CEVAT OLÇOK

CEVAT OLÇOK 1

Arter Reklam, Ajans Başkanı

Cevat Olçok, binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, Anadolu kadim şehri Çorum’un Mecidiyekavak Köyü’nde, 15 Ocak 1972 yılında doğdu.

Aslen Çerkes olan Olçok ailesinin beşinci ve en küçük evladıdır. İlkokulu ve ortaokul öğrenimini Çorum’da, lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İş hayatına lise yıllarında, Erol Olçok ile birlikte reklamcılık yaparak başladı.

Reklam sektörünün yeni bir ivme kazandığı 1990’lı yılların ortasında, Anadolu Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü’nden ayrıldı ve Erol Olçok ile birlikte kendi reklam ajansını kurdu. 1999 yılında Doğru Yol Partisi’nin seçim kampanyasını yaptı ve önemli bir tecrübe kazandı. Genç yaşta edindiği bu büyük tecrübe ile siyasal iletişim alanında ilerlemeye karar verdi. 2001 yılında Ak Parti’nin isim, logo, slogan ve kurumsal kimlik çalışmalarını gerçekleştirdi.

O tarihten itibaren sırasıyla Ak Parti’nin 2002 Genel Seçimleri, 2004 Yerel Seçimleri, 2007 Genel Seçimleri, 2008 ve 2010 Halk Oylamaları, 2011 Genel Seçimleri, 2014 Yerel Seçimleri, 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri (R. Tayyip Erdoğan), 7 Haziran 2015 – 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri ve 16 Nisan 2017 Halkoylaması seçim kampanya çalışmalarını üstlendi.

Çalışma aşkı, disiplini, zorluklar karşısındaki mücadeleci karakteri ile gerçekleştirdiği tüm seçim çalışmalarında Ak Parti’nin başarılarında büyük katkısı oldu. Her seçim sonrası Ak Parti birinci parti olmayı başarırken, Durmak Yok Yola Devam, Hayaldi Gerçek Oldu, Lafa Değil İcraata Bakarım, Milletin Adamı, Onlar Konuşur Ak Parti Yapar, Sen Ben Yok Türkiye Var gibi Türk ve dünya siyasal iletişim tarihine geçen kampanyalara öncülük etti. Unutulmaz sloganlara imza etti.

Siyasi iletişim alanında kazandığı tecrübeyi KKTC, Irak, Gürcistan, Malezya, Lübnan, Ukrayna, Mısır, Tunus ve Makedonya gibi ülkelerde pek çok defa seçim kampanyası yaparak perçinledi.

Üst üste en fazla seçim kampanyası yapan ve bu tecrübeyi yurtdışına taşıyan Türkiye’nin tek reklam ajansını yöneten Cevat Olçok, aynı zamanda, Türkiye’de WTA, Birleşmiş Milletler 4. Dünya İnsani Zirvesi, Teknofest, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi ulusal ve uluslararası projelerin organizasyonlarını ve tanıtım çalışmalarını da başarıyla gerçekleştirdi.