MURAT MURATHANOĞLU

MURAT MURATHANOĞLU 1

TV Sunucusu, Spor Yazarı, Basketbol Yöneticisi

Özellikle basketbol maçları anlatımıyla bilinen TV sunucusu, yorumcu, spor yazarı ve basketbol yöneticisi.

ABD’de Illinois Üniversitesi İnşaat Bölümünü bitirdi. 17 yıl ABD’de kaldıktan sonra askerlik için Türkiye’ye geldi. Ancak askerliği 4 ay ertelenince Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde Aydan Siyavuş ile çalışmaya başladı. Böylece ABD’den edindiği basketbol tecrübesini ilk kez bu sayede kullanmaya başladı. Aydan Siyavuş ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübüne Basketbol Şubesi Teknik Menajeri olarak transfer oldu.

Spikerliğe 1988 yılında NCAA Final Four maçlarını anlatarak TRT’de başladı. Daha sonra TRT’de ayrı ayrı üç dönem olmak üzere NBA maçları da anlattı. 1992’de Show TV’ye geçti, ve kuruluşundan itibaren Cine 5 de maç anlattı, program yaptı. Bu kanalda İsmet Badem ile yaptığı Asist Programı büyük beğeni kazandı. Daha sonra NTV Spor  başta olmak üzere, ATV, Kanal 24, TRT ve NTV de birçok maç anlattı ve program yaptı. NTV de Murat Kosova ve Kaan Kural ile yaptığı NBA Stüdyo programı Asist gibi unutulmaz programlar arasında yerini almıştır. NTV’den Lig TV/Digitürk’e geçti ve 5 yıl boyunca basketbol bölümünü yönetti hem de bir çok maç anlattı, program yaptı.

Spikerliğin dışında çeşitli gazete ve dergilerde basketbol yazarlığı yaptı. İlk olarak Cumhuriyet Spor ekinde ABD basketbolunu Türkiye’ye tanıttı ve sevdirdi. Aynı zamanlarda Basket Dergisinin çıkarılmasında önemli rol oynadı. Daha sonra Fast Break, Slam, NBA Basket, Overtime ve Süper Basket dergilerinde yazılar yazdı ve dergilerin çıkarılmasında önemli rol üstlendi.Bunun dışında Bahçeşehir’de kurduğu ve başkanlığını yaptığı Baskent 34 basketbol kulübü bir çok oyuncu yetiştirdi ve bu oyunculardan 10 tanesi Türkiye Birinci ve Türkiye İkinci Basketbol Liginde forma giydi. NBA’de ki gururlarımızdan Furkan Korkmaz da Baskent 34 kulübünde yetişti.