ESRA KAZANCIBAŞI ÖZTEKİN

ESRA KAZANCIBAŞI ÖZTEKİN 1

Sağlık İletişimi Bölümü Jüri Üyesi

- Gazeteci

Sağlık haberciliğinde 35 yıllık deneyime sahip Esra Kazancıbaşı Öztekin, İ.Ü İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. Londra’da City Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde kısa dönem eğitim gördü. Mezuniyetle ilgili araştırma haberini “İngiliz sağlık sistemi ve yaşanan sorunlar” üzerine yaptı.

Gazetecilik mesleğine başladığı Tercüman Gazetesi’nde dokuz yıl sağlık muhabiri olarak çalıştı ve sağlık köşesini yönetti. Kadınca ve Woman ile Türkiye’nin ilk beslenme-diyet dergisi Light’ın genel yayın yönetmenliğini yaptı. Türkiye’de ilk defa bir kadın dergisinde spor sayfasını açan isim oldu. Halen Yeni Birlik Gazetesi’nin sağlık editörlüğünü yapmakta ve sağlıkla ilgili köşe yazıları yazmaktadır.

HaberTürk ile A Haber’de Esra Kazancıbaşı ile Medikal’e imza attı. 6 yıldan bu yana ATV Avrupa’da Sağlığım İçin Herşey isimli programı hazırlayıp sunuyor. Ayrıca Türkiye’ye Sağlık Yolu isimli programın yapımcılığını yapıyor.

Sağlıklı yaşam sitesi www.sagligimicinhersey.com’un yayın hayatına geçmesini sağladı.

Halka yönelik sağlık kitapları çıkartmak amacıyla iki yıl önce “Sağlık Adası Yayınları’nı kurdu. Bugüne kadar yayınlanmış altı kitabı bulunuyor.

“Sağlık sektörü ve medya ilişkileri, sağlıkta kriz iletişimi gibi konularda medya eğitimleri veriyor. Başında olduğu Sağlık Adası Medya Ajansı çeşitli gazetelere sağlık ekleri hazırlıyor. Medya ve sağlık sektörüne içerik yönetimi ve içerik oluşturma hizmetleri sağlıyor.

“Sağlık mı dediniz!” başlıklı araştırmasıyla 1987 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Ödülleri’nde araştırma dalında ödüle layık görüldü. Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası’nın ve uzmanlık derneklerinin “Sağlıkta yılın en iyi haber, araştırma ve TV programı ödüllerinin pek çok defa sahibi oldu.