Legends of Creativity

8 Kasım, Çarşamba

Legends of Creativity 1
 • Tom Goodwin’in Zenith Media Inovasyon…
  TOM GOODWIN

  TOM GOODWIN

  Zenith USA, İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı

  Tom Goodwin’in Zenith Media Inovasyon departmanının başkan yardımcısı olarak en temel görevi yeni teknolojileri, davranışları ve platformları kavrayarak teknolojik gelişmelerin yarattığı yeni fırsatlardan yararlanmak isteyen müşteriler için çözümler üretmektir.

  Tom Zenith Media’nin inovasyon ve içerik uğraşlarını yönetiyor. Görevleri arasında yükselen  platformların, içerik ve influencer programlarının, yeni medya ve cihazların gücünü tanıtmak bulunuyor. Aynı zamanda sağlam iş sonuçları üretebilecek yeni teknolojiler üzerine de çalışıyor.

  Tom, 400.000’den fazla LinkedIn kullanıcısı tarafından “Pazarlamanın bir numaralı sesi” seçildi. Business Insider’in “Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 30 Kişi” listesine girdi. FastCompany tarafından Reklamcılık Sektöründe Takip Edilmesi Gereken İki Kişiden biri olarak seçildi.

  Pazarlama ve iş dünyasının geleceği hakkında yorumlar yapan Tom, the Guardian, TechCrunch ve Forbes’da köşe yazarlığı yapıyor. The World Economic Forum, GQ, Ad Age, Wired, Ad Week, Inc, Quartz ve Digiday’e de sık sık katkıda bulunuyor. i24News’in “Cutting Edge” programında konuk konuşmacı olarak yer alıyor.

  Tom, çeşitli konferanslarda iş tahavvülü, ezber bozan teknoloji, reklam sektöründe inovasyon ve eğlence, perakende, finans ve ulaşım sektörlerinin geleceği hakkında konuşmalar yapıyor. Kogan Page tarafından basılacak “Digital Darwinism” adlı kitabi üzerinde çalışan Tom, Wharton’da “Future of Advertising” programının es kurucusudur.

  İngiltere doğumlu Tom, Sheffield Üniversitesi’nde sanat ve tasarıma olan tutkusunu gözle görülebilen sonuçlar ve inşa etme arzusuyla birleştirerek mimarlık ve inşaat mühendisliği okudu. New York’ta yaşıyor.

 • Ken Segall, pazarlama dünyasının en beğenilen…
  KEN SEGALL

  KEN SEGALL

  Apple’ın Efsanevi Kreatif Direktörü, Bestseller Yazarı

  Ken Segall, pazarlama dünyasının en beğenilen yaratıcı yöneticilerinden biridir. Apple’ın meşhur Think different (Farklı düşün) kampanyasını şekillendiren yaratıcı ekibi yöneten Segall, iMac’e adını vererek Apple’ın ürünlerinde “i” ön ekini kullanmasını sağlamıştır. Segall, kıvrak zekası ve bilgisiyle dünya genelindeki şirketlere sadeliğin gücünü anlatmaktadır. Sunumlarını Steve Jobs’un yaşamından renkli hikayelerle süslemektedir.

   

  Ken Segall, New York Times en çok satanlar listesinde yer alan O Kadar Basit Ki! kitabının ve onun devamı niteliğindeki Think Simple‘ın yazarıdır. Alanında uzman bir teknoloji tutkunu olan Segall, NeXT ve Apple’ı da kapsayan 12 yıllık reklam ajansı kreatif direktörlüğü kariyerinde Steve Jobs ile birlikte çalıştı. Ayrıca IBM, Intel, Dell ve BMW için dünya genelinde ajans kreatif direktörü olarak görev yaptı.

  Segall, sadeliğin gücüyle ilgili dünya çapında konuşmalar yapmaktadır. Verdiği mesaj; Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde farklı sektörlerde yankı buldu. Yaptığı konuşmalar, insanların sadeliğin avantajlarını ve bu avantajlara herkesin ulaşabileceğini görmesini sağladı.

  Segall, O Kadar Basit Ki! isimli kitabında Steve Jobs’un sadelik tutkusunun Apple’ı iflasın eşiğinden kurtararak dünyanın en değerli şirketi hâline nasıl getirdiğini anlatıyor. Bu anlayışı Apple’ın yeniliklerinde, reklamlarında, perakende satışlarında ve hatta şirketin örgütlenmesinde de görebilirsiniz. Her şirket Apple’ın başarısından önemli dersler çıkarabilir.

  Ken Segall, Think Simple kitabında sadeliğin Apple’ın ötesinde, dünyanın farklı yerlerindeki her türden şirkete (küçük-büyük, bilinen-bilinmeyen ve köklü-yeni) nasıl güç verdiğini gösteriyor. Kitap; Whole Foods, The Container Store, Ben & Jerry’s, Charles Schwab, Telstra ve Bank of Melbourne gibi şirketlerde görev alan 40’tan fazla CEO ve işletme lideriyle yapılan röportajlardan yararlanılarak hazırlanmıştır.

   

 • Facebook Küresel Kurumsal Pazarlama ekibinin…
  SARAH PERSONETTE

  SARAH PERSONETTE

  Facebook, Küresel Pazarlamadan Sorumlu Başkan…

  Facebook Küresel Kurumsal Pazarlama ekibinin başkan yardımcısı olarak Sarah, reklamcılık dünyasının mobil öncelikli ortamda Facebook uygulamalarından ve hizmetlerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğine dair çalışmalar yürütüyor. Sarah’nın bu görevdeki sorumluluk alanında müşterilere işletmeleri için yenilikçi ve etkin pazarlama çözümleri sunmak yer alıyor.

   

  2014 yılında Facebook’a tekrar katılmadan hemen önce Sarah, Universal McCann’in ABD’deki temsilcilik operasyonlarını yönetiyordu.

  Temsilciliğin başkanı olarak Sarah; strateji, analiz, özel içerik, kanallar arası satın alma ve planlama ile iş geliştirme süreçlerinden sorumluydu.

   

  Universal McCann’e katılmadan önce ise Facebook’un Küresel Temsilcilik ekibini kurmuş ve yönetmişti. Buradaki görevi esnasında temsilciliklerdeki insanlarla ortak çalışmalar yürüten Sarah, kanallar arası operasyonların dijital içgörülerden beslenen kampanyalara dönüştürülmesinin ardındaki yaratıcı ve stratejik düşünce kombinasyonuna öncülük etti.

   

  Ayrıca müşteri ve kategori konuları da Sarah’ın uzmanlık alanına girmektedir. Starcom Mediavest Group’ta, Mars Wrigley AOR’den sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Sarah; ambalajlanmış tüketici malları/hızlı tüketim malları, içecek, tıbbi ürünler ve tüketici elektroniği alanlarında derin bir birikim kazanmıştır.

  Kısa bir süre önce Sarah, reklamcılık sektörüne yaptığı etki nedeniyle sektördeki 40 yaş ve altı en iyi yöneticilerin yer aldığı Amerika Reklamcılık Federasyonu Onur Listesi’ne dâhil edildi. 2014 yılında Advertising Age dergisinin yayınladığı “40 Yaş Altı En İyi 40” pazarlama yıldızları listesinde yer aldı.

  Topluluğuna ve sektörüne olan bağlılığının bir parçası olarak Sarah; Build-A-Bear Workshop kurullarında, AWNY’de, Northwestern Üniversitesinin Bölgesel Kurulunda, Reisenbach ve Angelight vakıflarında ve Social Impact for the Ad Council’de hizmet etmekten onur duymaktadır. Sarah ayrıca Rotary International Paul Harris üyesidir.

  Yöneticiliğinde şeffaf, açık bir yaklaşım benimsemek ve çalışmalarının merkezine müşterileri yerleştirmek, Sarah için övünç kaynağıdır. Sarah şu anda Facebook’un New York ofisinde çalışmaktadır. Northwestern Üniversitesi mezunu olan Sarah, evli ve iki çocuklu bir anne olmaktan büyük gurur duymaktadır.

 • Karikatüre olan ilgisi ve yeteneği sayesinde…
  CEM YILMAZ & ÇELİK

  CEM YILMAZ & ÇELİK

  Komedyen, Aktör, Film Yapımcısı

  Karikatüre olan ilgisi ve yeteneği sayesinde üniversite yıllarında Leman dergisinde çalışmaya başladı. İlk gösterisini dergide çalıştığı yıllarda, Leman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Sonrasında Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sahne almaya başladı ve düzenlediği gösteriler ile adını duyurmayı başararak günümüze kadar toplamda 4.000’den fazla kez sahneye çıktı. 1998’de Her Şey Çok Güzel Olacak isimli filmle sinema sektörüne adım attı. İçlerinde Türk Sineması’nın en sevilen filmleri arasına girmiş olan G.O.R.A, A.R.O.G, Hokkabaz, Yahşi Batı ve Pek Yakında gibi yapımların da bulunduğu 10 filmde rol aldı ve 3 filmde seslendirme sanatçısı olarak çalıştı. Sinema alanındaki çalışmalarının yanı sıra sahne gösterilerini de devam ettirdi; her biri kapalı gişe oynayan 4 ayrı stand up gösterisi gerçekleştirdi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası işbirliği ile özel konserler kapsamında orkestraya 2 kez şeflik yaptı ve üniversite ziyaretlerinin birleşiminden oluşan bir DVD çıkardı. Kariyeri boyunca birçok markanın reklam yüzü oldu, aralarında Panasonic, Opet, Türk Telekom, Türkiye İş Bankası, Doritos gibi büyük markaların yer aldığı firmalar için başarılı reklam kampanyalarına imza attı. Karikatürlerinin yer aldığı bir kitap ve 3 filminin senaryolarının kitaplaştırılmış hali de okurların yoğun ilgisini çekti. “Sadri Alışık Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, “4.Yeşilçam Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” ve “Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” gibi ödüllerin de dahil olduğu çeşitli ödüllere layık görüldü.

 • Anselmo Ramos; Buenos Aires, Sao Paulo ve…
  ANSELMO RAMOS

  ANSELMO RAMOS

  DAVID, Kurucu Ortak ve Kreatif Başkan

  Anselmo Ramos; Buenos Aires, Sao Paulo ve Miami’de ofisleri olan uluslararası kreatif ajans DAVID’in kurucu ortağı ve yaratıcı başkanıdır (Chief Creative Officer). DAVID’in Amerika’daki en önemli ofisi olan Miami ofisinin başkanı olan Anselmo; Burger King’in meşhur reklam kampanyası “Proud Whopper”, Heinz için yaratılan ve DAVID’in ilk Super Bowl reklamı olan “Wiener Stampede” ve DAVID’in yine Heinz için Mad Men dizisinden esinlenerek yarattığı “Pass The Heinz” kampanyası gibi başarılı kampanyaların kreatif direktörlüğünü yapmıştır. Anselmo’nun liderliğinde DAVID, bu sene Cannes Lions Festivali’nde Burger King için yaptıkları “Burning Stores” ve “Google Home of the Whopper” kampanyaları ile iki Grand Prix birden kazanmıştır.

  Anselmo reklamcılık kariyerine 24 yaşındayken Brezilya’dan ayrıldıktan sonra başladı. Y&R Lizbon, Madrid ve Miami’de ve Lowe New York’ta çalıştı. Yurtdışındaki ajanslarda çalıştığı dönemde Cannes Lions, The One Show, CLIOs ve D&AD gibi yarışmalardan prestijli ödüller kazandı. 2007 yılında Brezilya’ya dönerek Ogilvy Brezilya’nın yaratıcı başkanı oldu; Ogilvy Brezilya Dove için hazırlanan “Real Beauty Sketches” kampanyası ile Cannes Lions’da Latin Amerika’nın ilk Titanium Grand Prix ödülünü kazanacak ve 2013 yılında Cannes tarafından Yılın Ajansı olarak seçilerek bu unvanı kazanan ilk Ogilvy ofisi olacaktı.

  Anselmo’nun işleri bugüne kadar, 30’u bu yılki festivalde olmak üzere 195’i aşkın Cannes Lions ödülü kazanmıştır. Kendisi sektörün en prestijli onur unvanlarına sahip olmuş; DAVID Miami Ad Age tarafından yayımlanan Agency A-List Standout listesinde yer alırken, Anselmo aynı dergi tarafından yayımlanan Creativity Innovators List’te ve Adweek’in teknoloji, medya ve pazarlamadaki en önemli liderleri bir araya getiren Creative 100 listesinde yer almıştır.

 • Doğu Londra'da doğdum. 16 yaşındayken okuldan…
  DAVE TROTT

  DAVE TROTT

  Kreatif Direktör ve Yazar

  Doğu Londra’da doğdum. 16 yaşındayken okuldan ayrılarak bir fabrikada mühendis çırağı olarak çalışmaya başladım. Fabrika ortamından nefret ettiğim için East Ham Tech adlı sanat okuluna gitmeye başladım. Okulda, nü modellik yapan Quentin Crisp’i çizerdim (nü modellik yapan oydu ben değil, yanlış anlaşılmasın).

  Daha sonra Rockefeller Bursunu kazanarak New York’taki sanat okulu Pratt Enstitüsü’ne devam ettim. Madison Avenue’da bulunan Carl Ally firmasında reklamcılık üzerine çalıştım. Danimarka’dan Güney Amerika’ya düzensiz sefer yapan bir gemide güverte personeli olarak görev yaptım. 1971’de Londra’ya geri döndüm. Portföyümün kopyalarını elli reklam ajansına gönderdiğimde bir bankada çalışıyordum. Reklamcılık alanında rekor sayıda ödüle layık görülen John Webster tarafından BMP’de işe alındım. Ekip olarak çok sayıda başarılı işe imza attık (ilgilinizi çekerse detaylı bilgi verebilirim). Birçok ödül aldık. Yaratıcı direktör yardımcısı oldum. 1980 yılında BMP’den ayrılarak kendi ajansım Gold Greenlees Trott’ı kurdum. Ajansımız, daha ilk yılında Campaign dergisi tarafından Birleşik Krallık’ın en iyi reklam ajansı seçildi. Dördüncü yılımızda ise New York’taki Advertising Age dergisi tarafından yapılan oylamada dünyanın en iyi reklam ajansı seçildik. Çok başarılı işlere imza attık (ilgilinizi çekerse detaylı bilgi verebilirim) ve çok sayıda ödüle layık görüldük. Daha sonra, otuz yıl faaliyet gösterecek D&AD Advertising Concepts Workshops’u açtım. Yüzlerce yaratıcı genç yetenek yetiştirdim. Birçoğu bugün Birleşik Krallık’ta veya yurt dışında kendi ajanslarının başında.

  1990’da GGT’den ayrılarak, Saatchi & Saatchi’nin eş CEO’larıyla birlikte Bainsfair Sharkey Trott’ı kurdum.

  1993’te BST’den ayrılarak Walsh Trott Chick Smith’i kurdum. Ajans’ın adı 2001’de Chick Smith Trott olarak değişti.

  Şirketin 2008’de The Gate ile birleşmesiyle oluşan yeni şirketin Yönetim Kurulu Başkanı oldum. Görevimden 2012 yılında ayrıldım. 2004’te D&AD Başkanının yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldüm.

  Bunun yanı sıra The Creative Circle, The Marketing Society ve The Scottish Advertising Assoc. kurumlarından da yaşam boyu başarı ödülü aldım. Yayımlanmış üç kitabım bulunuyor:

  Creative Mischief (2009)

  Predatory Thinking: A Masterclass in Out-Thinking the Competition (2013)

  One Plus One Equals Three: A Masterclass in Creative Thinking (2016)

  İlk kitabımın baskısı tükendi. İkinci ve üçüncü kitabım Pan Macmillan tarafından (ciltli ve ince kapak) yayınlandı. Her hafta iki blogda yazı yazıyorum. Bloglardan birisi kendi sitemde, diğeri ise Campaign dergisinin blogu. Twitter’da yaklaşık 25.000 takipçim var. Şu sıralar danışmanlık yapıyorum ve freelance çalışıyorum. Eşim, sanat yönetmeni. Kızım da sanat yönetmeni. Oğlum, metin yazarlığı yapıyor.

  Çocuklarım Central Saint Martins Sanat Okulu’ndan mezun. Yani, ailece sanat okulu (yaratıcı) mezunuyuz.

 • Devlet  memuru bir babanın tayinleri…
  NEVZAT SAYIN

  NEVZAT SAYIN

  NSMH, Kurucu - İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık…

  Devlet  memuru bir babanın tayinleri sırasında, 1954 yılında, Hatay’da doğdu. Gaziantep, Ankara, İstanbul, Bodrum deneyimlerinden sonra, 1974 yılında, İzmir’de Atatürk Lisesi’ni, 1978 yılında, yine İzmir’de Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1978-1980 arasında, yüksek lisans eğitimini de aynı okulda yaptı ama bitirmedi. Bütün bu İzmir süreci daha sonraki konuşmalarında, yazdıklarında ve yaptıklarında belirgin olan ‘Ege Kültürü’nü benimseyip, içselleştirmesini sağladı. 1980-1984 arasında ‘okul sonrası eğitim’ olarak adlandırdığı çalışma için İstanbul’a döndü ve Cengiz Bektaş ile çalıştı. 1984-1986  arasında mimarlık çalışmalarına ara verdi, Ege  Bölgesi ağırlıklı ve antikite odaklı ‘görgü arttırma gezileri’ yaptı, fotoğraf çekti. 1990’a kadar farklı büro yapılanmaları ile mimarlık çalışmalarını sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışı mimarlık ödüllerine aday gösterildi ve ödüller aldı. 1990-2004 arasındaki çalışmaları Tansel Korkmaz tarafından hazırlanan “Düşler Düşünceler İşler” adlı kitapta toplandı. 2015 yılında Umur Matbaa’nın düşünce ve yapım sürecini anlatan “Bir Yapı Kitabı” Umur Yayınları tarafından basıldı. NSMH adı altında süren çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin farklı mimarlık okullarında öğretim görevlisi olarak verdiği hizmetleri, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucu üyesi ve stüdyo yöneticisi olarak sürdürüyor. Mimarlık öğrencileri için yaz okulları, konferanslar, jüriler, atölye çalışmaları da mimarlık eğitimi ile ilişkisinin önemli parçaları olmaya devam ediyor. Çalışmalarının bir bölümünü  mimarlık yazıları, röportajları, sergileri ve yayınları oluşturuyor.

   

 • Defne Koz, Şikago’daki ödüllü inovatif…
  DEFNE KOZ

  DEFNE KOZ

  Koz Susani Design, Tasarımcı

  Defne Koz, Şikago’daki ödüllü inovatif stüdyo Koz Susani Design’in eş kurucusu ve ortağıdır. Ortağı Marco Susani ile beraber ikonik, duygusal olarak çekici ve inovatif ürün ve deneyimler tasarlıyor.

   

  Defne Koz ve Marco Susani’nin ev eşyalarından ileri teknoloji aletlere, hi-touch kumaşlardan interaktif tasarımlara, lüks el işi eserlerden seri üretim ürünlere kadar uzanan tasarımları her daim yüksek kaliteye önem veren, vizyonu ve inovatif doğasının yanı sıra insani ve duygusal yanını koruyabilen ürünlerden oluşuyor.

   

  Stüdyo; Alessi, Allstate, Arcelik, Avsar, Bernhardt, Burotime, Crate & Barrel, Derin, Delta, Dove/Unilever, Egizia, FontanaArte, Foscarini, Gaia&Gino, Leucos, Lipton/Unilever, MPD, Mitterteich 1400º, Megaron, Merati, Nissan, Nestle, Nude, Nurus, OmniDecor, Panasonic, Pirelli, Rapsel, Samet, Swarovski, Swissotel, TunaOffice, Verreum, Vitra, WMF, Xerox gibi uluslararası şirketlerle çalıştı.

  Defne Koz Türkiye’de doğdu ve profesyonel eğitimini İtalya’da tamamladı.

  Defne Koz’un tasarıma bakış açısı, Domus Academy – Milano’da eğitimini tamamladıktan sonra Ettore Sottsass’ın stüdyosundaki eğitimi, Türk ve İtalyan kültürleri ve farklı ürün tiplerine olan ilgisiyle şekillendi.

  Defne Koz, yeni teknolojileri insancıl kılmaktan el işi ürünleri tekrar göz önüne çıkarmaya kadar pek çok alanla ilgileniyor. Bütün projelerinde öne çıkan iki özelliği ise kendine has tasarım dili ve malzemelerin duyusal özellikleri üzerine yaptığı araştırmalar.

  Defne Koz, 2013 yılında Elle Deco Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde “Yılın Tasarımcısı” ödülünü aldı. Tasarımları; 2016 yılında Neocon’da “Altın Ödül;” 2015 ve 2014 yıllarında EF Design; 2014’te IDA Bronze Award; 2014, 2013, 2012, 2011, 2009 ve 2006 yıllarında RedDot Design Award; 2013 yılında Innovation Design Award German Design Council; 2015, 2012 ve 2011 yıllarında Elle Decor Award ödüllerini eve götürdü. 2001 yılında ID Design Magazine tarafından “Best in Category” ve 2002 ve 2013 yıllarında Good Design Award ödüllerini alan Defne Koz’un tasarımları 2002 ve 2016 yıllarında ADI Index Compasso d’Oro odullerine aday gösterildi. Defne Koz’un tasarımları pek çok kez EDIDA ve Design Turkey Ödüllerinde “Best of Category” seçildi.

  Üç sene boyunca Akbank’ın Sanat ve Tasarım Danışma Kurulu’nda yer alan Defne Koz 2012 yılında İstanbul Tasarım Bienali’nin kurulunda yer aldı. 2011 yılında IMM KoelnMesse Defne Koz’u Trend Kurul Üyesi olmak ve Köln Mobilya Fuar’ında “Surprising Empathy” adlı sergiyi tasarlamak üzere davet etti.

  Defne Koz’un tasarımları;  Triennale di Milano, Galleria Jannone, Galleria Posteria, Spazio Mudima, Idea books, Galleria Post Design, Spazio Vigentina in Milan, Biennale del Vetro Venezia, IOYB Koeln, Kunstmuseum Dusseldorf, Ubersee Museum Bremen, MARTa Herford, Ozone Gallery Tokyo, Les Atelier Gallery Paris, Abitare il Tempo Verona, Museo di Pietrarsa Napoli, Design Week Belgrade, Design Week Istanbul, MeDesign Genova gibi pek çok galeri ve müzelerde sergilendi.

  Defne Koz; UIC Chicago; Domus Academy Milano; AllDesign, Istanbul; Fukui Prefecture Japan; Architectural Association London; Bilgi Universitesi; Centro Borges Buenos Aires; Design Week Belgrade Design Week gibi pek çok konferans ve seminerde konuştu.

   

 • 1954 Konya doğumlu. Liseyi İzmir Kolejinde…
  EMRE SENAN

  EMRE SENAN

  Tasarımcı

  1954 Konya doğumlu. Liseyi İzmir Kolejinde bitirdi.

  Boğaziçi Üniversitesinde İnşaat Mühedisliği bölümüne girdi.

  İlk yılın sonunda ayrıldı.

  Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Grafik Tasarım Bölümü mezunu.

  Öğrencilik yıllarında İstanbul Reklam’da çizgi filmcilik yaptı. Mezun olduğu okulda asistanlığa başladı YÖK yasasının çıkmasıyla beraber istifa etti.

  Özel sektörde çalışmaya başladı. Yayın dünyasına kitap kapakları ve illüstrasyonlar üretti. Basında sürekli karikatür çizdi. Sırasıyla Yorum, Markom, Reklamcılık Klan ve Euro RSCG adlı reklam ajanslarının kurucusu, ortağı ve yaratıcı yönetmeni oldu.

  1980 den bu yana tasarım, canlandırma sineması ve çağdaş sanatlarda aktif olarak çalışıyor. Metis yayınlarından “Karakatür” adlı kitabı yayınlandı.

  Grafikerlek Meslek Kuruluşu ve Çizgi Filmciler Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı.

  Yurt içinde ve dışında grafik tasarım, karikatür ve çizgi film yarışmalarında birçok ödül kazandı. Yapıtları Kanada, İsviçre, Almanya, İran, Avusturalya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Kore’de sergilendi ve müzelere kabul edildi. Çağdaş sanatlarla aktif olarak uğraşıyor, yurtiçi ve yurtdışında 15 kişisel sergi açtı karma sergilere katıldı, çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda seçici kurul üyeliği yaptı. 2005 yılında yeniden üniversiteye döndü, yerli ve yabancı eğitim kurumlarında atölye çalışmaları yönetti, seminerler verdi.

  2005 yılında Prof. Ayşegül İzer’le birlikte Emre Senan Tasarım Vakfı’nı (ESTV) kurdu, kar amacı gütmeyen Yahşibey Tasarım Çalışmaları Projesi’ni başlattı, www.yahsiworkshops.com web sitesini hayata geçirdi.

  2007 yılında reklam sektöründen ayrılarak kendi tasarım ve danışmanlık bürosunu kurdu. 2012 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde proje danışmanı olarak ders verdi, 2017 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. İngilizce biliyor ve iki çocuk babası.

   

 • Daniel Granatta; bir mühendis, girişimci,…
  DANIEL GRANATTA

  DANIEL GRANATTA

  Fütürist, Yaratıcılık & İnovasyon Danışmanı

  Daniel Granatta; bir mühendis, girişimci, antropolog, gazeteci, küratör, üniversite hocası, eğitmen, yazar ve fütürist.

  Erken yaşlardan itibaren teknolojiye ilgi duymaya başlayan Granatta, yaşamının büyük bölümünü eğitmenliğe ayırıyor. Çalışmalarının yanı sıra, aralarında Digital Invaders ve Miami Ad School’un bulunduğu çeşitli kurumlarda dersler veriyor. Granatta’nın, reklamcılık ve etkileşimli tasarım üzerine tecrübelerini paylaştığı yirminin üzerinde kitabı bulunuyor.

  Bağımsız ve kurumsal reklam ajanslarında çalıştığı dönemde, reklamcılık dünyasının, aralarında Meksika reklamcılık tarihinin ilk Titanium & Integrated Lion ödülünün de yer aldığı tüm ödüllerini kazanan Granatta, yaşamını ve kariyerini sürdürdüğü Mexico City’de markalara, günümüzün yüksek tempolu dünyasına daha iyi adapte olabilmeleri için yardımcı oluyor.

 • Ramesh Srinivasan dünyanın çeşitli…
  DR. RAMESH SRINIVASAN

  DR. RAMESH SRINIVASAN

  UCLA Öğretim Üyesi , Digital Cultures Lab Kurucusu

  Ramesh Srinivasan dünyanın çeşitli bölgelerinde teknoloji, politika ve toplumlar arasındaki ilişkiler üzerine araştırmalar yapan bir akademisyendir. 2005 senesinden beri UCLA’in Bilgi Teknolojileri ve Tasarım/Medya Sanatları bölümlerinde profesörlük yapmaktadır. University of California üniversitelerinin teknolojinin dünyaya yayılmasının doğurduğu sonuçları analiz eden Digital Cultures Lab’lerinin (Dijital Kültürler Laboratuvarı) kurucusudur. Aynı zamanda NYU Press tarafından yayımlanan “Whose Global Village? Rethinking How Technology Impacts Our World” (Kimin Dijital Köyü? Teknolojinin Dünyamızı Nasıl Etkilediği Üzerine Düşünceler) ve Polity Press tarafından 2017’de yayımlanacak olan “After the Internet” (İnternetten Sonra) adlı iki kitabın yazarıdır.

   

  Srinivasan doktorasını Harvard Üniversitesi tasarım bölümünde, yüksek lisansını Massachussetts Institute of Technology medya sanatları ve bilimleri bölümünde, lisansını ise Stanford Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünde yapmıştır. MİT’inin Cambridge ve Asya kıtasındaki çeşitli Medya Laboratuvarından eğitim bursları almıştır. Srinivasan aynı zamanda Harvard Üniversite’si Graduate School of Design’da yüksek lisans öğrencilerine görsel ve çevresel tasarım üzerine dersler vermektedir.

   

  Srinivasan düzenli bir TEDx konuşmacasıdır. MSNBC, NPR, Al Jazeera, “The Young Turks,” National Geographic ve Public Radio International gibi kanallarda program konuğu olmuştur. Yazıları ise Al Jazeera English, CNN, Wired, The Washington Post, Forbes ve The Huffington Post’ta defalarca yayımlanmıştır.

 • Fabio Mancone Lombard Odier’e 2015 yılında…
  FABIO MANCONE

  FABIO MANCONE

  Lombard Odier, CBO ve Genel Müdür Yardımcısı

  Fabio Mancone Lombard Odier’e 2015 yılında Chief Branding Officer olarak katıldı.

  Lombard Odier’in pozisyonu ve dünya çapındaki imajından sorumlu olan Fabio Mancone aynı zamanda Lombard Odier’in pazarlama, reklam, iç ve dış iletişim, etkinlik ve sponsorlar, kurumsal kimlik ve müşteri deneyimi alanlarındaki bütün marka stratejilerinden sorumlu.

  25 yıldan uzun bir suredir global bir kariyer izleyen Fabio Mancone çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da yaşadı ve çalıştı. Kariyerine Unilever’de paketlenmiş tüketim maddeleri (dondurma) bölümünde başladı ve oradan sonra Kraft Foods’a (çikolata) geçti. Sonrasında yönünü değiştirerek L’Oréal’in (Lancôme, Armani) lüks ürünler bölümünde çalıştı. Ralph Lauren, Giorgio Armani ve SMCP (Sandro, Maje ve Claudie Pierlot) markalarında liderlik pozisyonlarında çalıştı.

   

 • 30 Ağustos 1961’de Kars’ta doğdu. Bursa…
  ZAFER ALGÖZ

  ZAFER ALGÖZ

  Oyuncu ve Yazar

  30 Ağustos 1961’de Kars’ta doğdu. Bursa Devlet Tiyatrosu’nda açılan “Gençlik Kursları” ile tiyatro eğitimi almaya başladı. 1980 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden 1985’te mezun oldu. Birçok tiyatro oyunu, dizi ve filmde yer alan ve KAFA Dergisi’nde yayımlanan yazılarını “Haşırt Dı Bilekbord” adlı kitabında toplayan usta oyuncu, yazılarıyla her ay KAFA Dergisi’nde okuyucularıyla buluşmaya devam ediyor.

 • 8 Aralık 1968’de İstanbul’da doğdu. Komedi…
  CAN YILMAZ

  CAN YILMAZ

  Oyuncu and KAFA Dergisi Yazarı

  8 Aralık 1968’de İstanbul’da doğdu. Komedi Dükkanı’nın yazar kadrosunda, Her Şey Çok Güzel Olacak, Hokkabaz, Pek Yakında, G.O.R.A., A.R.O.G. ve Yahşi Batı gibi Türkiye sinemasının önemli filmlerinin senaryosunda yer aldı. “Klişe Hayatlar Matbaası” ve “Yap Bi Babalık” adlı iki kitabı da olan Can Yılmaz, yazılarıyla her ay KAFA Dergisi’nde okuyucularıyla buluşmaya devam ediyor.

 • Rafı ödüllerle dolu bir…
  İSKENDER PAYDAŞ

  İSKENDER PAYDAŞ

  Müzisyen, Aranjör, Müzik Yapımcısı

  Rafı ödüllerle dolu bir müzisyen..prodüktör, aranjör, besteci, müzik yönetmeni, yapımcı, söz yazarı, davulcu, klavyeci, orkestra şefi. Zamanının çocuk şarkıcısı. 1967 İstanbul doğumlu. Ünlü orkestra şefi Muhittin Paydaş’ın oğlu.

  Babasının (Muhittin Paydaş ve Lordlar) orkestra provalarını evde yapmasından dolayı doğumundan beri müzikle iç içe. İlk enstrumanı üç yaşında çalmaya başladığı davul olmuş. Öncesinde ise evdeki tüm tencere ve boya kutuları onun müzik aletleri! Beş yaşında piyano derslerialmaya başlamış ve o yaşta “Büyük İskender” ismi ile şarkıcılığa adım atmış. Beş ve yedi yaşlarında çıkardığı iki 45′lik single’ı ve babasının orkestra şefliğindeTürkiye turnelerinde toplam 145 konseri var. O zamanki en büyük çocuk şarkıcı rakibi ise Şanar Yurdatapan’ın oğlu Arda Kardeş.

  Dokuz yaşında sabahları ilkokula giderken, öğlenden sonraları da İstanbul Devlet Konservatuarı piyano bölümüne gitmeye başlamış. İlk besteleri de bu dönemde gelmeye başlıyor.12 yaşına kadar okulda gördüğü klasik eğitim ve teori, evde babadan gördüğü modern müzik ve pratik ile birleşince ortaya zengin bir karışım çıkıyor.

  Sonra ilginç bir karar alıyor ve evdekileri de ikna ederek konservatuarı bırakıyor.’ çok fazla yönlendirme var konservatuarda. Ben başkalarının parçalarını çalan iyi bir piyanist veya bir orkestra şefi olmak istemedim. Memur değil, üreten olmak istedim hep” diyor. Buna karar verdiğinde yaşı sadece 12.

  13 yaşındayken de [ileride Taksim Meydanı’nda konser verme hayali ile] ilk rock grubunu kuruyor İskender Paydaş. Çaldığı enstruman davul. Kader birliği ettiği arkadaşı Tamer Özkan ile bundan sonra kurup dağıttıkları grup sayısını ise hatırlamıyor! Müzik yapıp para kazanmaya ise ilk kez 15 yaşında Avşa Otel’de başlıyor. Sözlerini yazıp bestelediği rock’n roll şarkısı ‘Küçük Hanım’ o yaz Avşa Adası’nın hiti oluyor.

  Şişli Koleji’nde orta okulu, Kabataş Erkek Lisesi’nde de liseyi bitirmiş.

  Zaten üniversiteyi de hep bir formalite olarak görüp, sadece soranlara “evet bir üniversiteye kaydım var” diyebilmek için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili Edebiyatı, sonrasında Antropoloji, sonrasında Felsefe, sonrasında Açık Öğretim İktisat’la devam eden yolculuğu diploma almadan da sonra ermiş.

  1985 lise mezuniyetinden sonra 2 sene üniversite sınavlarına girmeyip çeşitli gece kulüplerinde çalarken 1986′da Kayahan‘la tanışıyor. Gerçek profesyonelliği Kayahan’ın klavyecisi olduğunda öğrendiğini söylüyor. Bu aynı zamanda Kayahan’a basit aranjmanlar yapmaya başladığı ilk yıllar da oluyor. 1988 yılında çıkan ‘Benim Şarkılarım’ albümündeki ‘Üsküdar’ın İncisi’ baştan sona aranjmanını yaptığı ilk şarkısı. 1990 yılında Eurovizyon Şarkı Yarışması’da Türkiye’yi temsil eden ‘Gözlerinin Hapsindeyim’de almış eline akordiyonu.

  Ciddi bir popülerite yakaladığı ‘Yemin Ettim’ şarkısı da dahil çok sayıda şarkısında birlikte çalışıyor Kayahan’la, ‘Biricik’ albümündeki (tek parça dışında) tüm şarkılarının aranjörü olmuş.

  1986′dan beri yakın arkadaşı olan Fergan Mirkelam‘ın da önemli bir yeri var İskender’in hayatında. Kayahan dışında, Mirkelam ile de sayısız konser ve festivallerde sahne almış.

  Aranjörlük ve müzik direktörlüğü şapkasıyla Kayahan, Nilüfer, Nazan Öncel, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Ajda Pekkan, Suat Suna, Kibariye, Orhan Gencebay, Sertap Erener, Ege, Asya, Mustafa Sandal, Levent Yüksel, Mazhar Fuat Özkan , Özgün, GECE, Atiye, Nil Karaibrahimgil, Keremcem,  Sıla, Hadise, Deniz Seki, Murat Dalkılıç, gibi isimler var.

  Prodüktör ve Müzik Yönetmenliği yaptıkları arasında ise Mirkelam, Şebnem Ferah, Emre Altuğ, Ajda Pekkan ve Aşkın Nur Yengi var. Yapımcı kimliği ile Kurban, Mezdeke ve İlker Çalışkan… Istanbul for Aficionados, Hırsız Var, Türkler Çıldırmış Olmalı,Şaşkın, Pak Panter, Kolpaçino, Bu İşte Bir Yalnızlık Var filmlerinin film müziğini; İmkansız Aşk, Ümit Milli,  Ah Bir Polis Olsam, Lale Devri , Kurt Kanunu dizilerinin film müziklerini yaptı.

  imzasını attığı şarkıların sahnede özgürce yeniden yorumlanmış halinden oluşan ‘Zamansız Şarkılar’ projesinden 2011 ve 2014 yıllarında iki  albüm çıkardı..

  Zamansız Şarkılar albümü ile eş zamanlı kurduğu orkestrası ile 2011 yılından bu yana yaklaşık 400 kez sahne aldı ve zaman zaman sürpriz konuk sanatçıların katılımıyla renklenen sahne performanslarına halen devam ediyor.

   

 • Müzisyenliğinin yanı sıra şiir kitapları ve…
  CAN BONOMO

  CAN BONOMO

  Müzisyen

  Müzisyenliğinin yanı sıra şiir kitapları ve resim sergileri gibi sanatın farklı dallarında da eserleri bulunan Can Bonomo, müziğe sekiz yaşında gitar çalarak başladı. 1987 İzmir doğumlu olan Bonomo, İstanbul’a taşınmasının ardından çalışmalarına en büyük ilhamlarından biri olan bu şehirde devam ediyor.

   

  İlk albümü Meczup’u 2011’de yayınlayan Can Bonomo, ikinci albümünün hemen öncesinde Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi Love Me Back adlı şarkıyla temsil etti. 2012’de yayınlanan Aşktan ve Gariplikten, 2014’te yayınlanan Bulunmam Gerek albümünün ardından Can Bonomo’nun 4. albümü Kâinat Sustu 2017 yılı Mart ayında dinleyicileri ile buluştu.

  Sanatçı, müzik kariyerinin yanı sıra Delirmek Belirmektir (2013) ve Şu Sevdalar Tevatürü (2016) adlı iki ayrı kitapla şiirlerini yayımladı. Pek çok aylık dergide de yazar olarak katkıda bulunuyor.

 • Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel…
  SAFFET EMRE TONGUÇ

  SAFFET EMRE TONGUÇ

  Tarihçi, Seyahat Yazarı ve Profesyonel Rehber

  Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde (Wirtschafts Universitat) işletme üzerine doktora çalışması yaptı.

  Fotoğrafları 1990 yılından itibaren Amerika ve Avustralya başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. Tasarımını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler Maison Française, House Beautiful, Home Art, Marie Claire, Elele, İnStyle ve Banyo + Mutfak gibi dergilerde yer aldı. Gerek mesleki, gerek şahsi ilgisinden dolayı 124 ülkeye seyahat etti. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde, İstanbul Life ve Skylife dergilerinde devamlı yazıları çıkan Saffet Emre Tonguç’un yazdıkları ve yaptıkları yurtdışında, Conde Nast Traveler, Travel and Leisure, National Geographic ve Lonely Planet gibi yayınlarda yer aldı. İstanbul the Ultimate Guide adlı kitabı New York Times ve International Herald Tribune gazetelerine haber oldu. NTV’de yayınlanan “Paha Biçilemez İstanbul” programı kanalın en yüksek izlenme oranlarına ulaştı.

   

 • Benoit Vancauwenberghe fikirleri, sözcükleri ve…
  BENOIT VANCAUWENBERGHE

  BENOIT VANCAUWENBERGHE

  20Something Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü

  Benoit Vancauwenberghe fikirleri, sözcükleri ve enerjisi ile fırtınalar yaratmayı seven Belçikalı bir kreatif direktördür. Hedefi reklamcılık dünyasını mümkün olduğunca değiştirmektir. Bu yüzden gelecekte dünyayı döndürecek olanlara ilham vermeyi seçmiş ve 20Something isimli ajansı kurmuştur.

  Benoit’nın ajansı Y kuşağı için, Y kuşağı ile birlikte çalışan bir kreatif ajans. Ajansın çalışanları ve tüm yönetimi tamamen gençlerden oluşuyor ve gençler ajans hayatının her aşamasını deneyimleme fırsatına sahip oluyorlar.

  20Something’in hikâyesini şöyle özetlemek mümkün: Benoit bir gün uyandığında kendini ofisi olmayan 35 yaşında bir kreatif direktör olarak buldu. Şirket arabasını artık bir başkası kullanıyordu ve yılın en büyük müşteri toplantısını yöneten kişi bir stajyerdi.

 • Simon son 15 senedir dünyanın en ünlü…
  SIMON WASSEF

  SIMON WASSEF

  R/GA Londra, Strateji Direktörü

  Simon son 15 senedir dünyanın en ünlü markaları için dünyanın en iyi ajanslarında strateji üretiyor. Müşterileri ve ortakları için değerli, eğlenceli ve verimli pazarlama stratejileri üreten Simon, bu uğraşları için pek çok ödül kazanmış.

  Simon, R/GA ekibine 2015 yılında Nike’in pazarlama stratejisini yönetmek için katıldı ve Nike Football, Nike Running, Nike Training ve Nike Sportswear için strateji projelerini yönetti. Sonrasında ise Strateji Direktörü pozisyonuna gelerek Nike, Samsung, Hyundai, Beats by Dre, Johnnie Walker ve Google için çalışmalar yaptı. Analitikten, içerik, marka stratejisine ve tasarıma pek çok farklı alanda genç profesyonelleri yetiştirerek ekibine kattı.

 • Davor Bruket, Zagreb merkezli…
  DAVOR BRUKETA

  DAVOR BRUKETA

  Bruketa&Zinic&Grey , Kreatif Direktör

  Davor Bruket, Zagreb merkezli Bruketa&Žinić&Grey reklam ajansının kreatif direktörüdür. Ajansı, Nikola Zinic ile beraber 1995 yılında Bruketa&Žinić OM olarak kurdu. Ajans 2017’de Grey Group’a katıldığında adi Bruketa&Žinić&Grey değiştirildi. Bruketa&Žinić OM reklamcılık ve tasarım alanlarında 450’den fazla ödül almıştır. B&Z, 2014 yılında Advertising Age tarafından “Yılın Uluslararası Bağımsız Ajansı” seçilmiş, Campaign tarafından ise dünyanın lider bağımsız ajansları listesine girmiştir. 2012 yılında B&Z Effie Effectiveness Index’te bağımsız ajanslar kategorisinde 2. sıraya girdi.

  Bruketa, New York Cresta Awards Grand Jury’nin kalıcı üyesidir. Red Dot, D&AD London, New York Festivals ve Graphis gibi prestijli yarışmalarda da jürilik yapmıştır. London International Awards’da Güneydoğu Avrupa’dan gelen ilk jüri başkanı olmuştur.

 • Jord Nikov, JANDL’in dijital kreatif…
  JORD NİKOV

  JORD NİKOV

  JANDL, Yaratıcı Dijital Direktör

  Jord Nikov, JANDL’in dijital kreatif direktörüdür. Slovakia’daki en genç kreatif direktörlerden olan Nikov, Slovakya’ya ilk Cannes Lions ödülünü kazandırmış olan JANDL şirketinde çalışıyor. Nikov, 11 senedir dijital reklamcılık ve pazarlama sektöründe çalışıyor. Wiktor Leo Burnett, MUW Saatchi & Saatchi ve Mayer/McCann Erickson şirketlerinde Telekom, Orange ve global moda markası Nehera gibi müşterilerle çalıştı. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için fikirler üretip dijital stratejiler tasarlamanın dışında kendi YouTube Vlog’unda dijital pazarlama ve reklamcılık hakkında çeşitli konularla ilgili konuşuyor.

 • Hamilton, yaratıcılıktan ilham alarak ve…
  MARK HAMILTON

  MARK HAMILTON

  Facebook, MEA Bölgesinden Sorumlu Pazarlama Müdürü

  Hamilton, yaratıcılıktan ilham alarak ve meraktan güç alarak dünyayı daha açık ve bağlı hale getirmeye odaklıdır.

  Facebook’un Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’deki pazarlama stratejilerini yöneterek Facebook ve Instagram markalarını geliştirmektedir.

  İş ortaklarına Facebook platformunu ve çözümlerini daha iyi anlamak ve mobil dünyaya geçişlerini optimize etme konusunda yardımcı olmak tutkularından biridir.

  Hamilton Facebook’tan önce medya ve reklamcılıkta 15 seneyi askın bir süre çalışmış, Coca-Cola, Procter & Gamble ve Microsoft gibi müşterilerle EMEA bölgesinde ve gelişen pazarlarda global ve bölgesel marka stratejilerini geliştirmek için çalışmalar yürütmüştür.

   

 • Geleneksek Olmayan Marka ve Pazarlama…
  SAID BAAGHIL

  SAID BAAGHIL

  Marka ve Pazarlama Danışmanı, Yazar

  Geleneksek Olmayan Marka ve Pazarlama danışmanı Said Baaghil, sıra dışı fikirleriyle şirketleri, hedef kitlelerine ulaşma ve sürdürülebilir markalar inşa etme konularında yeniden düşünmeye teşvik etmektedir. Ancak uzmanlığı, korkaklara göre değildir. Müşterileri; geleneksel kalıpları yıkarak, işletmelerini dönüştürerek ve bunun sonucunda bulundukları kategoriye hakim markalar yaratarak rakiplerinden çarpıcı derecede farklı olma cesaretine sahip olan ve lider kurumlarda görev yapan CEO’lardan ve CMO’lardan oluşmaktadır.

  ‘İşletmeyi Dönüştüren Adam’ olarak bilinmektedir. Baaghil, markanın beyni ile kalbine kolayca girebilme ve fırsatları en iyi şekilde kullanmak için yenilikçi bir yol haritası çizebilme yeteneğine sahiptir. Markaları birer insan olarak görmektedir. Markanın, tatmin edilmediği takdirde yaşayamayacağına ve müşterilerin markanın vaadini her gün deneyimlemesi gerektiğine inanmaktadır. Ona göre iyi bir şekilde inşa edilmiş markalar ebedidir. Bu bağlamda şirketler, Baaghil’e marka bilimindeki derin bilgi birikimi ve sürekli büyümeyi sağlayan pazarlama stratejileri oluşturma yeteneği nedeniyle güvenmektedir.

  25 yılı aşkın tecrübesiyle Femi9, Vivid Flair ve Code Red gibi en kârlı ve sürdürülebilir yerel ve uluslararası markaların bazılarını dönüştürmüş ve bunların piyasaya sürülmesine yardımcı olmuştur. Bunların yanı sıra Tadawul (Suudi Arabistan Borsası), Savola, Al Muhaidib (Mayar), Al Khabeer Capital, Makkah Techno Valley Co. (MTVC) gibi birçok şirketi  bilgi ve tecrübeyle dolu unutulmaz bir marka yolculuğuna çıkarmıştır.

  “The Power of Belonging”in de aralarında olduğu üç kitabın yazarı olan Baaghil, birçok kitabın da ortak yazarıdır.

  Marka ve pazarlamaya sunduğu eşsiz yaklaşım sayesinde Baaghil, ünlü pazarlama uzmanı Dan Hill’in “Emotionomics” adlı kitabında ve saygın marka stratejisi uzmanı ve yazar Libby Gill’in “Capture the Mindshare and the Market Share will Follow” kitabında kendine yer bulmuştur. BrainReserve CEO’su fütürist Faith Popcorn, Baaghil ile pazar trendleri üzerine bir röportaj yapmıştır. Dünyaca ünlü marka danışmanlık firması Siegel+Gale, yakın zaman önce Baaghil ile Orta Doğu’da markalaşma üzerine bir söyleşi gerçekleştirmiştir.

  Baaghil, marka ve pazarlama konularında New York, Hong Kong, Amsterdam, Riyad ve Doha’nın da aralarında bulunduğu dünyanın birçok yerinde konuşma yapmıştır. Ayrıca Birleşik Krallık’taki Campaign dergisinde ve Dubai merkezli lider pazarlama dergisi Gulf Marketing Review’da (GMR) yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Baaghil düzenli olarak Orta Doğu’nun ilk sadece internette yayınlanan iş dergisi olan, GMR’nin kardeş kuruluşu Kippreport’ta yazmaktadır.

 • Ali Batı bir çok ilke imza atarak Türk…
  ALİ BATI

  ALİ BATI

  Leo Burnett Bucharest, Kreatif Başkan

  Ali Batı bir çok ilke imza atarak Türk reklamcılığının uluslararası alanda kendine bir yer edinmesine öncülük eden isimlerden biri oldu. Cannes Lions, Eurobest, New York Festivals, Epica Awards, Golden Drum ve Kristal Elma da dahil, 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası ödül kazandı. Çalışmalarının etkinliği, aldığı birçok Effie ödülüyle de tescillendi.
  Sektördeki birinci yılında Türkiye’ye Cannes Lions’daki ilk başarısını kazandırdı. Bu ödülle aynı zamanda Cannes’da ödül kazanan en genç Türk yaratıcı oldu. 2010 yılında Lürzer’s Archive tarafından dünyanın en iyi sanat yönetmeni seçildi. Aynı yıl, çalışmasıyla derginin kapağında yer aldı. DDB&Co’nun Cannes Lions’ta yılın ajansı sıralamasında 3. sırada yer almasında önemli pay sahibi olarak, Türkiye’ye bu alanda en büyük başarısını kazandıran ekipte yer aldı. Golden Drum’da Türkiye’ye ilk uluslararası Grand Prix’sini getiren çalışmaya imza attı ve ekibiyle beraber yılın ajansı ünvanını kazandı.

  Marmara Üniversitesi’nde Grafik Tasarım, Parsons’ta Design and Technology okudu. 2 master, 1 doktora sahibi. Daha önce Türkiye, İtalya, İngiltere, Amerika’da çalışan Ali, şu anda kariyerine reklam yönetmeni ve Leo Burnett Bucharest’in Chief Creative Officer’ı olarak devam ediyor.

 • Adrian Mediavilla, ilk 11 yaşındayken markalar…
  ADRIAN MEDIAVILLA

  ADRIAN MEDIAVILLA

  Señora Rushmore, Planlama Direktörü

  Adrian Mediavilla, ilk 11 yaşındayken markalar üzerine tartışmaya başladı. Coca-Cola Company’nin İspanya için ürettiği yeni bir içecek markası olan SprinGo’nun reklam kampanyası üzerine Santander’deki yerel gazeteye bir mektup gönderdi.

   

  Simdi Adrian İspanya’daki en önde gelen kreatif ajanslardan biri olan Señora Rushmore’un Planlama Direktörü. Señora Rushmore hem global hem de bölgedeki Coca-Cola kampanyaları üzerine çalışan nadir şirketlerden biri. WPP’nin bünyesinde olan Señora Rushmore aynı zamanda Vodafone’un İspanya’daki faaliyetlerinden de sorumlu. Señora Rushmore’un diğer müşterileri arasında ING Bank, El Corte Ingles, MINI ve Atletico de Madrid Futbol Kulübü de bulunuyor.

   

  Señora Rushmore ekibine katılmadan önce Adrian 6 senesini Paris’te Publicis Worldwide, Duke Razorfish ve Saatchi & Saatchi’de çalışarak geçirdi. Sonra Saatchi & Saatchi’nin efsane Londra ekibine katılarak Toyota Hybrid’in Avrupa’daki bütün işlerinin sorumluluğunu aldı. Bir sure sonra Adrian Viacom ekibine katılarak MTV, Paramount Channel ve pek çok diğer global eğlence şirketlerinin pazarlama direktörü olarak görev almaya başladı.

   

  Reklamcılık kariyerinin yan sıra Adrian, İspanya’da PAPEL, Jotdown ve Libero gibi yayınlarda yazılar yazıyor. London Business School, Universidad Complutense de Madrid ve Miami Ad School’da da dersler veriyor.

   

 • İtalyan Lisesi’nden sonra Boğaziçi…
  DR. AYBİL GÖKER

  DR. AYBİL GÖKER

  Habitus Research, Kurucu Ortak

  İtalyan Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunu olan Aybil Göker, London School of Economics (LSE)’de Sosyal Antropoloji yüksek lisansını tamamlayarak, University College of London (UCL)’dan Antropoloji doktora derecesini almıştır. 2007’de Türkiye’ye dönen Aybil, Yeditepe Üniversitesi’nde çalışırken bunun yanı sıra Boğaziçi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde dersler vermiş, doktora tezleri yürütmüş, yayınlar yapmıştır. 2012 yılında Alper Göker ile Türkiye’nin en iddialı etnografik araştırma ve stratejik danışmanlık şirketi olan Habitus Research’ü kurmuştur. Habitus Research 2015-2016 yılları arasında Baykuş Ödülleri’nde toplam 14 ödüle layık görülmüştür. Nisan 2015’te, Habitus Research Amerika/Florida’da şubesini açmıştır.

 • 15 yıl reklam, pazarlama stratejileri, marka…
  AKAN ABDULA

  AKAN ABDULA

  FutureBright Research, Kurucu ve Yönetici Ortağı

  15 yıl reklam, pazarlama stratejileri, marka yönetimi ve pazar araştırma iş deneyimi vardır. Grey İstanbul reklam ajansında Strateji ve Planlama direktörlüğü ve Grey Group Worldwide global strateji konseyi üyeliği yaptı. Grey global strateji konseyi üyesi 12 stratejistten biriydi.

  Reklam Özdenetim Kurulu üyeliği yaptı. Kırmızı ve Effie jüriliği yaptı. İşleri çok sayıda altın Effie ödülüne layık görüldü.

  FutureBright ve Davranış Enstitüsü’nü kurdu. Bugün her iki şirket Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasındadır. FutureBright Group 250’nın üzerinde markayı portfoyünde bulundurmaktadır. FutureBright bir reklam ajansı olmamasına ragmen, Effie Avrupa sıralamalarında üst sırada yer almaktadır.

  2016 yılında ZMET Institute’u kurdu ve Olson Zaltman & Associates’in dokuzuncu küresel ortağı oldu. ZMET Institute bugün Türkiye’nin en hızlı büyüyen nöropazarlama şirketlerinden biridir. TEDx ve Intel TechTalks konuşmacısıdır. Ünlü Daily Telegraph stratejik yaklaşımlarını haber yapmıştır.

  İstanbul Bilgi Üniversitesi, Marka Okulu, yüksek lisans düzeyinde Tüketici Davranışları dersini vermektedir.

 • Londra’da doğup büyümüş olan Jenk Oz bir…
  JENK OZ

  JENK OZ

  iCoolKid Ltd., Kurucu ve CEO

  Londra’da doğup büyümüş olan Jenk Oz bir aktör, sunucu ve eğitimli bir müzisyendir. 12 yaşında olan Jenk iCoolKid şirketinin kurucusu ve CEO’sudur. Jenk, Birleşik Krallıktaki en genç CEO’dur.

   

  iCoolKid 8 ve 15 yaşları arasındaki gençlere hitap eden bir yayımcılık, medya, danışmanlık ve prodüksiyon şirketidir. Şirket, iCoolKid.com adli bir websiteden, çeşitli sosyal medya platformlarından, orijinal içerik üreten bir YouTube sayfasından, haftalık Spotify playlistlerinden, Jenk’in kendi üretip SoundCloud aracılığıyla paylaştığı profesyonel gece kulübü seviyesinde mix edilmiş playlistler, “The Garage” olarak hitap edilen bir yapımcılık tesisi ve yakında piyasaya sürülecek olan bir kıyafet markası iCoolKidGear’dan oluşmaktadır. iCoolKids’in 165’ten fazla ülkeden 60,000 takipçisi bulunmaktadır.

   

  Jenk, BBC, CNN, MSN, The Telegraph, The Evening Standard, Business Insider, Start-Ups, Growth Business ve Vanity Fair gibi yayınlarda konu olmuştur. Temmuz ayında “Fikirler Mürekkebi” adlı bir TEDx konuşması yapmıştır ve Arlix Meet Genç Girişimciler Konferansı’nda gençleri hayallerini takip edip fikirlerini geliştirmelerine teşvik etmek için konuşma yapmıştır.

  Jenk, Start-up Magazine tarafından düzenlenen 2017’de İzlenilmesi Gereken 20 Genç Girişimci ve The Evening Standard gazetesi tarafından düzenlenen 2017 Yılının En Etkili İsimleri arasına girmiştir.

 • Kadıköy Anadolu Lisesi ve Boğaziçi…
  İHSAN ÖZÇITAK

  İHSAN ÖZÇITAK

  Deeper, Yönetici Ortak & İstanbul Bilgi Üniversitesi…

  Kadıköy Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Lisede başlayan tiyatro sevdası sebebiyle uzun bir üniversite öğrenciliği dönemi oldu. Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları ve Tiyatro Boğaziçi kadrolarında oyuncu-dramaturg-yazar-yönetmen olarak bulundu.

  30 yaşına kadar tiyatrocu olmaya çalıştı.

  Olamadı.

  Güzel bir teselli ikramiyesi olarak reklamcı oldu.
  Güzel Sanatlar Grubu bünyesinde farklı şirketlerde yazar, stratejist ve yönetici olarak çalıştı.
  2012’de bir süre yurt dışına kaçtı. Okudu, tazelendi. 2016’da geri döndü.
  Veri temelli bir davranışsal pazarlama şirketi olan Deeper’a yönetici ortak olarak katıldı.
  Ayrıca Bilgi Üniversitesi Marka Okulu’nda “Pazarlama İletişimine Evrimci Yaklaşım” dersini
  veriyor.

 • Galatasaray Üniversitesi'nin Siyaset Bilimi ve…
  BEDİZ EKER

  BEDİZ EKER

  Y&R Istanbul, Stratejik Planlamadan Sorumlu Başkan…

  Galatasaray Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.Siyasal iletişim projesi Fransız Hükümeti tarafından Bourse d’Excellence ile ödüllendirildi ve Toulouse Üniversitesi’nde İletişim Yönetimi ve İşletmeciliği yüksek lisans programını tamamladı. Reklamcılık kariyerine Paris’te, Euro RSCG Worldwide’ın Avrupa İş Geliştirme Departmanı’nda başladı. Türkiye’ye dönüp sırasıyla ALICE BBDO’da Stratejik Planlamacı, Alametifarika’da Marka Direktörü olarak çalıştıktan sonra Stratejik Planlama Direktörü olarak tekrar ALICE BBDO’ya geri
  döndü. Y&R İstanbul’a Stratejik Planlama’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak 2012’de katıldı ve halen bu göreve devam ediyor.

 • Doç. Dr. Kaan Varnalı, İstanbul Bilgi…
  DOÇ. DR. KAAN VARNALI

  DOÇ. DR. KAAN VARNALI

  İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, 4play…

  Doç. Dr. Kaan Varnalı, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Üniversitede lisans ve yüksek lisans seviyesinde tüketici psikolojisi, marka yönetimi ve araştırma yöntemleri alanlarında dersler vermektedir. Aynı fakültede 6 yıl süre ile Dekan Yardımcılığı yapmıştır. Endüstride Marka Okulu adıyla bilinen Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı’nın kurucu direktörüdür. 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Pazarlama alanında doktorasını tamamladıktan sonra 2013 yılında aynı dalda Doçent unvanını almıştır. Müşteri deneyimi ve davranışları üzerine gerçekleştirdiği araştırmaları Journal of Business Research, Electronic Commerce Research and Applications, International Journal of Information Management, Society gibi alanının en prestijli uluslararası akademik dergilerde yayınlanmış olan Kaan Varnalı’nın ayrıca sektöre yönelik kaleme aldığı 4 adet kitabı bulunmaktadır.

  Akademik çalışmalarının yanında BIST 100 şirketlerinden, küçük ve orta ölçekli dijital girişimlere kadar birçok kuruma müşteri deneyiminin keşfi ve iyileştirilmesi alanında yardım etmiş olan Kaan Varnalı, 4play Digital Workshop isimli mobil deneyim ajansının ortağı ve yönetim kurulu üyesidir.

 • Anne Michaut HEC Paris’te Grande Ecole, MBA,…
  ANNE MICHAUT

  ANNE MICHAUT

  HEC Paris, Pazarlama Programı Öğretim Üyesi

  Anne Michaut HEC Paris’te Grande Ecole, MBA, Executive MBA ve Executive Education programlarında eğitim verir. Lüks marka yönetimi ve inovasyon pazarlaması konularında ders veren Michaut, L’Oreal, McKinsey & Company, Orange, Michelin, AT Kearney, Kering ve LVMH gibi şirketlerle işbirliği yapmıştır.

  LVMH Academic Chair’in başında olan Michaut, HEC Paris’in lüks sektörü uzmanlığını derinleştirmek için çalışmalar yürütüyor. 2008-2015 yılları arasında Michaut, moda ve lüks marka işletmesi üzerine IFM ve Tsinghua tarafından ortak yürütülen bir yüksek lisans programının akademik direktörlüğünü yapıyordu.

  Araştırmasında lüks markalara odaklanan Michaut, lüks kavramının algısı, sürdürebilir kalkınma, girişimcilik ve müşteri deneyimi üzerine araştırmalar yapıyor. Michaut Wageningen Üniversitesinde pazarlama ve müşteri davranışları üzerine master, sosyal bilimler üzerine ise doktora yaptı. Aynı zamanda tarım mühendisliği diplomasi bulunan Michaut, HEC Paris’ten önce Unilever’de inovasyon ve ürün geliştirme süreçleri üzerine çalışmalar yürütüyordu.

 • Aralık 2015’ten bu yana Facebook’ta Türkiye…
  DERYA MATRAŞ

  DERYA MATRAŞ

  Facebook Türkiye, Ülke Direktörü

  Aralık 2015’ten bu yana Facebook’ta Türkiye Ülke Direktörü görevini yürüten Derya Özkaya Matraş, Facebook bünyesindeki, Türkiye’de faaliyet gösteren marka ve ajansların Facebook, Instagram ve diğer ilgili şirket ürünlerini en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla çalışan ekibe liderlik ediyor.

  Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde alan Matraş, Columbia Business School’da MBA derecesini tamamladı. Daha önce Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev aldı. Matraş, Facebook’a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.

 • Ağustos ayının sıcak bir gece yarısı…
  SAMİ BASUT

  SAMİ BASUT

  JWT Istanbul, Kreatif Direktör

  Ağustos ayının sıcak bir gece yarısı İstanbul’da doğdu. Gece hayatına merakı taaa o günlere dayanır. Her Türk genci gibi sokaklarda büyüdü, küçük yaşta ticarete atıldı. Tommiks, teksas ve misket sattı. Satış yeteneğini erken yaşta keşfeden babası, onu yazları Sultanhamam’da mağazalarının başına geçirdi. Marka ve alışverişi çok sevdi. Sıra üniversiteye gelince bir o kadar çok sevdiği tiyatro aşkının peşinden gitti. Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Shakespeare mi Pinter mı derken kendini bir reklam ajansında metin yazarken buldu. Mesleki gelişimini Publicis topraklarında tamamladı. Önce Yorum sonra Bold’da süregelen kariyerinde kreatif direktörlüğe kadar yükseldi. Bir yandan çalışırken bir yandan da Bilgi Üniversitesi reklam tasarımı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Bir çok yerel ve uluslarası markaya baktı ve bu markalara yerel ve uluslarası ödüller kazandırdı. Yeri geldi jüri oldu, yeri geldi seminerlerde konuşmacı. Şu an bir yandan Manajans/JWT’de kreatif direktörlük yapıyor, bir yandan da Boğaziçi Üniversitesi’nde Metin Yazarlığı dersi veriyor.

 • Sawsan, Müslüman kitleler için marka…
  SAWSAN ABDILLAHI

  SAWSAN ABDILLAHI

  Ogilvy Noor, MENA Bölgesi Direktörü

  Sawsan, Müslüman kitleler için marka danışmanlığı servisleri sunan Ogilvy Group bünyesindeki Ogilvy Noor’un MENA bölgesinden sorumlu Direktörüdür.

   

  Sawsan aynı zamanda Social@Ogilvy’nin Yardımcı Müşteri İlişkileri Direktörüdür.

   

  Sosyal medya ve seyahat alanlarında uzman olan Sawsan, Abu Dhabi’nin en büyük kültür şirketlerinden biri olan Abu Dhabi Tourism & Cultural Authority’de Müşteri Direktörlüğü yapıyor ve Visit Abu Dhabi’nin sosyal medyasını yönetiyor.

   

  Bundan öncesinde Sawsan Chevrolet’nin Orta Doğu bölgesinden sorumlu Sosyal Medya Direktörüydü. Şirketin müşterilerle daha etkili bir iletişim yürütebilmesi için müşteri ilişkileri yönetimi sistemi kurdu.

 • Kına Demirel, University of Leeds’ten mezun…
  KINA DEMİREL

  KINA DEMİREL

  Migros, Pazarlama İletişimi ve CRM Direktörü

  Kına Demirel, University of Leeds’ten mezun olduktan sonra, perakende tutkusu sayesinde Migros Ticaret A.Ş’de göreve başlamıştır. Perakende sektöründeki yolcuğuna Migros Ar-ge’de başlamış ve projeye imza atmıştır. Türkiye’nin en büyük sadakat programı olan Money Club’ı ekibiyle birlikte yönetmeye başlayan Kına Demirel, aynı zamanda  son 3 yıldır Migros Grubu’nun tüm markalarının da marka iletişiminin başındadır. Uluslararası arenada, ‘Big Data’ ve sadakat konularıyla ilgili konferanslarda konuşmacı olarak yer almaktadır.

   

 • Jonathan müşterilerin beklentilerini…
  JONATHAN DODD

  JONATHAN DODD

  Geometry Global, Küresel Strateji Direktörü

  Jonathan müşterilerin beklentilerini karşılamak için ajansın stratejik altyapısını kurmak ve geliştirmekten sorumlu. Yönetici ve müşteri ekipleriyle yakından çalışan Jonathan ajansın global strateji planlamaların da yönetiyor.

   

  Etkinleştirme alanında benzersiz deneyimi olan Jonathan, tüketici pazarlaması alanında alana olan katkılarından dolayı sektörün tanınmış liderlerinden biri. Deneyimleri arasında farklı ajanslardan ekiplerle çalışarak entegre çoklu-kanal çözümleri üretmek de yer alıyor.

   

  Jonathan, Birlesik Krallık’ın ilk halka acık satış danışmanlığı şirketi olan KLP’de kariyerine başladıktan sonra Grey Group’a katılarak şirketin pazarlama servislerini geliştirme üzerine çalışmalar yürüttü. Grey Marketing Services, Birleşik Krallık’ın en büyük 3. entegre pazarlama ajansı haline gelen Grey Integrated, Joshua ve G2 Worldwide’in kuruculuğunu üstlendi.

   

  Jonathan P&G, GSK, Unilever ve Coca-Cola gibi pek çok global müşteri ile çalıştı.

   

  Jonathan kar amacı gütmeyen bir hikayeler dünyası olan Give Kids the World’un yönetici kurulunda yer alıyor. Florida’da bulunan şirket hayati tehlikesi olan çocuklara ve ailelerine bir fantezi dünyasında ücretsiz, bir haftalık tatil imkânları sağlıyor.

  Boş zamanında Jonathan yerel lacrosse takımında yer alıyor. Hatta İngiltere’yi 2014 Dünya Şampiyonasında Grand Masters alanında temsil bile etti!

   

 • İzmirli. 2008 yılından beri İstanbul’da.…
  ARMAN ACAR

  ARMAN ACAR

  Unite.ad, Genel Müdür

  İzmirli. 2008 yılından beri İstanbul’da. Global markaların Türkiye’de dijital büyüme stratejilerinde ve iletişim planlamalarında yer aldı. 2010 yılında Türkiye’de sosyal medyada influencer kullanım kampanyalarının öncülerinden oldu. 7 yıldır 1000’den fazla yerli ve yabancı bir çok influencer kampanyasının planlanmasında ve hayata geçirilmesinde rol aldı. Girişim ekosisteminde çeşitli çalışmalar yapıyor ve bir çok girişime destek olup, danışmanlık yapıyor. Şu an Unite.ad’in genel müdürü.

 • Yıldız Teknik Üniversitesi Harita…
  CEM KEREM YOSUNTAŞ

  CEM KEREM YOSUNTAŞ

  Fiat Dijital Pazarlama Uzmanı

  Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu olan Cem Kerem Yosuntaş, kariyerine 2012’de GroupM Search’te Stratejist olarak başladı. Kariyerine Zer A.Ş.’de Marka Yöneticisi olarak devam etti ve şu anda 2016 yılında geçiş yaptığı Fiat markasında Dijital Pazarlama faaliyetlerini yürütüyor.

 • ODTÜ Fizik bölümü mezunu.Öğrencilik…
  PELİN ÖZKAN

  PELİN ÖZKAN

  MediaCat ve DigitalAge Genel Yayın Yönetmeni - Moderatör

  ODTÜ Fizik bölümü mezunu.

  Öğrencilik yıllarında reklamcılığa başladı.

  12 yıllık reklamcılık hayatından sonra 1993 yılında MediaCat’i yayınlamaya başladı.

  MediaCat’in yanısıra, Advertising Age gibi yan yayınların ve her yıl özel olarak İngilizce hazırlanan MediaCat Cannes Lions, Digital Age dergisinin, pazarlama ve iletişim kültürü dergisi Pİ’nin genel yayın yönetmenliğini yürütüyor.

  Sayıları 800’ü geçen MediaCat Kitapları’nın yayın yönetmenliğini de sürdüren Özkan’ın reklam dünyasının ustalarıyla ilgili “Hayatımız Reklam” isimli bir kitabı var.

  Pelin Özkan geniş bir ekiple Kapital çatısı altında her yıl onlarca workshop, seminer, Digital Age Summit, Brandweek Istanbul gibi etkinlikleri, Felis yaratıcılık ve Women to wacth  ödüllerini, Lovamarks araştırmasını gerçekleştiriyor.

  Türkiye’nin en büyük B2B yayıncısı, içerik üreticisi ve en büyük iş dünyası bilgi platformlarından biri olan Kapital Grup’un yöneticisi Pelin Özkan 50 kişilik bir ekiple her gün daha yeni ve yaratıcı fikirler bulmak için çalışıyor.

 • Reklamcılığa 2001 yılında reklam yazarı…
  ARDA ERDİK

  ARDA ERDİK

  Tribal Worldwide Istanbul, Ajans Başkanı & Yaratıcı…

  Reklamcılığa 2001 yılında reklam yazarı olarak başladı. 2006 yılında DDB İstanbul ekibine katıldı. 2012 yılında bir kariyer molası verdi ve dünyayı gezdi. Ardından Tribal Worldwide Istanbul’a yaratıcı yönetmen olarak döndü. Tribal Worldwide Istanbul, son 4 sene içerisinde 4 Büyük Ödül de dahil olmak üzere, 200’den fazla ulusal ve uluslararası ödül kazandı.

  2016 yılında, Tribal Worldwide Istanbul’un Ajans Başkanlığı görevini de üstlendi. Aynı zamanda Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. 2011 yılından beri, Kadir Has Üniversitesi’nde Reklam Yazarlığı dersleri vermektedir.

 • İzmir Amerikan Lisesi, daha sonra da Boğaziçi…
  İLKAY GÜRPINAR

  İLKAY GÜRPINAR

  TBWAISTANBUL, CCO

  İzmir Amerikan Lisesi, daha sonra da Boğaziçi Üniversitesi Uluslarası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu.

  Kariyerine reklam yazarı olarak başladı. 2006 yılında TBWA\ISTANBUL’a Kreatif Direktör olarak katıldı. Ekibe katılmasıyla birlikte, TBWA\ISTANBUL’un yıllar içinde Türkiye’nin en büyük ve en çok ödül alan ajansı haline gelmesine katkıda bulundu.

  Birçok uluslararası yarışma dışında Cannes Lions’ta üç kere jürilik görevi yaparak Türkiye’yi temsil etti. Ayrıca ekibi ile birlikte Cannes’dan Türkiye’ye en çok ödül getirenlerden biri. ADWOMEN tarafından dünyanın en etkili kadın kreatif direktörlerinden biri olarak gösterildi ve Mediacat/Advertising Age tarafından Yılın Reklamcısı seçildi. Son olarak bu sene, dünyanın en saygın pazarlama platformlarından Business Insider’in yayınladığı ‘Dünyanın En Yaratıcı 30 Kadını’ listesinde 3. sırada yer aldı.

  İlkay aynı zamanda, tüm dünyada ingilizce olarak yayınlanan kültür ve sanat dergisi 212’nin de kreatif direktörlüğünü yapıyor.

 • Alice BBDO ve Güzel Sanatlar'da sanat…
  AYŞE BALİ

  AYŞE BALİ

  Rafineri, Kurucu Ortağı & Kreatif Direktör

  Alice BBDO ve Güzel Sanatlar’da sanat yönetmeni, Total İletişim’de yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. 2001 yılında Rafineri’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Halen Rafineri’de başkan yardımcılığı görevini yürütüyor.

  Ekip arkadaşlarıyla birlikte yarattığı işler, ulusal ve uluslararası yarışmalarda 100’ün üzerinde ödül kazandı. Eurobest ve Cannes Lions’ta jüri üyesi olarak Türkiye’yi temsil etti. Kırmızı ve Kristal Elma yarışmalarında jüri başkanlığı yaptı.

 • Joseph, dünyanın önde gelen markalarının…
  JOSEPH CLIFT

  JOSEPH CLIFT

  WARC, Ürün Müdürü

  Joseph, dünyanın önde gelen markalarının yürüttüğü dijital pazarlama ve reklamcılık çalışmalarının analizini gerçekleştirip şirketlere danışmanlık yapan online hizmet tedarikçisi WARC’ın ürün geliştirme ekibinde yer almaktadır. WARC’ta birçok dijital ve editoryal projeye imzasını atmıştır. “WARC100” ve “Future of Strategy” adlı raporları bunlardan en yakın zamanda yayınlananlardandır. Joseph reklam sektörüne adım atmadan önce, finans hakkında gazetecilik yapıyordu.

 • Profesyonel yaşamına 1994 yılında Coca Cola…
  ENGİN AKSOY

  ENGİN AKSOY

  Vodafone, Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

  Profesyonel yaşamına 1994 yılında Coca Cola İçecek’te başlayan Engin Aksoy, 1997-2000 yılları arasında Michelin‘de Satış Bölge Müdürü olarak görev yaptı. 2000-2008 döneminde Nike şirketinde önce Satış ve İş Birimi Yönetiminden sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak, daha sonra Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu Satış Direktörü olarak çalıştı. Vodafone Türkiye’ye Nisan 2008’de Bireysel İş Birimi Direktörü olarak katılan ve daha sonra Bireysel ve KOBİ’den sorumlu Saha Satış Direktörü olarak görev alan Engin Aksoy, şirketin saha satış stratejilerinin belirlenmesinde ve satış kanallarının gelişiminde çok önemli rol oynadı. 1 Temmuz 2012 tarihinde Vodafone Türkiye Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine atanan Engin Aksoy, Ocak 2017’de ise Bireysel İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Aksoy, evli ve bir kız çocuk babası.

   

 • İdil Kesten, 2013 Eylül’den beri dijital…
  İDİL KESTEN

  İDİL KESTEN

  Gemius, Ülke Müdürü

  İdil Kesten, 2013 Eylül’den beri dijital teknoloji ve danışmanlık firması Gemius’un Türkiye, Yunanistan ve Ortadoğu’dan sorumlu Ülke Müdürü’dür. Gemius’tan önce, yaklaşık 4 yıl kadar comScore’un Türkiye’deki ürün ve hizmetlerinden sorumlu İş Geliştirme Müdürü olarak çalıştı. Kariyeri boyunca Thompson Reuters, Newsweek Türkiye ve Hannover-Messe gibi uluslararası kurumlarda çalışarak deneyim kazandı. Galatasaray Üniversitesi’nde lisans, Atina Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almıştır.

 • İstanbul Amerikan Robert Lisesi ve Marmara…
  VİKTOR KUZU

  VİKTOR KUZU

  Deeper, Kurucu

  İstanbul Amerikan Robert Lisesi ve Marmara Üniversitesi’nden mezun oldu. İlk işini ünivesite yıllarında kurdu, birkaç yıl içinde batırdı ve Güzel Sanatlar Grubu’na stratejik planlamacı olarak katıldı. Yıllar içinde birçok markanın pazarlama ve iletişim stratejilerinin oluşturulmasına yardımcı olduktan sonra 2012 yılında marka iletişimi ve pazarlama dünyasının yeni katmanlarını keşfetmek için Öner Şahin ve Taylan Yapıcı ile birlikte BLAB’ı kurdu. 2016 yılında veri temelli bir davranışsal pazarlama şirketi olan Deeper’ı kurdu ve insan irrasyonalitesini verinin rasyonelliği ile anlamlandıran teknolojiler üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

 • Burçak Ünsal, New York ve İstanbul…
  BURÇAK ÜNSAL

  BURÇAK ÜNSAL

  Ünsal Gündüz Avukatlık Ortaklığı, Kurucu Ortak

  Burçak Ünsal, New York ve İstanbul Baroları’na kayıtlı bir avukat olup Ünsal Gündüz Avukatlık Ortaklığı’nın kurucu ortaklarındandır.

  Boğaziçi Üniversitesi Yönetim ve Bilgi Sistemleri Bölümünde Siber Hukuk dersleri vermekte ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Sistemleri Araştırma Merkezi üyesi olarak hizmet vermektedir.

  Avrupa ve Türk Patent Enstitüleri nezdinde kayıtlı patent ve marka vekilidir.

  Ünsal Gündüz Avukatlık Ortaklığı’nı kurmadan önce, Google ve YouTube’un Bölgesel Hukuk Müşavirliğini yapmış, ABD, Japonya ve Türkiye’de on iki yılı aşkın bir süre Baker Botts, DLA Piper, Kobayasahi Todo gibi hukuk şirketlerinde hukuk uygulamasında bulunmuştur.

  Uluslararası Barolar Birliği ve Amerikan Barolar Birliği üyesi olan Ünsal, bu uluslararası meslek kuruluşlarında çeşitli komisyonlarda aktif görevler üstlenmektedir.

  • Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünden yüksek lisansı,
  • University of Virgina School of Law hukuk yüksek lisansı,
  • Marmara Hukuk Fakültesi’nden hukuk lisansı bulunmaktadır.
 • Av. Başak Purut İstanbul Hukuk mezunu olup, 15…
  BAŞAK PURUT

  BAŞAK PURUT

  ekşisözlük, Yönetim Kurulu Üyesi

  Av. Başak Purut İstanbul Hukuk mezunu olup, 15 yıldır Bilişim Hukuku alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca son 5 yıldır çeşitli girişimlere yatırım yapmakta ve halen Ekşi Sözlük’te yöneticilik görevine devam etmektedir.

 • 1999’da İstanbul Üniversitesi Hukuk…
  GÖKHAN AHİ

  GÖKHAN AHİ

  Avukat.com.tr, Kurucu

  1999’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Serbest avukatlık yapmaktadır. Bilgi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Hukuku Enstitüsü‘nde “Türk Hukuku’nda Bilişim Suçları” dersi vermektedir. Çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde Bilişim Hukuku alanında makaleleri yayınlanmıştır.  Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku, Bilişim Hukuku ve Ticaret Hukuku alanlarında çalışmakta olup, bilişim, teknoloji, internet, dijital oyun, sosyal medya ve dijital reklam şirketlerinde hukuk danışmanı olarak görev yapmaktadır.

 • 1978’de Sivas’ta doğdu. Liseyi bitirdikten…
  CELİL NALÇAKAN

  CELİL NALÇAKAN

  Oyuncu ve KAFA Dergisi Yazarı

  1978’de Sivas’ta doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Cumhuriyet Üniversitesi’nde Jeoloji Mühendisliğini kazandı. Kariyerine oyunculukla devam etme kararı alarak Sivas Devlet Tiyatrosu’na girdi. TÜRVAK’ın sınavını kazanıp İstanbul’a yerleşen Celil Nalçakan, oyunculuk eğitimine burada devam etti. 2006 yılından beri oyunculuk yapmakta ve şimdilerde KAFA Dergisi’ndeki yazılarıyla okuyucularıyla buluşmaya devam etmektedir.

 • 1978'de İstanbul'da doğdu. İstanbul…
  CANDAŞ TOLGA IŞIK

  CANDAŞ TOLGA IŞIK

  Kafa Dergisi, İmtiyaz Sahibi - Gazeteci ve Köşe Yazarı

  1978’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi biyoloji bölümünden mezun oldu.

  Kariyerine medya sektöründe devam etme kararı alıp 2002’de yerel bir radyoda program yapmaya başladı. Ardından BEST FM’de radyo programları hazırlayıp sundu. 2007 yılından bu yana Posta Gazetesi’nde gazetecilik ve köşe yazarlığı yapan Işık, bu süreçte “Bunu Konuşalım” adında bir televizyon programı hazırlayıp sundu. “İthal Edilmiş Korkular Ülkesi” ve “Portakal Ağacı” adında iki kitabı olan Candaş Tolga Işık, aynı zamanda KAFA, Fitbol ve #tarih dergilerinin imtiyaz sahibi.

 • İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Teknik…
  MERVE ÖZBEY

  MERVE ÖZBEY

  Müzisyen, YouTuber

  İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Sanat Müziği eğitimi aldı.

  13 yaşında Mine Koşan vokalistliği ile başlayan müzik hayatı. Ebru Gündeş, Demet Akalın‘a vokalistlik yaparak devam etti. Erdem Kınay ile yaptığı “Helal Ettim” şarkısında düet ile tanındı.. Sanatçı kimliğinin yanı sıra dijital dünyaya hakimiyeti ile bilinen Merve Özbey  yeni açtığı YouTube kanalında akustik performansıyla  sevenleri ile buluşuyor.

 • 1972'de Taksim'de doğdu.Müzik dinledi.…
  TOKYOPHONLINE

  TOKYOPHONLINE

  Fotoğraf Sanatçısı

  1972’de Taksim’de doğdu.

  Müzik dinledi. Reklamda çalıştı.

  Sinemacı oldu.

  Fotoğraf çekmeyi de çok seviyor.

 • 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Eskişehir…
  ENİS BARUH

  ENİS BARUH

  Wanda Dijital, Kreatif Direktör

  1983 yılında İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sosyoloji bitirdi. 2002 yılında reklam sektörüne giriş yaptı. Mezuniyetten sonra cezaevlerinde senaryo dersleri ve film festivali düzenleyen Hayal Kurmak Serbest projesinde ve Sender Senaryo Atölyeleri’nde yönetici asistanlığı pozisyonunda çalıştı.

   

  Proje tamamlandıktan sonra İlancılık Reklam Ajansı’nda 4 seneye yakın reklam yazarlığı yaptı. Eşzamanlı olarak dizi ve uzun metraj film senaryolarında çalıştı. Dijital sektördeki yükselişi değerlendirerek 2010 yılında Wanda Digital bünyesine katıldı. Bugüne kadar birlikte çalıştığı ekiplerle yerli ve yabancı yarışmalarda 150’ye yakın ödül kazandı. Zaman buldukça dijital reklam ve reklam senaryo yazımı üzerine eğitim vermektedir.

 • Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu…
  ALİ ERKURT

  ALİ ERKURT

  4129Grey, Dijital Yaratıcı Stratejist

  Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Ali Erkurt, lisans öğrenimi boyunca Reklam Atölyesi’nde reklam yazarı, editör ve sanal koordinatör olarak görev yaptı. Dijital pazarlama, sosyal medya ve reklam üzerine uzun zamandır blog yazarlığı yapıyor, seminer ve eğitimler veriyor. Bugüne kadar strateji, reklam yönetimi ve yaratıcı ekip lideri; dijital iletişim grup başkanı olarak çalışan Erkurt, halen 4129Grey’de Dijital Yaratıcı Stratejist olarak görev yapmaktadır.

 • 1977, İstanbul doğumlu olan Oben Budak, Kocaeli…
  OBEN BUDAK

  OBEN BUDAK

  Yazar, DJ

  1977, İstanbul doğumlu olan Oben Budak, Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü’nden sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Opera Şan eğitimi almıştır.Gaye Sökmen Ajans’a bağlı olarak mankenlik ve reklam oyunculuğu yapan Oben Budak, TRT’de seslendirme yapmıştır. Budak, Sertab Erener’den öğrendiği ses ve nefes teknikleriyle Ajda Pekkan ve Aşkın Nur Yengi’ye vokalistlik yapmıştır.

  Kral TV’nin ilk VJ’lerinden biri olan Oben Budak, Star TV ve ATV’de sunuculuk görevlerinde bulunmuştur. Budak, Aktüel dergisinde muhabirlik, Harpers Bazaar’da moda editörlüğü ve FHM’de yayın yönetmenliği yapmıştır.

  2005 yılında Sabah gazetesinde önce Müziklerin Efendisi köşesini, ardından da trendoben köşesini kaleme alan Oben Budak, daha sonra 2009’dan beri Habertürk gazetesinde Jöntürk’ü yazmaya başlamıştır.

  Çoksatanlar arasına giren Falan Filan (2012), Hayvan (2013) ve Büyük (2015) adında romanlar yazmış olan Oben Budak, son yıllarda hobi olarak başladığı DJ’lik dünyasında, Discoben adıyla aranılan bir isim haline gelmiştir.

 • 1980'de doğdu.İngiliz Dili ve Edebiyatı…
  ALİ MUSA PAÇA

  ALİ MUSA PAÇA

  Punch, Kurucu ve Kreatif Direktör

  1980’de doğdu.

  İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu.

  2007’de rabarba’yı,

  2013’te Punch’ı kurdu.

  2014’te oğlu Uzay’ın iki yapımcısından biri oldu.

  Arada ödüller aldı, çok kötü gitar çaldı, bir de boks yaptı.

  Halen ressamların çizebilen işsizler olduğuna inanıyor.

   

 • 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Farklı…
  MERT TANER

  MERT TANER

  The Gang Agency, Kreatif Direktör

  1983 yılında İstanbul’da doğdu. Farklı sektörlerde yaşadığı deneyimlerden sonra, 2007 yılında digital reklamcılık kariyerine başladı. Reklam yazarlığı kökenli olup, digital alanda kendini geliştirdi. Pek çok büyük markaya çeşitli digital reklam kampanyalar hazırladı. Şu anda The Gang Agency’de yaratıcı ekibin başında görev yapmakta.

 • 1980 İstanbul doğumlu. Bilgi İşletme-İktisat…
  SAADET ALGAN

  SAADET ALGAN

  Yazar, Blogger

  1980 İstanbul doğumlu. Bilgi İşletme-İktisat ve Bilgi Finansal Ekonomi Yüksek Lisans mezunu. Aile şirketinde Finans bölümünün başındayken kızı Ada’nın ve oğlu Aras’ın doğumu ile blog,yazı işlerine ağırlık verdi. Sosyal medyanın hayatına girmesi ile anneler ile birlikte pek çok projede yer aldı. “Size Koca Diyebilir miyim?” adında Altın Kitaplar’dan çıkan ilişkiler üzerine kitabı çok beğenildi.

 • 15.08.1992 doğumlu. Dokuz Eylül…
  HALİL İBRAHİM GÖKER

  HALİL İBRAHİM GÖKER

  Sinema Sanatçısı ve Tiyatrocu

  15.08.1992 doğumlu.

   

  Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu, aynı zamanda tiyaro eğitimi var.

   

  Özdemir Nutku danışmanlığında 2 yıldır İzmir Tiyatrohane’de performans sergilemektedir ve geçtiğimiz yıl vizyona giren “Nasıl Yani?” isimli filmde başrol(Taci karakteri) oynamış ve senaryosunu yazmıştır.

 • 2 Şubat 1976 tarihinde İstanbul‘da…
  ESİN ÖVET

  ESİN ÖVET

  Magazin Gazetecisi

  2 Şubat 1976 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Üniversite eğitimini Makine Ressamlığı bölümünde başladığı yıl 1995 yılında okulu bırakarak Sabah Gazetesi‘nde Magazin haberciliği yaparak çalışmaya başlamıştır.

  Habertürk gazetesinde Esit Övet Unisex ismini verdiği köşesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Aynı zamanda Habertürk kanalında yayınlanan HT Masa programında da yer aldı. Magazin gazetecisi Esin Övet, mesleğe başladığı 1995 yılından beri İstanbul gecelerinin nabzını tutuyor. Dışarıdan çok renkli görünen gecelerde, yıllardır tanık olduğu, gözlemlediği veya duyduğu olayları 2013 yılında ‘Siz Uyurken‘ adıyla bir kitap haline getirdi.

 • Üniversitede İnşaat Mühendisliği ve…
  CEMİL HASİMİ

  CEMİL HASİMİ

  Pure New Media, Yaratıcı Takım Lideri

  Üniversitede İnşaat Mühendisliği ve Ekonometri okudu, ama reklamcı olmaya karar verdi ve reklam ajansında çalışmaya başladı.

  Birkaç yerde staj yaptıktan sonra, Wanda Dijital’de Sosyal Medya Yöneticisi oldu. Süpervizörlüğe terfi ettikten sonra Sosyal Medya Kreatif Başkanı oldu. Turkcell, Frito-Lay, L’Oréal, Durex, Garanti Bankası ve Microsoft gibi markalarla çalıştı ve sayısız ödül kazandı.

  McCANN Istanbul’da Sosyal Medya Direktörü olarak 1 sene çalıştı.

  Şimdilerde Pure New Media’nın Yaratıcı Takım Lideri olarak çalışıyor.

 • 14 senedir İstanbul’da yaşayan “Made in…
  ALEXANDER KOKOSKERIYA

  ALEXANDER KOKOSKERIYA

  Moda Yazarı ve Kreatif Direktör

  14 senedir İstanbul’da yaşayan “Made in Russian” bir moda ve kreatif direktörü. New York ve Boston’da takılıp Fcuk’de “fashion merchandiser” olarak çalıştıktan sonra Türkiye’deki çeşitli dergilerde faklı işleri yayınlanmakta. Moda editörünün, foroğrafçının üçüncü gözü olduğuna inandığından mesleğine çok önem veriyor. Aynı zamanda moda ve stil dünyasına taptığı için annesinin “Coco Chanel” babasının “Alexander McQueen” olduklarını iddia eden “maksimalist” bir kişiktir. En sevdiği cümle: “Style always wins.”

 • İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan…
  NAZLI KURŞUNOĞLU

  NAZLI KURŞUNOĞLU

  Zer Dijital Marka Yöneticisi

  İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği eğitimi alan Kurşunoğlu, kariyerine 2011’de GroupM Search’te Stratejist olarak başladı. Çalışma hayatına UM’de Dijital Strateji Yöneticisi olarak devam etti. 2015’te Zer A.Ş. bünyesine katılarak bugün Marka Yöneticisi pozisyonunu yürütmektedir.

 • Merhaba, ben Berfe. İnsanlara sormaktan en çok…
  BERFE MUTLUER

  BERFE MUTLUER

  Blogger, Influencer

  Merhaba, ben Berfe. İnsanlara sormaktan en çok nefret ettiğim soru “nerelisin?” sorusu… Dünyalıyım… İstanbul’da yaşıyorum. Bale öğretmeniyim ve aynı zamanda tiyatro, psikoloji yüksek lisans öğrencisiyim.Moda uzmanı, yada moda ile ilgili bir işte çalışmış değilim. Moda’yı, giyinmeyi çok ama çok seviyorum. Severek kullandığım ürünleri, arkadaşlarıma önermekle başladı bu bloggerlık şimdiki adı ile influencer maceram.

 • İş yaşamına 2009 yılında SEM’de Google…
  DENİZ ARIKTEKİN CAVILDAK

  DENİZ ARIKTEKİN CAVILDAK

  Zer Dijital Strateji ve Planlama Yöneticisi

  İş yaşamına 2009 yılında SEM’de Google Adwords Marka Stratejisti olarak başlayan Cavıldak 2010-2013 yılları arasında GroupM Search’de Strateji Ekip Lideri olarak yürüttüğü görevinin ardından 2013 yılında Zer A.Ş. bünyesine katılmış olup, Dijital Strateji ve Planlama Yöneticisi pozisyonunu yürütmektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

 • 1982 İstanbul doğumluyum. Sakarya Üniversitesi…
  MELEK İÇMELİ ÖĞÜT

  MELEK İÇMELİ ÖĞÜT

  SuperMom | Fashion& Kids Blogger

  1982 İstanbul doğumluyum. Sakarya Üniversitesi – Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. Üniversiteden sonra eğitim alanında hizmet veren büyük bir şirkette 5 yıl Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaptım.Bir kızım olacağını öğrendikten sonra işten ayrılıp tam zamanlı anne olmayı tercih ettim.

  Kızım doğduktan sonra onunla aynı renk ve modellerde giyinmeye başladık. Yaptığım kombinler ve kızımla verdiğimiz pozlar sosyal medyada herkes tarafından çok beğenildi. Bir süre sonra annelerle bir araya gelmek ve yardım yapmak amaçlı “SuperMom” şenliklerini yapmaya başladım. Her yıl yaptığım şenliklere anneler ve çocukları büyük bir ilgi ile katılıyorlar. Çok keyifli geçiyor. Şimdi ise bir oğlum oldu. Artık iki çocuklu olarak, hem oğlum hem de kızımla yaptığım kombinler sosyal medyada çok seviliyor.

 • Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği…
  ESRA ERDOĞAN

  ESRA ERDOĞAN

  P&G Marka ve Alışverişçi Pazarlama Grup Müdürü

  Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden 2007 yılında mezun olan Esra Erdoğan, iş hayatına ilk adımını 2007 yılında, P&G Türkiye Bilgi Teknolojileri yönetimi departmanında Dijital pazarlama müdürü olarak attı. 2009-2010 yılları arasında Avrupa Bölgesi E-ticaret Çözüm müdürü olarak çalışan Erdoğan, 2010 yılı sonunda P&G Türkiye Marka Yönetimi departmanına geçerek Prima Türkiye ve Kafkaslar Ürün Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2014 yılında Alışverişçi Pazarlama Ürün Müdür Yardımcısı olarak başladığı görevine 2016 yılı itibariyle P&G markasını da ekleyerek, P&G Marka ve Alışverişçi Pazarlama Grup Müdürü olarak devam etmektedir.

 • Neslihan Yeldan, 25 Şubat 1969 yılında…
  NESLİHAN YELDAN

  NESLİHAN YELDAN

  Dizi Oyuncusu

  Neslihan Yeldan, 25 Şubat 1969 yılında İstanbul’da doğdu. Tiyatroya, 1987 yılında Ortaoyuncular topluluğunda başlayan Neslihan Yeldan, 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Kent Oyuncuları, Haldun Dormen Tiyatrosu gibi topluluklarda çalışmanın ardından, Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncularına katılan Neslihan Yeldan, Yılmaz Erdoğan’ın tv’de yayınlanan, ”Bir Demet Tiyatro” adlı oyununda da Füreyya karakterini oynadı. 1989 yılında Özlem Savaş ve Hakan Ural’ın oynadığı, ”Şeytanın Kurbanları” adlı dizi ile ilk defa ekran karşısına çıktı. Daha sonra; Yaz Evi, Ruhsar, Güneş Yanıkları, Organize İşler, Düriyenin Güğümleri gibi dizilerde rol aldı.  Şimdilerde ise yeni bir dizi projesi olan ve Star TV ekranlarında yayınlanan İstanbullu Gelin dizisi ile sessizliğini bozan Neslihan Yeldanİstanbullu Gelin dizisinde rol almakta ve Senem karakterini canlandırmaktadır.

 • Kramp’ın Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı…
  AHMET AKIN

  AHMET AKIN

  Master of Ceremony

  Kramp’ın Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı olan Ahmet Akın, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, University of Rochester Simon Business School’da MBA eğitimini tamamladı.

  Reklamcılık mesleğine Güzel Sanatlar / Saatchi & Saatchi’de başladı. Daha sonra 9 yıl çalıştığı TBWA Istanbul’da Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. 2009 – 2013 döneminde, Leo Burnett İstanbul’da CEO olarak çalıştı.

  2010 – 2013 döneminde Reklamcılık Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Ahmet Akın, 2011 – 2013 döneminde Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü. 2013-2014 öğretim yılından itibaren Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Marka Okulu’nda ders vermektedir.

 • Akasya Asıltürkmen, 14 Nisan 1977 tarihinde…
  AKASYA ASLITÜRKMEN

  AKASYA ASLITÜRKMEN

  YouTuber

  Akasya Asıltürkmen, 14 Nisan 1977 tarihinde İstanbul’da ailesinin ikinci çocuğu olarak doğmuştur.
  Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nun açtığı kursa katılan Akasya Asıltürkmen, hemen ardından konservatuar öğrencisisi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Semaver Kumpanya

   İstanbul Devlet Tiyatrosu, Yan Etki Sahne, Emek Sahnesi, Bo Sahne gibi tiyatrolarda çalışmıştır. Sinema, dizi ve tiyatro çalışmalarının yanı sıra profesyonel olarak reklam seslendirmesi yapmaktadır.

  Göztepe Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başlayan öğretmenlik macerası da bir yandan devam etmektedir. Pana Akademi’de Etkili ve Güzel Konuşma dersleri, kamera önü oyunculuk eğitimi vermiştir. Halen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kamera Önü Oyunculuk ve Oyuncu Yönetimi dersleri vermektedir. Ayrıca şirket eğitim programlarına katılmakta ve kendi oluşturduğu “Yaratıcılık Atölyesi ” çalışmalarını yapmaktadır. Yaklaşık iki senedir Youtube kanalı Akasya Ana için içerik üretmektedir.

 • 1982’de İzmir’de doğdu. Marmara…
  URAS BENLİOĞLU

  URAS BENLİOĞLU

  YouTuber

  1982’de İzmir’de doğdu. Marmara üniversitesi İletişim fak RTS bölümünden mezun oldu. 2000-2007 yılları arasında Atv Haber’de 2007-2013 arası Show haber merkezinde , muhabirlik, spikerlik, seslendirmenlik yaptı. 1 Haziran 2014’te YouTube kanalını açtı. Şu an kendi adındaki YouTube kanalında 1.400.000 abonesi bulunuyor.

 • Kramp’ın Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı…
  AHMET AKIN

  AHMET AKIN

  Kram, Ajans Başkanı

  Kramp’ın Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı olan Ahmet Akın, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, University of Rochester Simon Business School’da MBA eğitimini tamamladı. Reklamcılık mesleğine Güzel Sanatlar / Saatchi & Saatchi’de başladı. Daha sonra 9 yıl çalıştığı TBWA Istanbul’da Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. 2009 – 2013 döneminde, Leo Burnett İstanbul’da CEO olarak çalıştı. 2010 – 2013 döneminde Reklamcılık Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Ahmet Akın, 2011 – 2013 döneminde Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü. 2013-2014 öğretim yılından itibaren Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Marka Okulu’nda ders vermektedir