FİKRET ÇETİNKAYA

FİKRET ÇETİNKAYA 1

Fenerbahçe Spor Kulübü, Amatör Şubeler Koordinatörü

İlk, Orta ve Lise öğrenimi Adapazarı’nda, Yüksek Öğrenimi Marmara üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümü, İstanbul’da tamamladım.
Atletizm sporu ile tanışmam 1971 yılında, Orta ikinci sınıfta Beden eğitimi hocam Muzaffer Maden sayesinde olmuştur. Sınıfta yaptığı seçme yarışında ve okul seçmelerinde birinci oldum ve okul takımına girdim. Aynı yıl Sakarya’da İl birincisi, Marmara bölgesi dördüncüsü oldum.
1971 yılında Sakarya Spor’da lisansım çıktı ve 1975 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü atletizm takımına transfer oldum. 01.04.1978 yılında ayrıca kulüp muhasebesinde göreve başladım ve 1980 yılında çalışma hayatında başarılı olunca İdari görevde daha çok ilerlemek için sporu bırakmak zorunda kaldım.
Fenerbahçe atletizm takımına çalışırken, idareci olarak perde arkasında katkı yapmaya başladım. Daha sonra Fenerbahçe Spor Kulübünde Mali işler Sorumlusu görevine getirildim ve bu görevi uzun yıllar sürdürdüm.
Atletizm takımı olarak, 22 yıl aradan sonra İstanbul Türkiye Şampiyonalarında ezeli rakibimiz Galatasaray’ı geçmeyi başardık, bu başarıda çok büyük payım vardır.
Ali Ergenç ve İlker Çetin Federasyonlarında çok genç yaşta Yönetim Kurulu üyelikleri yaptım. 1997 yılında Atletizm Federasyon Başkanlığı’na seçildim. 2000 yılı Nisan ayına kadar 3,5 yıl görevde kaldım. Bugün ki Balkan Atletizm Birliğinin (ABAF) kurulmasına öncülük ettim. Türkiye Atletizm Federasyonu’nun bugün ki modern amblemin kabulü için danışma kurulunu ikna etmek için uğraştım ve değiştirilmesini kabul ettirdim. Federasyon Başkanlığım süresince birçok hizmetler yanında değişik bir yönetim tarzı getirdim.
Fenerbahçe’de 1964 yılında kapanan Bayan atletizm takımını 30 yıl sonra tekrar açılmasını sağladım ve 1994 yılından beri birçok başarılı sporcunun, bu kulüpte yetişmesine ve birçok başarıya imza atmasına çok büyük emek verdim.
Fenerbahçe Spor Kulübü’nde 2007 yılında Atletizm Şube Kaptanlığına getirildim. Bu görevi 2013 Kasım ayında Fenerbahçe Spor Kulübü Amatör Şubeler Koordinatörlüğü görevine atanıncaya kadar sürdürdüm ve halen Fenerbahçe’de Amatör Şubeler Koordinatörlüğü görevine devam etmem dolayısıyla, atletizm dışında beş branşa daha hizmet vermeye devam etmekteyim.
Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ve Türk Atletizmine, başta son Dünya Şampiyonu sporcumuz Ramil Guliyev ve Dünya beşincisi sporcumuz Eda Tuğsuz olmak üzere Gençlerde, Yıldızlarda, Avrupa Şampiyonalarında ve Dünya Şampiyonalarında başarı kazanan birçok sporcunun atletizm Sporuna kazandırılmasında ve başarısında katkılarım vardır.
Özellikle Kulübüm Fenerbahçe’nin Yıldız, Genç, Büyük Bayan ve Erkek takımlarının Türkiye ve Avrupa Şampiyon Kulüplerde kazandığı başarılarında da büyük emeğim vardır.
Bugün halen başta Atletizm Şubesi olmak üzere Türk sporuna çalışma ve desteklerim devam etmektedir.