BİROL GÜVEN

BİROL GÜVEN 1

Film Yapımcısı

1964 yılında  Darıca’da doğdu.  Sırasıyla Darıca İlkokulu ve  Gebze Lisesi’ninden mezun olduktan sonra   Hacettepe Universitesi İngiliz Dil Bilimi Bölümü’nü bitirdi.

Hacettepe Üniversitesi’ndeki yüksek lisans çalışmaları sırasında Ankara Üniversitesinde İngilizce okutmanlık yaptı.

İngilizce öğretmenliği,  profesyonel turist rehberliği ve tur operatörlüğünden sonra  1997 yılında kurduğu yapım şirketiyle sinema televizyon sektörüne giriş yaptı.

Seksenler, Zengin Kız Fakir Oğlan, Doksanlar, Ayrılsak da Beraberiz, Çocuklar Duymasın, En Son Babalar Duyar, Kadın İsterse, Yalancı Romantik , Papatyam, Babam Sağolsun ,   Arka Sıradakiler, Seksenler, Zengin Kız Fakir Oğlan gibi bir çok dizinin yanı sıra  Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım ,  Dersimiz Atatürk, Mandıra Filozofu , Mandıra Filozofu İstanbul ve Pamuk Prens adlı sinema filmlerinin yapımcılığını ve senaristliğini üstlendi.

2008 yılında kurduğu MinT Akademi ile eğitim sektörüne giren Birol Guven senaryosunu Turgut Özakmanın yazdığı Dersimiz Atatürk filminin de yapımcılığını üstlenmişti.

“Teneke Üzerinde Midye den Sosyeteyle Suşi ye” ,  “Yatak Odası Diyalogları” , “Tatil Diyalogları” ve “Mandıra Filozofu –The School Mandıra Filozofu” adlı dört kitabı ve “Yatak Odası Diyalogları “ ve ” Özel Diyaloglar “ adında iki tiyatro oyunu bulunan Birol Güven Türkiye Sinema Televizyon Yapımcıları Meslek Birliği ve Yapımcılar Derneği’nin başkanlığını yürütmektedir.

Birol Güven, evli ve iki çocuk babasıdır.