BAHADIR KURU

BAHADIR KURU 1

Verinin Yaratıcı Kullanımı Bölümü Jüri Üyesi

- Veloxity Kurucusu

1972 yılında Istanbul’da doğdu.

1991 yılında Saint Benoit Fransız Lisesi’ni, 1997 yılında da Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdi. İş hayatına ‘97 yılında Turkcell’de şebeke planlama ve optimizasyon mühendisi olarak başladı. Turkcell’i 500 bin aboneden 10 milyon aboneye taşıyan ana ekibin içinde yer aldı.

Kariyerine telekom danışmanı olarak devam eden Bahadır, beş yıl boyunca T-Mobil – ABD, Etisalat – Dubai, Çin Telekom-Çin, Telcel-Meksika projelerinde çeşitli görevlerde bulundu.

2005’de Türkiye’ye dönerek PIWorks (www.piworks.net) isimli ilk startup’ını kurdu. PIWorks Bahadır’ın yönetiminde Amerika’dan Afrika ve Uzakdoğu’ya kadar 20 ülkede iş yapan global bir telekom teknoloji firması oldu. PIWorks’deki kariyeri boyunca çeşitli başarılara imza atan Bahadır 2007 yılında Endeavor girişimcilik ödülüne layık görüldü, mobil telecom standartları kurumu 3GPP’de dünya telekom standartlarına doğrudan katkıda bulundu ve telekom’dakı en büyük otomasyon standardı olan Self Organizing Networks (SON) teknolojilerinde ilk ekipman bağımsız ticari SON ürününü piyasaya sundu.

2013 yılında ikinci startup’ı olan Veloxity’i Silikon Vadisi’ndeki Sunnyvale şehrinde kurdu. İnsan davranışlarını yapay zeka kullanarak profilleyen bir veri şirketi olan Veloxity şu anda dört ayrı ülkede Bahadır’ın liderliği’de büyümesini sürdürüyor.