunca alarak Profesyonel Zeytinyağı Tadımcısı ünvanımı aldı. Halen eğitimlerine devam etmekle birlikte bu okulun ilk resmi yabanci ogretmeni olarak gorev yapmaktadır.

Bu eğitimleri ve ONAOO tadımcısı/eğitmeni ünvanı ile dünyanın sayılı başkentlerinde ve şehirlerinde (Paris, Roma, Barcelona, Amsterdam, Fas, Tunus, İstanbul) zeytinyağı tadım eğitimleri, workshopları düzenledi, çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yaptı. Türkiye’de düzenlenen zeytinyağı yarışmalarının üç tanesinde düzenleme kurulunda yer aldı. 2015 yılında Milano’da düzenlenen “zeytinyağı Tadımcıları Yarışması’ında Dünya 2. Liği kazandı. 2018 yılında Avrupada ilk 5 zeytinyagi tadimcisindan biri olarak tanimlandi.

Türkiye’de ONAOO ile üç eğitim düzenlemektedir ve  halen ONAOO da Prof.zeytinyağı tadımcısı olarak ve eğitimcisi olarak görev almaktadır.