MediaCat ShortCase - Brand Week Istanbul

MediaCat ShortCase

2021

Web Adresi

Etkinlik Hakkında

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen kısa film yarışması MediaCat ShortCase, bu kez Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin (TOAD) işbirliğinde, Novo Nordisk Türkiye koşulsuz desteğiyle hayata geçiyor. Yarışmanın bu yılki teması ise “Obeziteye Karşı Doğru Farkındalık”. Dünyada 650 milyon, Türkiye’de ise 20 milyon fazla kilolu ve obeziteli birey bulunuyor. Başka bir deyişle, Türkiye’de her 3 bireyden 1’i obeziteli. Ancak obezite kadar tehlikeli olan bir şey var ki, o da konuya ilişkin yanlış bilgiler ve algılar. MediaCat ShortCase 2020, 30 yaş altı herkesi (bireysel ya da ekip olarak) obeziteye dair doğrular inşa etmeye davet ediyor.

BRIEF

Obezite, tedavisi mümkün olan ve profesyonel hekim desteği gerektiren bir hastalık. Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 27’nin üzerinde olan bireyler fazla kilolu, 30’un üzerinde olan bireyler obeziteli kabul ediliyor. Ancak toplumda Vücut Kitle İndeksi’nin ne olduğuna yönelik farkındalık oldukça düşük. Bu bilgi eksikliği ise, fazla kilolu bireylerin kendilerini balık etli olarak tanımlayarak, obezitenin getirdiği sağlık risklerini es geçmelerine sebebiyet verebiliyor.

Obezitenin yol açtığı sağlık risklerinin yanında, obeziteli bireylerin aile içinde, işyerinde, toplu ulaşım araçlarında vs. uğradıkları negatif ayrımcılık da yaygın bir davranış biçimi olarak görülüyor. Hastalığa yönelik bilinçlenmenin artması, bu psikolojik baskının ortadan kalkması ve obezitenin yalnızca kozmetik bir problem olarak algılanmasının önüne geçilmesi için de çok önemli.

MediaCat ShortCase’e başvuracak olan markalı kısa filmler; obezite tanısında kritik olan Vücut Kitle İndeksi kavramının bilinirliğinin artırılmasını ve VKİ’si 30’un üzerinde olan bireylerin obeziteli olduğu bilgisinin yaygınlaştırılmasını amaçlamalı; oluşturulan hikâye, obeziteli bireylerin bir hekime giderek tedavi olması gerektiği mesajını vermeli ve/veya obeziteli bireylerin maruz kaldığı psikolojik baskının ortadan kalkması için gerekli olan bilinçlenmeyi vurgulamalı.

Obeziteyle ilgili temel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

DEĞERLENDİRME SÜRECİ

MediaCat ShortCase kazananları, sektörün seçkin isimlerinden oluşan bir jüri tarafından belirlenecek. Jüri yaptığı değerlendirmede projeleri, Strateji (yüzde 30), Yaratıcılık (yüzde 40) ve Uygulama (yüzde 30) kriterlerine göre ele alacak. MediaCat ShortCase başvuruları 30 Kasım’a kadar uzatıldı.

Kapital Medya tarafından verilecek ödüllerde, yarışmanın birincisi 10.000 TL, ikincisi 7.500 TL, üçüncüsü ise 5.000 TL’nin sahibi olacak.

MediaCat ShortCase 2019 kazananlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu

Başvurular sona erdi.

Katılım Koşulları

KATILIM KOŞULLARI

Kimler katılabilir?

MediaCat ShortCase Ödülleri; film, yaratıcı içerik üretimi ve ticari marka iletişimi dünyasında faaliyet gösteren ya da göstermek isteyen 30 yaş altı herkese açıktır.

Özgünlük

MediaCat ShortCase’e yapılan film başvurularının daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.

Değerlendirme Metodolojisi

Yarışmaya katılmış tüm işler jüri tarafından ön elemeye tabi tutulur. Jüri, yarışmaya katılmış tüm işleri dijital ortamda değerlendirerek belirlenen kriterlere göre puanlar. Bu kriterleri yerine getiren işlerle kısa liste oluşturulur. Daha sonra jüri üyeleri kısa listeye kalan işleri değerlendirmek adına toplanır.

Jüri toplantısında projeler iki (2) aşamalı oylama sistemi ile değerlendirecektir:

Aşama 1: Jüri yarışmaya katılmış ve kısa listeye kalan işlere her kritere göre on (10) üzerinden puan verecektir. Bu puanların her kritere göre ağırlığı alınacaktır. Her kriterin ağırlıklı puanları toplamı 6,0’ın üzerinde olan çalışmalar finalist olacaktır.

Aşama 2: Finalistler jüri tarafından tekrar değerlendirilerek en yüksek puan alan proje, birincilik ödülüne hak kazanacaktır. Bu aşamalarda da elektronik oylama yapılacaktır.

Değerlendirme Kriterleri

Strateji %30 (Yaratıcı fikrin ardındaki içgörünün ve bu çerçevede geliştirilen stratejinin gücü.)

Yaratıcılık %40 (Belirlenen strateji çerçevesinde geliştirilen çalışmanın yaratıcılığı ve özgünlüğü.)

Uygulama %30 (Yapılan çalışmanın uygulama ve prodüksiyon kalitesi.)

Görsel Malzeme

Gönderilecek videolar başta olmak üzere tüm katılım materyalleri jüri değerlendirme toplantılarında, ödül töreninde ve yarışma sonrası MediaCat’in dijital kanallarında ve sosyal medya mecralarında kullanılacaktır.

Markalı içerik videolarının iki (2) dakika uzunluğunda olarak yüklenmesi gerekmektedir. Videolar jüri değerlendirme toplantılarında ve işin ödül kazanması durumunda yarışma sonrası etkinliklerde kullanılacaktır. Zaman sınırlamasına uyulması önemle rica olunur.

Markalı içerik videoları MP4 + H.264 olmalıdır. En çok 100 MB ve en çok 2 dakika uzunluğunda olmalıdır. Görüntü ve ses tek dosya halinde olmalıdır.

Tanıtım ses dosyasının mp3 formatında olması gerekmektedir.

DVD, Windows Media Video, QuickTime veya diğer formatlardaki film dosyaları kabul edilmemektedir.

Markalı içerik videolarını tanıtan; kısa filmin senaryosunu ve mesajını özetleyen, 200 kelimeyi aşmayan tanıtım metinlerinin eklenmesi gerekmektedir.

Genç yaratıcılar tarafından hazırlanacak olan bu filmler bir marka, ürün ya da hizmet tanıtımı içermemeli; filmlerde herhangi bir marka adı ve logosu yer almamalıdır.

Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. Kapital Medya Hizmetleri A.Ş. bu malzemeleri yarışma ile ilgili her türlü tanıtımda ve yayınlarında haber veya gelir getirici amaçlarla kullanabilir. Kazanan ilk 3’te yer alan filmler, Türkiye Obezite Araştırma Derneği ve Novo Nordisk tarafından, kampanyalarında kullanılma hakkına sahip olur.  Bu tür durumlarda yarışmaya katılımcı taraf telif talep edemez, yarışmaya katılırken bu kuralları kabul eder.

DESTEKLEYENLER

İLETİŞİM

Tuğba Özöğretmen
tugbadulger@kapital.com.tr

Alev Kaynak
alevkaynak@kapital.com.tr

Ata Ekse
ataekse@kapital.com.tr