AHMET GÜLÜM

AHMET GÜLÜM 1

Sportsnet Group, Yönetim Kurulu Başkanı

1961 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’ndeki eğitimi sonrasında Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi ve İşletme Yönetimi Master’ı yaptı. 23 Yıl profesyonel Voleybol oynadı. Galatasaray’da dokuz yıl takım kaptanlığı yaptı. 1986-89 yılları arasında üç kez üst üste Türkiye Şampiyonu olan Galatasaray Voleybol Takımının kaptanıydı. Genç, A, ordu ve üniversite takımlarında 158 kez milli oldu.

Kaptanlık görevini de üstlendiği milli takımlarla Balkan turnuvalarında, Akdeniz Oyunları’nda, Bahar Kupası’nda ve Ordular arası Dünya Voleybol Şampiyonası’nda uluslararası dereceler kazandı. Aktif spor hayatı sonrasında Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türk Voleybol Vakfı Başkanlıkları yaptı. Beach Volleyball Dünya Konseyi Üyeliği, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Marketing Komisyonu Başkanlığı, Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Marketing Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu. 1998’de Fanatik ve Zaman gazetelerinin, 1999’da ise Milliyet’in değerlendirmelerinde yılın spor adamı seçildi. 1996 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesidir.

2001 yılında Türkiye’nin ilk ve tek spor odaklı reklam ajansı olan Sportsnet’i kurdu. Sportsnet farklı

hizmet alanlarında büyüyerek bir şirketler grubu halini aldı. Etkinlik Şirketi Allsports’u, Türkiye’nin ilk spor odaklı

content marketing ajansı olan VO2bysportstv ve dünyanın en büyük spor ajansı Octagon’u Türkiye’ye getirmesi

izledi. Beko, Petrol Ofisi, Vestel, Turkcell, Orkid, Aroma, Teb, Türk Hava Yolları, P&G, H&S, Gillette, Ford gibi

ulusal ve uluslararası markalara spor odaklı pazarlama hizmeti veren grup, Türkiye’de düzenlenen İzmir ve

Erzurum Universiade, Moto Gp, Formula 1, Dünya Basketbol Şampiyonası, TEB BNP Paribas WTA

Championships İstanbul 2011-2013, TEB Tennis Star Series gibi önemli spor organizasyonlarının iletişim

çalışmalarını yürüttü. 2006 Yılında Doğan Grubu ile ortak Türkiye’nin ilk spor kanalı D Spor’u kurdu. 2010 yılında D Spor’u

Doğan Grubundan devralıp, farklı spor dallarına verdiği önem ve yayınlarında çeşitliliğe ağırlık vererek kendini

“Community Platform” olarak tanımlayan spor kanalı sportstv’yi kurdu. 9. yılını dolduran sportstv özgün içeriği

ve etkin yayın anlayışıyla dikkat çekerken 2015 yılında Türkiye’nin ilk kadın spor kanalı sportstv kadın kanalını kurdu. Mevcut tüm deneyimlerini akademik bir çatı altında toparlamak amacıyla 2015 yılında Sportsnet Group olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığında İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu projesini hayata geçirdi. BİLGİSpor adıyla öğretim hayatına devam eden üniversitede Spor Odaklı Pazarlama İletişimi ve Spor Mülkiyetleri Yönetimi konularında öğretim üyesi olarak deneyimlerini öğrencilerle paylaşıyor.