ELİF ÇOBAN

ELİF ÇOBAN 1

Şölen, CEO

Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamlayıp Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yarı zamanlı asistanlık yaptı. Eş zamanlı olarak ekonomi yüksek lisansını bitirdi.

Kariyerinin başında, farklı şirketlerde çalıştı; ardından dış ticaret alanına odaklanarak, aile üyelerinin kurduğu Şölen’in ihracat bölümündeki potansiyeli değerlendirme öngörüsüyle Şölen’de ihracat müdürü olarak göreve başladı. Elif Çoban, 2010 yılında gerçekleştirilen yeniden yapılanma ile icra kurulunun başına getirildi. CEO olarak yeni görevine atanan Elif Çoban, beş erkek kardeşin ortak kararıyla bu görevi üstlendi.

Birçok üniversite ve konferansta konuşmacı olarak deneyimlerini aktaran Elif Çoban, Fortune Dergisi’nin hazırladığı ‘En Güçlü 50 İş Kadını’ listesinde 37. sırada bulunuyor. Çoban ayrıca TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi ve Kagider üyesi.

Elif Çoban, 2014 yılında Advertising Age ve MediaCat dergilerinin ortaklaşa verdiği ‘Women To Watch-Fark Yaratan Kadınlar Ödülü’ne, 2016 yılında ise Antalya İş Kadınları Derneği (ANTİKAD) tarafından ‘Yılın Girişimci İş Kadını Ödülü’ne layık görüldü.

Elif Çoban’ın İcra Kurulu olarak görev yaptığı Şölen; bugün İstanbul ve Gaziantep’teki iki fabrikasında görev yapan  1800  çalışanıyla 200’ün üzerinde ürün çeşidini ABD’den Belçika’ya Maldivler’e kadar 100’ü aşkın ülkeye ihraç ediyor. Biscolata, Ozmo, Luppo, Boombastic, Milango gibi yenilikçi markaların yaratıcısı olan “Türkiye’nin Çikolata Fabrikası Şölen”; çikolata, çikolatalı ürünler, bisküvi, kraker, kek, şeker ve lokum pazarında Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında bulunuyor. Şölen, dünyanın en önemli şekerleme listelerinden biri olan Candy Industry TOP 100’de 54. sırada yer alıyor.