Brand Academy Sertifika Programı 2016

Programa katılacak öğrencilerin; sertifikayı almaya hak kazanabilmeleri için programdaki tüm dersleri almaları gerekmektedir.

9 Kasım / BRAND ACADEMY SALONU 'nun katkılarıyla


09:30 - 10:20 Insight 101 / Doç. Dr. Kaan Varnalı

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık bölümünde lisans ve yüksek lisans düzeyinde tüketici davranışları, yeni mecralar, sayısal mantık ve dijital araştırma yöntemleri dersleri veren Doç. Dr. Kaan Varnalı, aynı zamanda İletişim Fakültesi dekan yardımcılığı ve Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı direktörlüğü görevlerini de yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Kaan Varnalı’nın güncel araştırma alanları arasında mecra-bazlı faktörlerin insan davranışları üzerindeki etkileri, mobil pazarlama stratejileri, sosyal medyada marka iletişimi ve online toplulukların tüketim ve iletişim üzerindeki etkileri bulunmaktadır. Bu alanlarda yaptığı araştırmaların bulguları ve akademik literatür ile desteklediği fikirlerini kaleme alarak yazdığı 3 adet kitabı ve çok sayıda akademik ve sektörel makalesi bulunmaktadır. Kaan Varnalı akademik çalışmalarının yanında Türkiye’nin önde gelen markalarına öncelikle pazar araştırmaları ve pazar-odaklı içgörü üretimi olmak üzere, stratejik marka yönetimi, davranış tasarımı, müşteri şikayetleri yönetimi ve sosyal medya tabanlı araştırma ve pazarlama stratejileri alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

10:40 - 11:30 Creativity 101 / Emir Işık

Emir Işık; yirmi seneyi aşan pazarlama ve iletişim tecrübesini, Unilever, McCann, FutureBrand, Leo Burnett ve JWT gibi uluslararası şirketlerde aldığı görevlerle edinmiştir. Hem danışmanlık, hem reklam ajansı, hem de marka tarafında çalışarak, pazarlama dünyasındaki farklı bakış açıları ve süreçleri bizzat deneyimlemiştir. Birlikte çalıştığı markalar arasında Samsung, Coca-Cola, GM, Turkcell, Ülker ve TEB gibi Türkiye’nin ve dünyanın güçlü markaları bulunmaktadır. Işık, halen Manajans J. Walter Thompson reklam ajansında Chief Operating Officer olarak görev yapmaktadır.


11:40 - 12:30 Marka Yönetimi 101 / Haluk Sicimoğlu

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio’da Akron Üniversitesi’nde Pazarlama ağırlıklı İş İdaresi bölümünden mezun olduktan sonra Florida’da Miami Üniversitesi’nde, Pazarlama konusunda lisans üstü eğitimini tamamladı. Pazarlama İletişimi kariyerine 1988 yılında Manajans/Thompson’da araştırma bölümünde başladı ve aynı ajansta müşteri ilişkilerinde görev aldı. 1991 yılında ALICE/BBDO ailesine katılarak bu ajansın Stratejik Planlama Direktörlüğü’nü üstlendi. 1992 yılında Türkiye’nin ilk stratejik marka planlaması şirketi olan FOCUS 4’u kurdu.1998-2000 yılları arasında merkezi Barcelona’da bulunan BBDO University’nin Stratejik Planlama Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. O zamandan beri ateşli bir FC Barcelona taraftarı ve aynı kulübün resmi üyesi. 2013 ve 2014 yıllarında Reklamcılık Vakfı Başkanlığı da yapan Sicimoğlu halen 2015 yılının başında hayata geçirdiği eğitim, danışmanlık ve yeni nesil marka iletişimi şirketi THAAT’S IT’in kurucu başkanıdır. Sicimoğlu İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde de dersler vermektedir.


14:00 - 14:50 Spor Odaklı Pazarlama İletişimi 101 / Ahmet Gülüm

2001 yılında Türkiye’nin ilk ve tek spor odaklı pazarlama iletişimi ajansı olan Sportsnet’i kurdu. 15 yılda farklı hizmet alanlarında büyüyerek bir şirketler grubu halini alan Sportsnet, Etkinlik Şirketi Allsports, Türkiye’nin ilk spor odaklı dijital ajansı olan Vo2, dünyanın en büyük spor ajansı Octagon, sportstv ve sportstvkadın’ı bünyesinde barındırmaktadır. Sportsnet Group aradan geçen 15 yıllık süreçte P&G Avrupa Olimpiyatları İletişimi, H&S FIBA EuroBasket 15 İletişimi, THY Euro 2016 İletişimi, gibi ulusal ve uluslararası yüzlerce kampanyanın 360 derece iletişim kampanyalarını yürüttü. Sportsnet Group ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığında kurulan İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu projesini hayata geçirdi. Aynı üniversitede Spor Yöneticiliği Bölümü öğretim üyesi olarak da deneyimlerini öğrencilerle paylaşıyor. ...


10 Kasım / BRAND ACADEMY SALONU


09:30 - 10:20 Strateji 101 / Necati Özkan

Kara Harb Okulu ve Ankara Hukuk Fakültesi'nde okudu. ODTÜ İşletme Bölümü’nde MBA eğitimi aldı. 1985 yılında Öykü Reklam Ajansı’nı kurdu.İletişim fakültelerinde strateji, yaratıcılık, kampanya yönetimi ve seçim kampanyaları dersleri verdi. Liderlere, adaylara ve siyasi partilere iletişim danışmanlığı yaptı, kampanyalarını yönetti. 2010’da dünyanın önde gelen siyasi danışmanları arasından 10 kişilik “Dünya Rüya Takımı”na seçildi. Aynı yıl Aristotle uluslararası siyasi iletişim büyük ödülünü aldı. 2012- 2015 arasında bağımsız reklam ajansları networkü olan Dialogue International’in Global Başkanlığı, 2014 - 2016 arasında ise Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC) Başkanlığı görevlerini üstlendi.Türkiye tanıtım kampanyasıyla kazandığı Gümüş Adrian ödülü ve çeşitli seçim kampanyalarıyla kazandığı, 9 Altın Pollie Ödülü, 3 Reed Ödülü, 11 Golden Eagle Ödülü ve 1 Goldies Exellence Ödülü dahil olmak üzere, ulusal ve uluslararası alanda 40’ın üstünde ödülü var.


10:40 - 11:30 Medya 101 / Nüzhet Algüneş

Nüzhet Algüneş, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi 94’ mezunudur. Mezuniyetinin hemen ardından katıldığı Unilever’de 7 yıl boyunca Satış, Pazarlama ve Medya departmanlarında yöneticilik yapmıştır.2001-2002 döneminde hayallerinin peşinde koşarak bir süre Universal Music Türkiye’nin Genel Müdür Yardımcılığı’nı yaptıktan sonra pazarlama iletişimi dünyasına geri dönmüş ve Mindshare, Mobilera, OMD gibi uluslararası ajanslarda medya satınalma/planlama, iş geliştirme, marka iletişim stratejileri ve dijital pazarlama alanında kariyerine devam etmiştir.BPN Istanbul’da çalışmakta, MediaCat dergisindeki köşesinde iletişim dünyasının bugünü ve geleceği üzerine yazılar yazmakta, fırsat buldukça seminer ve panellerde konuşmacı/eğitmen olarak yer almaktadır.


11:40 - 12:30 Girişimcilik 101 / Doç. Dr. Gresi Sanje

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Yönetimi Bölümü-Başkan Yardımcısı
Avrupa Reklam Eğitimcileri Derneği EDCOM Başkanı
Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı
Doç.Dr. Gresi Sanje pazarlama iletişimi konusunda bir yandan akademik çalışmarını sürdürürken, diğer yandan da işletmelere danışman sıfatıyla hizmet vermektedir. 2010-2015 yılları arasında TÜBİTAK ve BM Kalkınma Programı çatısı altında girişim pazarlaması ve sosyal grişimcilik konularında da çalışmış olan Sanje’nin sosyal çalışma alanı özellikle çevre konusunda yoğunlaşmaktadır.


14:00 - 14:50 Nöro Marketing 101 / Yener Girişken

Doktorasını İstanbul Üniversitesi Pazarlama Bilim Dalı’nda alan Dr. Yener Girişken, ABD’de Kuzey Karolina Üniversitesi’nde pazarlama odaklı MBA yapmıştır. Türkiye’nin ilk nöropazarlama şirketi ThinkNeuro’nun kurucusu ve CEO’sudur. Thinkneuro, 2011 yılından itibaren nöropazarlama sistemleriyle reklam, alışveriş ve müşteri deneyimi (UX, CX), marka konumlandırma, dijital pazarlama araştırmaları yapmaktadır. Bu araştırmalar sırasında gönüllü deneklerin beyin görüntüleri (fNIRs, EEG) ve göz hareketleri (Eye Tracking) senkronize biçimde ölçülmektedir. TED konuşmacısı olan Girişken Türkiye ve dünyada nöropazarlama alanında akademik ve profesyonel birçok konferansa konuşmacı olarak davet edilmiştir. Dünya Nöropazarlama Bilim ve İş Konseyi (NMSBA)’nin Türkiye başkanı olan Girişken aynı zamanda Türkiye Araştırmacılar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Gerçeği Algıla – Nöropazarlama Yolculuğunda İlk Adımlar isimli kitap başta olmak üzere birçok uluslararası akademik yayını bulunan Girişken, Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programları’nda nöropazarlama dersi vermektedir.


11 Kasım / BRAND ACADEMY SALONU


09:30 - 10:30 Hikâye 101 / Celil Oker

1952’de doğdu. Ortaokulu Talas Amerikan Koleji, liseyi Tarsus Amerikan Koleji’nde okudu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1979’da mezun oldu. Ansiklopedi metin yazarlığı, çevirmenlik ve gazetecilik yaptıktan sonra reklam yazarlığına başladı. Uzun süre reklamcılık yaptıktan sonra, 1998’de İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Programı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Aynı kurumda Yaratıcı Yazarlık Teknikleri atölyeleri yürüttü. Celil Oker 1999 yılında düzenlenen Kaktüs Kahvesi Polisiye Roman Yarışması’nda birinci olduktan sonra polisiye roman yazmayı sürdürdü. Kitapları Almanya, Hollanda, Yunanistan ve İspanya’da yayımlandı.


10:50 - 11:40 Conversation 101 / Cem Batu - Mehmet Bali

1980 yılında İstanbul’da doğdu. Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde MBA yaptı. Sırasıyla Luckyeye, Rafineri/Trafo ve Litespell’de Proje Yöneticisi, ardından Leo Burnett/Arc bünyesinde Dijital Pazarlama Müdürü ve Proximity Istanbul’da Kreatif Direktör/Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. İnteraktif pazarlama, Deneyimsel pazarlama, Sosyal Medya, Pazarlamada Hikaye Anlatımı alanlarında konuşmacı ve eğitimci olarak farklı platformlarda yer aldı. 2015’teki Kristal Elma dijital jüri başkanlığının yanında, kariyeri boyunca çeşitli organizasyonlarda jürilik deneyimleri oldu. 2011 Mart’ından beri, kurucu ortağı olduğu Plasenta Conversation Agency’de Ajans Başkanı ve Kreatif Direktör olarak görevine devam ediyor.

Galatasaray Lisesi’ndeki eğitiminin ardından University of Massachusetts’den üniversite, Bentley University’den de finans odaklı MBA diploması alan Bali, Amerikan turizm sektöründeki dört yıllık deneyiminin ardından Türkiye’ye döndü. İnternet danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Vodaco’daki Yönetim Kurulu Üyeliği’nin ardından, 2003-2007 yılları arasında Trafo’da Grup Direktörü olarak görev aldı. 2007 yılında kurduğu deneyim pazarlaması ajansı Seratonin ile birlikte 2009 yılında Proximity İstanbul bünyesine katılarak 5 yıl boyunca Genel Müdür olarak görev yaptı. Mehmet Bali, 2015 yılının başından beri Plasenta’nın Genel Müdürü olarak kariyerine devam ediyor. Kariyeri süresince, pek çok global markanın yanı sıra Türkiye’nin önde gelen lokal markaları ile çalıştı. Etki yaratan ve ödül getiren çok sayıda projede yer alan Bali, 2008’den itibaren dünyanın dört bir yanında üyesi bulunan ve 11 farklı dile çevrilen The Experiential Marketing Forum’un Danışma Kurulu’nda yer almaktadır.


12:00 - 12:50 Staj Hakkında Herşey / Fatih Tüylüoğlu

Gazetecilik mezunu Fatih Tüylüoğlu, sinema yazarlığı ardından 2006 yılında BMW ve Eczacıbaşı için basılı ilanlar yazarak reklam yazarlığına başladı, aynı yıl dönemin ilk markalı dijital projelerinde yer aldı. Başarılı bir çok dijital ve entegre kampanyayı hayata geçirdiği bu dönemin ardından Beyazıt Öztürk’ün Beyaz Show’unu dijital kurgularla bağlayan çalışmalar gerçekleştirdi ve internet içeriğini show’un bir parçası haline getiren kurguları hayata geçirdi. 2009 itibarı ile C-Section’da reklam yazarı olarak çalışmaya başladı. Vodafone, Coca-Cola, Arçelik, TEB gibi markaların uzun soluklu dijital stratejileri ve dönemsel kampanyaları üzerine çalıştı. 2012-2014 yılları arasında yazar ekibini yönettiği C-Section’da 2014 yılından bu yana Yaratıcı Yönetmen olarak hizmet vermekte.


14:00 - 14:50 Araştırma 101 / Yasemin Özen Gürelli, Ipsos Connect Genel Müdürü

İstanbul’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümün’den mezun oldu. Pazar araştırmalarının değişik alanlarında çalıştıktan sonra 2009 yılında Ipsos’a katıldı. Türkiye’nin önde gelen firmaları için Marka, iletişim ve medya üzerine gerçekleştirilen pek çok araştırmaya danışmanlık yaptı. Bu alandaki bilgi ve tecrübelerini üniversitelerde gerçekleştirdiği konuşmalar ile paylaştı. Evli ve 1 çocuk annesi olan Gürelli, halen Ipsos‘un küresel reklam,marka ve medya araştırmaları grubu olan Ipsos Connect bölümünün Türkiye genel müdürü olarak görevini sürdürüyor.