MediaCat ShortCase

MediaCat ShortCase 1

Mesaj, reklam ve görsel bombardımanına maruz kaldığımız günlerden geçiyoruz. Alternatif bol, rekabet yoğun. Üstelik “reklamı geç” butonu yeni imkânları mümkün kılıyor. Böyle bir iletişim ortamında kullanıcıya dokunacak ve onda türlü duygular uyandıracak hikâyeler yaratmak/anlatmak her zamankinden daha önemli.

MediaCat tarafından düzenlenen MediaCat ShortCase, işte bu hikâyeleri bulmak için yola çıkan bir markalı kısa film yarışması.

Neden ShortCase?

MediaCat ShortCase Ödülleri; film, yaratıcı içerik üretimi ve ticari marka iletişimi dünyasında faaliyet gösteren ya da göstermek isteyen 30 yaş altı herkesin katılımına açık. Siz de iletişim sektöründe yenilikçi bir ifade tarzı yaratmak, markalı içerik dünyasına fark yaratan bir yaklaşım sunmak ve geleneksel iletişim stratejilerinin sınıfta kaldığı bir dönemde yeni hikâye anlatımları ortaya koymak istiyorsanız MediaCat ShortCase’e katılmalısınız.

Yarışmada kazanan proje 10 bin TL para ödülünün sahibi olmaya hak kazanıyor.

Tema 2019

MediaCat ShortCase, lansmanının yapıldığı Brand Week Istanbul’un “Geleceği tasarlamak” temasından ilhamla, ilk yılında “İnsan ve doğa ilişkisinin geleceği” temasına odaklanıyor. Yarışmaya katılacak çalışmalar, insan ve doğa ilişkisine yönelik olası gelecek senaryoları dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

MediaCat ShortCase 2019 kazananlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Seçici Kurul

Ali Taran
Ali Taran
Gülse Birsel
Gülse Birsel
Fahir Atakoğlu
Fahir Atakoğlu
Serdar Erener
Serdar Erener
Tolga Karaçelik
Tolga Karaçelik

Başvuru Formu

Başvurular sona ermiştir.

Katılım Koşulları

Kimler katılabilir

MediaCat Shortcase Ödülleri; film, yaratıcı içerik üretimi ve ticari marka iletişimi dünyasında faaliyet gösteren ya da göstermek isteyen 30 yaş altı herkese açıktır.

Özgünlük

MediaCat Shortcase’e yapılan film başvurularının daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.

Değerlendirme metodolojisi

Yarışmaya katılmış tüm işler jüri tarafından ön elemeye tabi tutulur. Bir hafta boyunca jüri, yarışmaya katılmış tüm işleri dijital ortamda değerlendirerek belirlenen kriterlere göre puanlar. Bu kriterleri yerine getiren işlerle kısa liste oluşturulur. Daha sonra jüri üyeleri kısa listeye kalan işleri değerlendirmek adına toplanır.

Jüri toplantısında projeler iki (2) aşamalı oylama sistemi ile değerlendirecektir:

  1. Aşama: Jüri yarışmaya katılmış ve kısa listeye kalan işlere her kritere göre on (10) üzerinden puan verecektir. Bu puanların her kritere göre ağırlığı alınacaktır. Her kriterin ağırlıklı puanları toplamı 6,0’ın üzerinde olan çalışmalar finalist olacaktır.
  2. Aşama: Finalistler jüri tarafından tekrar değerlendirilerek en yüksek puan alan proje, birincilik ödülüne hak kazanacaktır. Bu aşamalarda da elektronik oylama yapılacaktır.

Değerlendirme Kriterleri

Strateji %30 (Yaratıcı fikrin ardındaki içgörünün ve bu çerçevede geliştirilen stratejinin gücü.)

Yaratıcılık %40 (Belirlenen strateji çerçevesinde geliştirilen çalışmanın yaratıcılığı ve özgünlüğü.)

Uygulama %30 (Yapılan çalışmanın uygulama ve prodüksiyon kalitesi.)

Görsel Malzeme

Gönderilecek videolar başta olmak üzere tüm katılım materyalleri jüri değerlendirme toplantılarında, ödül töreninde ve yarışma sonrası MediaCat dergisinin internet sitesinde kullanılacaktır.

  1. Markalı içerik videolarının üç (3) dakika uzunluğunda olarak yüklenmesi gerekmektedir. Videolar jüri değerlendirme toplantılarında ve işin ödül kazanması durumunda yarışma sonrası etkinliklerde kullanılacaktır. Zaman sınırlamasına uyulması önemle rica olunur.
  2. Markalı içerik videoları MP4 + H.264 olmalıdır. En çok 100 MB ve en çok 3 dakika uzunluğunda olmalıdır. Görüntü ve ses tek dosya halinde olmalıdır.
  3. Tanıtım ses dosyasının mp3 formatında olması gerekmektedir.
  4. DVD, Windows Media Video, QuickTime veya diğer formatlardaki film dosyaları kabul edilmemektedir.
  5. Markalı içerik videolarını tanıtan; kısa filmin senaryosunu ve mesajını özetleyen, 200 kelimeyi aşmayan tanıtım metinlerinin eklenmedi gerekmektedir.
  6. Genç yaratıcılar tarafından hazırlanacak olan bu filmler bir marka, ürün ya da hizmet tanıtımı içermemelidir. Markalar bu filmlerde özgün bir hikâyenin doğal bir parçası olarak yer almalıdır. Bu nedenle marka adı ya da logosu filmlerde en fazla iki (2) saniye görünür olacak.
  7. Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. Kapital Medya Hizmetleri A.Ş. bu malzemeleri yarışma ile ilgili her türlü tanıtımda ve yayınlarında haber veya gelir getirici amaçlarla kullanabilir. Bu tür durumlarda yarışmaya katılımcı taraf telif talep edemez, yarışmaya katılırken bu kuralları kabul eder.

Başvuru Dönemi

23 Eylül 2019 – 25 Ekim 2019

Sonuçların Duyurulması

7 Kasım 2019

İletişim