OĞUZ SAVAŞAN

OĞUZ SAVAŞAN 1

R A B A R B A, Kurucu Ortak ve Ajans Başkanı

1970’de İstanbul’da doğdu. Liseyi Robert Kolej’de okudu. 1992’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliğini ve sonrasında London City University Business School’da M.B.A. in Strategy programını bitirdi. Unilever’de Ürün Müdürü, Eczacıbaşı Yapı Grubu şirketlerinde Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı, Young&Rubicam / Reklamevi’nde reklam stratejilerinden sorumlu Ajans Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2004 başında Y&R’dan ayrıldı ve Alametifarika’nın kurucu ekibi içinde hem stratejik planlama, hem de yaratıcı roller üstlendi. 2007’de Alametifarika’dan ayrılarak Rabarba’yı, 2011’de Duello Games isimli oyun stüdyosunu kurdu.

Rabarba, hem 2011 ve hem 2013’de, Global Effie organizasyonunun yayınladığı “Most Effective Independent Agency Offices” dünya sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. Capital Dergisinin geleneksel ‘’En Beğenilen Şirketler Anketi’’nde 2012’de sektörün en beğendiği ilk üç reklam ajansı içerisine girdi.

2007 – 2014 arasında yurt içinde ve uluslararası reklam yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; stratejisini oluşturduğu reklam kampanyaları 9 Altın, 8 Gümüş ve 7 Bronz Effie aldı. Rabarba’nın yaratıcı yönetmeni olarak Kristal Elma, Felis, Altın Örümcek, Effie ve Grand Interactive Awards’da 60’ın üzerinde yerli; New York Festivals, Eurobest ve MMA Global Awards’da 8 uluslararsı ödül kazandı.Turkcell için yaptığı Twitter kampanyası ile, Golden Drum’da Türkiye’ye ilk kez dijital alanda bir global Grand Prix kazandırdı.

Profesyonel ilgi alanları içerisinde rekabet stratejisi, konumlandırma, marka mimarisi, hikaye kurgusu, yaratıcılık ve kalitatif araştırma teknikleri var. İş dışında endüstriyel ve mekansal tasarım, müzik ve çocukları Derin ve Sarp’la ilgileniyor.