AHMET GÜLÜM

AHMET GÜLÜM 1

Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı

1961 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’ndeki eğitimi sonrasında Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü ve İşletme Yönetimi Master’ını tamamladı. 23 Yıl profesyonel Voleybol oynadı. 1986-89 yılları arasında üç kez üst üste Türkiye Şampiyonu olan Galatasaray Voleybol Takımının kaptanlığını yaptı. 158 kez kaptanlık görevini de üstlendiği milli takımlarla Balkan turnuvalarında, Akdeniz Oyunları’nda, Bahar Kupası’nda ve Ordulararası Dünya Voleybol Şampiyonası’nda uluslararası dereceler kazandı.

Aktif spor hayatı sonrasında Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türk Voleybol Vakfı Başkanlıkları yaptı. Beach Volleyball Dünya Konseyi Üyeliği, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Marketing Komisyonu Başkanlığı, Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB)  Marketing Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu. 1996 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komite Üyesi olan Gülüm, 1998’de Fanatik ve Zaman gazetelerinin, 1999’da ise Milliyet’in değerlendirmelerinde yılın spor adamı seçildi.

2001 yılında Türkiye’nin ilk ve tek spor odaklı pazarlama iletişimi ajansı olan Sportsnet’i kurdu. 15 yılda farklı hizmet alanlarında büyüyerek bir şirketler grubu halini alan Sportsnet,  Etkinlik Şirketi Allsports’u, Türkiye’nin ilk spor odaklı dijital ajansı olan Vo2 ve dünyanın en büyük spor ajansı Octagon’u bünyesinde barındırmaktadır. Beko, Petrol Ofisi, Vestel, Turkcell, Orkid, Aroma, TEB,  THY, P&G, H&S, Gillette, gibi markalara spor odaklı pazarlama hizmeti veren grup, İzmir ve Erzurum  Universiade, Moto Gp, Formula 1, Dünya Basketbol Şampiyonası, TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul 2011-2013, P&G Avrupa Olimpiyatları İletişimi, H&S FIBA EuroBasket 15 İletişimi, THY Euro 2016 İletişimi, gibi  ulusal ve uluslararası önemli spor organizasyonlarının iletişim kampanyalarını yürüttü.

2006 Yılında Doğan Grubu ile ortak Türkiye’nin ilk spor kanalı D Spor’u kurdu.  2010 yılında D Spor’u Doğan Grubundan devralıp, farklı spor dallarına verdiği önem ve yayınlarındaki çeşitlilikle öne çıkan spor kanalı sportstv’yi kurdu. 5. Yılını dolduran sportstv özgün içeriği ve etkin yayın anlayışıyla dikkat çekerken 2015 yılında Türkiye’nin ilk kadın spor kanalı sportstvkadın kanalını kurdu.

 

Sportsnet Group ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığında kurulan İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu projesini hayata geçirdi. Aynı üniversitede Spor Yöneticiliği Bölümü öğretim üyesi olarak da deneyimlerini öğrencilerle paylaşıyor.