REFİK ÇAĞLAYAN

REFİK ÇAĞLAYAN 1

Dijital & Mobil Bölümü Jüri Üyesi

- 4Play Kurucu

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi eğitiminden sonra lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlayan Refik Çağlayan’ın mobille ilk teması 1996 yılında gerçekleşti.

O yıllarda minik ve kırılmayan antenler üreterek girdiği mobil dünyada; 2002 yılında Turkcell’de Katma Değerli Servisler departmanındaki göreviyle adından söz ettirmeye başladı. Mobille ilgili görüşlerini ve araştırmalarını Türkiye’nin ilk bloglarından olan Mobilasyon.com’u kurarak paylaştı.

Zamanla mobilin cihaz ekonomisinin yanı sıra mobil portallere içerik sağlamaya da başlayan Çağlayan, bu sayede şu anda hala CEO’luğunu üstlendiği 4play Mobile Solutions şirketini kurmak için sermaye elde etti.

2007 kurduğu 4play Mobile Solutions, daha ilk yıllarında ürettiği servis ile mobil dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan GSMA-Best Mobile Service ödülünü kazandı. 2007’den bu yana başarılarını sürdüren 4play; şu anda yaratıcı ve veriye dayalı süreçleri ile kendi çalışanlarının kullandığı, eğlenceli ve alışkanlık yaratması hedeflenen mobil ürünler üretiyor.

4play dışında 3 farklı mobil girişimi bulununan Refik Çağlayan ise İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Dijital Ürün Geliştirme” dersini vererek deneyim ve araştırmalarını paylaşmaya devam etti. Şu anda, 4play’de, mobildeki ürün tecrübesi ile kişisel ilgi alanı olan gestalt psikolojisini; kullanıcı deneyiminde birleştirdiği bir çalışma disiplini yönetiyor.