SHEVON THOMPSON

SHEVON THOMPSON 1

İstanbul Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı Oyuncusu

Shevon Thompson (doğum tarihi 10 Haziran 1993), Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde (BSL) İstanbul BB kulübünün Jamaika’lı profesyonel basketbol oyuncusudur. George Mason Üniversitesi’nde kolej basketbolu oynadı.

Thompson, Jamaika’da futbol oynayarak büyüdü. Lisedeki üçüncü yılında bir kadının boyunu fark etmesine ve kendisine oynamayı bilip bilmediğini sormasına kadar hiç basketbol oynamamıştı. Thompson hayır cevabını verdi ve kadın ona daha sonra öğretmeyi teklif etti. Thompson, oynadıkça kendisini daha rahat hissetmeye başladı ve ABD’den ilgi görmeye başladı.

Thompson, kolej kariyerine Midland College’da başladı ve bir sezon Harcum College’da oynadı. Koç Paul Hewitt’in Jamaika’da büyümüş olmasının da etkisiyle, Butler, Wichita State ve Old Dominion üniversitelerinin tekliflerini reddederek Patriots’u seçti ve üçüncü sınıf öğrencisi olarak George Mason Üniversitesine transfer oldu. Üçüncü sınıf öğrencisi olarak oyun başına 12,5 sayı ve 10,9 ribaund ortalaması ile oynadı. George Mason Üniversitesindeki son yılında oyun başına 9,9 sayı ve 10,6 ribaund ortalaması ile oynadı. Reese’s College All-Star maçında oynamak üzere seçildi.

Thompson, 2016 NBA Geliştirme Ligi draftının ikinci turunda Erie BayHawks tarafından 33’üncü sırada seçildi. Çaylak sezonunda çıktığı 17 maçta 12,1 sayı ve 7,5 ribaund ortalaması ile oynadı. 17 Kasım 2017’de, Scott Suggs ile takas edilerek Raptors 905 takımına transfer oldu. Thompson, 5 Ağustos 2018’de, Türkiye Basketbol Süper Ligi takımlarından İstanbul BB ile sözleşme imzaladı.