ÖMÜR KULA

ÖMÜR KULA 1

Verinin Yaratıcı Kullanımı Bölümü Jüri Üyesi

- Reklamcılık Vakfı Başkanı

1981 İzmir doğumlu olan Ömür Kula Çapan, lisans diplomasını Sabancı Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden aldıktan sonra yüksek lisans eğitimini 2005 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar İletişim ve Tasarım Bölümü’nde tamamladı.

Kariyerine RPM Radar’da müşteri ilişkileri ve stratejik planlama departmanlarında başlayan Çapan, ardından yaklaşık 4 sene DDB İstanbul’da tüm grup şirketlerine hizmet vermek üzere, Stratejik Planlama Direktörü olarak çalıştı. 2011 yılında Finansbank’ta yeni kurulacak Müşteri Deneyimi birimin başına yönetici olarak transfer olduktan çok kısa bir süre sonra, Finansbank’ın dijital bankacılık projesinin dört kişilik kurucu yönetici ekibine atandı. Bu projede Ürün/İş Geliştirme, Deneyim ve İletişimden sorumlu yönetici olarak, Enpara.com’un fikir aşamasından lansmanına kadar olan süre boyunca içerikten, tasarıma pek çok üretimi de bizzat yaptığı bir süreçte, görev yaptı. Enpara.com’un başarısından sonra 2013 yılında Tribal WW İstanbul’un başına geçerek 4 yıl boyunca bir çok ödüllü projede görev alara, Tribal WW İstanbul’un tam hizmet ajansına dönüşümünü başarıyla tamamladı.

2016’nin sonunda farklı bir alanda deneyim kazanmak adına dijital dönüşüm ve inovasyon odaklı R/GA’e geçen Çapan, 2,5 yıl boyunca R/GA İstanbul’un Yönetici Direktörü olarak görev yaptı ve Londra ve İstanbul karma tasarım ve danışmanlık ekipleriyle çalıştı, üst düzey paydaş yönetimi yaptı. R/GA’in Türkiye pazarından çıkma kararını takiben, R/GA’deki ekip arkadaşlarıyla, müşterilerinin de cesaretlendirmesi ile marka ve tasarım danışmanlığı firması Primer Project’in kurucu ortağı olarak yolculuğuna devam etmektedir.

İletişim ve pazarlama alanında, 15 yılı aşkın tecrübeye sahip olan ve marka, tasarım, reklam ve deneyim stratejileri üzerine uzmanlaşan Çapan aynı zamanda Sabancı Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde pazarlama ve iletişim alanlarında ders vermektedir. Bütün bunların yanı sıra, iki dönemdir Eğitim Reformu Girişimi ve Reklamcılar Derneği yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmakta, son dönemde de Reklamcılık Vakfı başkanı olarak sektöre hizmet etmektedir.

38 yaşında olan Çapan’ın 5,5 yaşında Atlas isminde bir oğlu ve Roket, Şimşek isimlerinde iki kedisi var.